Choć mamy rok 2016, miesiączka to wciąż dla wielu temat tabu. Dziewczynki wstydzą się rozmawiać o niej z rodzicami, rodzice czują się bezradni. Dla nich wszystkich powstał projekt Powitaj Kobiecość.
Jest rok 1963. Mała wioska na południu Polski. Mieszka tam Ania. Ania jest wesołą i uśmiechniętą dziewczynką. Lubi czytać książki i kocha zwierzęta i przyrodę. Ma 8 lat. Pewnego dnia w łazience spostrzega krew na bieliźnie! Przestraszona i zatroskana biegnie powiedzieć o tym mamie. Kiedy pyta, co się dzieje i co może być powodem, że krwawi, mama odpowiada, że tak będzie co miesiąc, i że może mieć przez to dzieci ( sic!). Dodatkowo do zabezpieczenia Ania dostaje od mamy paczkę waty.
Od tego dnia życie małej Ani nie jest już takie, jakie było do tej pory. Ania co miesiąc, kiedy pojawia się miesiączka, czeka też na dzieci…i martwi się, jak sobie poradzi z ich wychowaniem?
Poznań, rok 1988. Dorota ma 16 lat. Jest nieśmiała i nieco zbuntowana. Lubi rock’n’roll i chce studiować historię sztuki. Dziś jest po raz pierwszy z mamą u ginekologa. Nagle pada pytanie: Czy Pani córka ma już miesiączkę? Zmieszana mama odpowiada: Nie wiem… Dorota patrzy skrępowana i zakłopotana w podłogę. Prawda jest taka, że Dorota miesiączkuje już od kilku lat, ale nigdy nie powiedziała o tym swojej mamie ani tacie.
Rok 2016, korytarz szkolny w jednej z warszawskich podstawówek. Karolina ma 12 lat. Jest najlepsza w siatkówkę w klasie i planuje kiedyś zdobyć złoty medal. Dziś dostała miesiączkę, ale nie była na nią przygotowana. Ma czerwoną plamę na spodniach, a wszyscy z klasy się z niej śmieją i wytykają palcami… Karolina siedzi smutna i zapłakana.
To są historie, które zdarzyły się naprawdę.
I mimo, że dzielą je dziesiątki lat, miesiączka to nadal temat tabu. O niej się nie rozmawia. Z niewiadomych powodów, dziewczyny nadal ukrywają przed wszystkimi ściskaną w ręku podpaskę. Mamy nieskrępowany dostęp do wiedzy, mnóstwo książek, internet, wychowanie do życia w rodzinie, jednak nadal dziewczęta są piętnowane z powodu czerwonej plamy na spodniach. Przemysł higieniczny przeżył prawdziwą rewolucję w kwestii ochrony kobiet podczas miesiączki – od waty do probiotycznych tamponów – nie zmieniła się jednak nasza mentalność.
Znam mnóstwo kobiet, które opowiadały z goryczą i smutkiem, że ich matki nie poradziły sobie z tym tematem. Pamiętam też własną historię. W mojej głowie kłębiły się miliony pytań! Byłam speszona, oszołomiona, dumna, ale i nieprzygotowana. Od tamtego momentu minęło wiele lat. Dojrzałam, przywykłam, poznałam swój wewnętrzny cykl, nauczyłam się własnego ciała. Zdałam sobie sprawę jak ważna jest świadomość co się dzieje, dlaczego i kiedy. Dziś sama jestem mamą dorastającej córki. To właśnie ona zainspirowała mnie, żeby coś zmienić. Tak powstał projekt Powitaj Kobiecość.
Wszystko zaczęło się od wspólnej rozmowy. Usiadłyśmy razem pewnego wieczoru w jej pokoju, zaczęłyśmy rozmawiać o tym, że być może niebawem jej ciało dojrzeje, że zacznie miesiączkować. Wtedy też dałam jej kosmetyczkę. Otworzyłyśmy ją i zaczęłyśmy oglądać, co jest w środku. Ta kosmetyczka stała się ważną częścią projektu. W kosmetyczce znalazły się te produkty i kobiece gadżety, które wspólnie wybraliśmy z nastolatkami. To one podpowiadały nam, co jest im potrzebne, czego im brakuje. Wsparłyśmy je swoim doświadczeniem – dlatego obok podpasek, w kosmetyczce znalazły się także płyn do higieny intymnej, żel antybakteryjny, chusteczki i skompresowany ręcznik.
Poza produktami do higieny, kosmetykami i gadżetami w każdej kosmetyczce można znaleźć materiały edukacyjne – dla dziewczynki i jej rodziców. Stworzone przez psychologa i lekarza teksty przybliżają pozornie trudne tematy i pozwalają pozbyć się zbędnego poczucia skrępowania. Mają być inspiracją do rozmowy na temat dojrzewania, dając nastolatce poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.
Powitaj Kobiecość to projekt, który wspiera nastolatki, ale i przełamuje tabu w pokoleniu ich rodziców, przekonując dorosłych, że czas zacząć traktować temat poważnie, z należytym szacunkiem i uwagą. Chcę, aby młode dziewczyny znały swoje ciało, szanowały je, nie bały się zadawać pytań, uczyły się i dbały o siebie. Słowem, aby były wesołe, piękne i zdrowie. A przede wszystkim, by miały świadomość, że miesiączka to całkowicie naturalna sprawa.
Więcej na: www.powitajkobiecosc.pl
***
Ola Brzozowska jest twórczynią projektu Powitaj Kobiecość.