Elastyczność życiowa

Elastyczność umożliwia większy wpływ na codzienne przeciwności

Sandra Panuś

Kaśka po pracy umawia się na kawę z koleżanką z czasów szkolnych. Będąc już w kawiarni dostaje wiadomość „Wybacz, nie dojadę, jestem zawalona robotą! Ula”. Pierwsza wyłaniające się emocje to złość, smutek. Kaśka czuję, że koleżanka nie potraktowała jej poważnie, bo mogła chociaż dać znać wcześniej. Łapie głębszy wdech, wydech i zdaje sobie sprawę, że właśnie dostała prezent. Czas tylko dla siebie, randkę ze sobą. Jej perspektywa danej sytuacji się zmieniła, a złość zastąpiła spokój i radość z chwili.

Tak, masz wpływ!

W naszym życiu pojawia się wiele sytuacji i doświadczeń, na które nie mamy wpływu. I chociaż początkowo możemy czuć rozdrażnienie to jak wejdziemy w dany kontekst ponownie to może się okazać, że jest wiele narracji danej chwili. Często dla własnej wygody, aby nie szukać innych rozwiązań wchodzimy w dany osąd dla sytuacji. Czepiamy się go jak rzep psiego ogona.

A gdyby zacząć obserwować daną sytuację bardziej elastycznie?

Gdyby trudnych, nieprzyjemnych sytuacjach szukać więcej rozwiązań niż dwa, aby uaktywnić więcej kolorów niż czarny i biały. Podobno prawdziwy wybór zaczyna się, gdy mamy trzy możliwości. Wtedy ucieka nam poczucia straty, że jakiejś opcji nie wybraliśmy.

Szukaj więcej niż dwóch rozwiązań

Jeśli obecnie stoisz przed ważną decyzją to spróbuj znaleźć przynajmniej trzy rozwiązania. Opisz daną sytuację na kartce, wypisz fakty, a nie swoje subiektywne odczucia. Zacznij ćwiczyć swój mózg w kierunku elastyczności, wypisz wpadające Ci do głowy rozwiązania, zapytaj bliskich, ważnych dla Ciebie osób o ich propozycje jak rozwiązać daną sytuację. Ten sposób umożliwi stosunkowo proste i szybkie dostosowanie do zmieniających się warunków w życiu codziennym i w pracy.

Czym jest elastyczność?

Amerykańscy psycholodzy Steven Hayes, Kelly Wilson i Kirk Strosahl, twórcy psychoterapii opartej na akceptacji i zaangażowaniu „określają elastyczność psychologiczną jako świadomy i pełny kontakt człowieka ze światem”. Dzięki niej nie musimy tracić energii życiowej na niepotrzebne unikanie i zniekształcanie rzeczywistości. Terapia Akceptacji i Zaangażowania upatruje w braku elastyczności główne przyczyny problemów psychicznych (takich jak lęk, depresja itd.).

Elastyczność to zdolność do skutecznego działania w zgodzie z własnymi wartościami, niezależnie od warunków, jakie panują wokół nas i co dzieje się w naszym wnętrzu. Elastyczność jest naszym ogromnym sprzymierzeńcem i wsparciem, jeśli chcemy pielęgnować swoje zdrowie psychiczne. Bo kto nie chce więcej spokoju w swojej codzienności zamiast ciągłego stresu, zamartwiania się tym, co jest i będzie.

„Elastyczność to wspaniała cecha. Oznacza zdolność ciała, umysłu, całego organizmu lub układu do odzyskania stanu równowagi po poważnym wstrząsie, do dalszego funkcjonowania, życia, posuwania się naprzód i przezwyciężania traum.” – Bernard Minier

Elastyczność kryje się w „tu i teraz”.

Tylko zatrzymując się możemy zauważać nowe rozwiązania, kierunki, perspektywy. Otwiera drogę do próbowania. Czasami inspiracją będzie drugi człowiek, trafnie postawione pytanie czy ciekawa książka. Elastyczność obraca sytuacje trudne w wypełnione nadzieją, szans i możliwości. Bo kto nie lubi prezentów, gdzie kawał kamienia po oczyszczeniu okazuje się złotem?

Sandra Panuś o tym, czym jest lęk a strach oraz autorytet

O autorce

Sandra Panuś

Coach ICC, terapeutka TSR i Ambasadorka programu „Sukces to ja” Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Jest w trakcie Studium Psychoterapii, aby zostać psychoterapeutką. Organizatorka autorskich kobiecych spotkań „Porozmawiajmy o…” w Płocku. Autorka e-booka „Moc zmiany” i doradca wizerunkowy. Prowadzi webinary, warsztaty grupowe oraz konsultacje indywidualne.

Przeczytaj także