10 filmów o wspaniałych kobietach

10 filmów o wspaniałych kobietach

Hania Bąbik

Samotne matki, wybitne naukowczynie, kobiety poszukujące siebie i odpowiedzi na dręczące je pytania - te filmowe bohaterki trzeba znać. Zobaczcie, co warto obejrzeć w weekend!

Maria Skłodowska-Curie

rok produkcji: 2016, reżyseria: Marie Noelle, obsada: Karolina Gruszka, Charles Berling, Izabela Kuna, Daniel Olbrychski

Film „Maria Skłodowska-Curie” to wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu dwukrotnej noblistki, odkrywczyni dwóch pierwiastków – radu i polonu i przede wszystkim kobiecie, która zdołała wkroczyć w niegdyś zdominowany przez mężczyzn świat nauki. Reżyserka Marie Noelle pokazuje portret Skłodowskiej-Curie, jakiej dotąd nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety pełnej charyzmy i stawiającej czoła problemom, lecz także prowadzącej wewnętrzną walkę z samą sobą. Film ten pokazuje Marię Skłodowską-Curie jako kobietę z krwi i kości, a nie tylko ikonę nauki w bezosobowym panteonie sław.

Ukryte działania

rok produkcji: 2016, reżyseria: Theodore Melfi, obsada: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae, Kevin Costner, Kirsten Dunst

Niezwykła, mało do tej pory znana historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. „Ukryte działania” są filmem o zmaganiu się z niesprawiedliwymi ograniczeniami i o mozolnym ich pokonywaniu. Relacje panujące w NASA odzwierciedlają sytuację w całej Ameryce tamtych lat – osobne toalety dla kolorowych, żadnych stanowisk kierowniczych dla Afroamerykanów i oczywiście walkę kobiet o równouprawnienie. Choć mocno sielankowy, jest to film warty obejrzenia chociażby ze względu na świetną obsadę i wartą poznania historię pierwszych lotów w kosmos.

Jackie

rok produkcji: 2016, reżyseria: Pablo Larrain, obsada: Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Billy Crudup
Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Elegancka i stylowa, od razu staje się światową ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet tamtych czasów. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładane życie Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. John F. Kennedy zostaje zamordowany, a tytułowa bohaterka musi zmierzyć się z tą tragedią, a także kontynuować dzieło męża. Film ten pokazuje narodziny legendy, którą stała się Jackie po śmierci Kennedy’ego.

Służące

https://www.youtube.com/watch?v=Hg1oqbHH_v8

rok produkcji: 2011, reżyseria: Tate Taylor, obsada: Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer, Jessica Chastain

Nie ukrywam, jeden z moich ukochanych filmów. Łapiący za serce od samego początku i nie puszczający go aż do końca. Młoda dziennikarka (grana przez Emmę Stone) wywołuje społeczny skandal, kiedy postanawia spisać historie czarnoskórych kobiet pracujących jako nianie i sprzątaczki, które taktowane są w sposób skandaliczny przez swoich pracodawców. Ten emocjonalny obraz pokazuje problemy segregacji rasowej w Ameryce lat 60. XX w. i nadaje im bardzo ludzką twarz. Absolutny must-see.

Dzika droga

rok produkcji: 2014, reżyseria: Jean-Marc Vallée, obsada: Reese Witherspoon, Laura Dern, Gaby Hoffmann, Thomas Sadoski

Główna bohaterka Cheryl Strayed (z j. angielskiego „bezdomny”, „zbłąkany”), nie mogąc pogodzić się ze śmiercią matki i rozpadem swojego małżeństwa oraz próbując poradzić sobie z nałogiem wyrusza samotnie w liczącą ponad tysiąc mil wędrówkę szlakiem Pacific Trail Crest. Po drodze, niedoświadczona wędrowniczka, zwątpi w siebie wiele razy, ale też spróbuje pogodzić się z demonami przeszłości. „Dzika droga” wbrew pozorom nie skupia się na ucieczce od ludzi, lecz bardziej na pogodzeniu się z tym co było i powrotem do rzeczywistości.

Dzień kobiet

rok produkcji: 2012, reżyseria: Mara Sadowska, obsada: Katarzyna Kwiatkowska, Agata Kulesza, Grażyna Barszczewska, Eryk Lubos, Dorota Kolak

Życie samotnej matki i pracownicy sieci Motylek, Haliny Radwan zmienia się diametralnie wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko to przywileje i większe wynagrodzenie, ale wiąże się też pewnymi konsekwencjami. Halina przekonuje się, że cena którą przyjdzie jej zapłacić za karierę jest bardzo wysoka. W pewnym momencie bohaterka mówi „dość” i sprzeciwia się korporacji. Jednak musi uważać, bo właściciele firmy nie cofną się przed niczym. Film pokazuje sytuację kobiet na rynku pracy, a także nierówną walkę jednostki z wielką korporacją.

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

rok produkcji: 2017, reżyseria: Maria Sadowska, obsada: Magdalena Boczarska, Eryk Lubos, Piotr Adamczyk, Borys Szyc, Karolina Gruszka, Danuta Stenka

Sztuka kochania” to opowieść o rewolucji seksualnej w czasach PRL-u. Michalinę Wisłocką poznajemy w trakcie zażartej walki o wydanie jej książki – książki, która na zawsze zmieni obraz seksualności Polaków. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Twórcom udało się bezbłędnie pokazać wielką pasje i niezwykłą determinację ludzi w czasach polskiej beznadziei.

Przeczytaj także: ABC praktykowania wdzięczności

Blue Jasmine

rok produkcji: 2013, reżyseria: Woody Allen, obsada: Cate Blanchett, Alec Baldwin, Sally Hawkins, Bobby Cannavale, Louis C.K., Peter Sarsgaard

Jeanette „Jasmine” Francis prowadzi szczęśliwe i beztroskie życie w Nowym Jorku, u boku bogatego męża – doradcy finansowego. Gdy wychodzi na jaw, że od lat okradał on swoich klientów, wybucha skandal. W jednej chwili Jasmine traci wszystko i postanawia wyjechać do San Francisco do swojej siostry Ginger i jej rodziny, która wcale nie przyjmuje jej z otwartymi ramionami. Załamana Jasmine zapija smutki i bezskutecznie próbuje znaleźć prace. Woody Allen bezbłędnie pokazuje zawiłe relacje damsko-męskie i ze znaną sobie przenikliwością ukazuje słabości swoich bohaterów.

Azyl

rok produkcji: 2017, reżyseria: Niki Caro, obsada: Jessica Chastain, Johan Heldenbergh, Daniel Bruhl, Efrat Dor

Film opowiada historię Antoniny i Jana Żabińskich prowadzących warszawskie zoo w czasie okupacji niemieckiej. To właśnie na terenie ogrodu zoologicznego na warszawskiej Pradze, ukrywali oni setki Żydów, którzy czekali na aryjskie papiery, nową tożsamość i miejsce pobytu. Choć w mocno „hollywoodzki” sposób, film pokazuje walkę o przetrwanie, która była codziennością dla Polaków i Żydów w tamtym czasie, to opowiada też wspaniałą i niewielu znaną historię państwa Żabińskich.

Kwiat pustyni

rok produkcji: 2009, reżyseria: Sherry Hormann, obsada: Liya Kebede, Sally Hawkins, Craig Parkinson, Meera Syal, Timothy Spall, Juliet Stevenson

Film powstał w oparciu o bestsellerową powieść „Kwiat pustyni”, autobiografię topowej modelki Waris Dirie. Urodzona w Somalii, w jednej z koczowniczych osad, w wieku 5 lat zostaje poddana rytualnemu obrzezaniu, a w wieku 13 lat ma zostać wydana za żonę dla nieznanego mężczyzny. Sprzeciwiając się swojemu losowi, młoda dziewczyna wyrusza w samotną podróż do Mogadiszu, skąd udaje się do Londynu. Tam jej życie obróci się o 180 stopni, kiedy przypadkiem zostaje odkryta przez znanego fotografa. Film ten pokazuje tragedię, która nadal jest codziennością wielu afrykańskich dziewcząt. Jak mówi sama Dirie „…co to znaczy być afrykańską kobietą. Znaczy to cierpieć w milczeniu, biernie i bezradnie jak dziecko.”

Przeczytaj także