7 nawyków, dzięki którym będziesz skuteczniejszy w życiu i w pracy

Skuteczność to umiejętność połączenia własnych talentów i możliwości z uporem i konsekwencją. Co zrobić, by swoją skuteczność wzmacniać?

Zacznij działać

Masz pomysł – na biznes, na książkę, na nowy produkt lub usługę. Od miesięcy go dopracowujesz, rozpisujesz, analizujesz i wciąż czujesz, że dużo pracy przed tobą. Skuteczność zaczyna się nie w momencie wymyślania, ale wdrażania, a zatem, żeby być skutecznym trzeba zrobić ten pierwszy krok i zacząć działać. Założyć firmę, napisać pierwsze strony, znaleźć producenta, wdrożyć usługę. W podjęciu tego pierwszego, ważnego kroku często powstrzymuje nas nasz perfekcjonizm. Ale pamiętajcie, że ulepszać można także w trakcie realizacji. Zacznij wtedy, gdy uznasz, że to, co masz jest „wystarczająco dobre”, a potem metodą małych kroków zmierzaj konsekwentnie do celu.

Wyznaczaj sobie realne cele

Napiszę bestseller! Stworzę najlepszą firmę na rynku! Takie cele są ambitne i na początku dają nam zastrzyk motywacji. Do czasu, a konkretnie do pierwszej porażki. Miał być bestseller, a tu pierwszy rozdział nie wychodzi. Miała być najlepsza firma, a tu kolejny inwestor odmówił wsparcia finansowego. Motywacja się ulatnia, a zamiast niej zostaje poczucie bezradności i zniechęcenie. Tak abstrakcyjne cele bywają trudne do realizacji, bo to czy książka będzie popularna, a firma najlepsza zależy nie tylko od nas i naszej determinacji, ale także od szeregu czynników, na które nie mamy żadnego wpływu – konkurencji, środków przeznaczonych na promocję, sytuacji na rynku. Przygotowując książkę, lepiej skupić się na tym, żeby napisać najlepszą możliwą, a następnie krok po kroku zaplanować strategię promocji i działania, które mogą zwiększyć jej sprzedaż. Tworząc firmę dobrze jest się skupić na dobrym modelu biznesowym, biznesplanie, strategii promocji i rekrutacji świetnego zespołu. Pamiętaj, żeby każdy duży cel rozpisać na szereg mniejszych, których realizacja leży w zasięgu możliwości, a które będą prowadzić cię konsekwentnie do głównego celu. Wyznaczanie małych kroków i małych celów ma jeszcze jedną zaletę – nie paraliżuje działania tak jak cele wielkie, ambitne, ale mniej realne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak przestać odwlekać? Pięć strategii zmiany zachowania

Planuj

Planowanie pomaga okiełznać codzienny chaos i zamieszanie. Dzięki temu nie gubisz tego, co ważne i masz pewność, że skutecznie realizujesz to, co sobie wyznaczyłaś. Są różne metody i narzędzia planowania działań. Łączy je jedno – ważne jest, by planując wyznaczać sobie priorytety i zostawiać sobie pewien margines na zmiany, które mogą wydarzyć się nagle. Nie wszystko jesteśmy w stanie zaplanować, ale mając plan bazowy, łatwiej nam będzie poradzić sobie z nieoczekiwanymi wydarzeniami. Warto jest mieć także swój plan B, który da nam poczucie bezpieczeństwa. W parze z planowaniem idzie także porządek wokół nas – w domu, na biurku, w firmie. Dzięki temu, że masz jedną szufladę na rachunki, a wszystkie dokumenty dotyczące podatków trzymasz w jednym segregatorze, dużo mniej czasu, energii i stresu poświęcisz na ich szukanie. Planując dobrze jest pamiętać, że energia i motywacja w ciągu dnia się wyczerpują, dlatego bardziej wymagające i trudniejsze zadania lepiej planować w pierwszej połowie dnia.

Zarządzaj ryzykiem

Ryzyko wpisane jest w działanie i realizowanie planu. Zawsze może coś nie wyjść, coś się posypać, o coś możemy się potknąć, podjąć błędną decyzję. Zarządzanie ryzykiem w takich sytuacjach polega po pierwsze na profilaktyce, którą może być podejmowanie decyzji w oparciu nie o emocje lub wyłącznie o intuicję, ale przede wszystkim o wszelkie dostępne informacje, dane, statystyki (zwłaszcza gdy chodzi o działania biznesowe). Po drugie, jest to łagodzenie skutków niekorzystnych sytuacji, które już nastąpiły. Jeśli zdarzyło ci się zaryzykować i zamieścić post na Facebooku, który doprowadził do kryzysu, możesz podjąć szereg działań, które doprowadzą do wygaszenia kryzysu i do przeciwdziałania podobnym sytuacjom w przyszłości. Na błędach można wiele się nauczyć, o ile tylko chcemy wyciągnąć wnioski i wprowadzić niezbędne zmiany.

Naucz się odmawiać

Sztuka mówienia „nie” pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu. Codziennie jesteśmy bombardowani e-mailami, telefonami, zaproszeniami na spotkania. Gdybyśmy wszystkim mówili „tak” prawdopodobnie nie zostałoby czasu na to, co istotne. Umiejętność ostrej selekcji informacji, spotkań, komunikatów przydaje się we wszystkich okolicznościach – towarzyskich, biznesowych, zawodowych. Wiele z tego, co ktoś chce przedstawić na spotkaniu, można załatwić przez telefon. Wiele z tego, co ktoś chce powiedzieć przez telefon, można załatwić jednym, konkretnym mailem. Niedawno policzyłam, że szybkie załatwianie ślimaczących się rozmów z konsultantami, którzy mają dla mnie promocyjne i zupełnie nieinteresujące mnie oferty, pozwala mi zaoszczędzić od 7 – 12 minut na rozmowie. A zdarza się, że dzwonią do mnie i po trzy razy dziennie. Tak samo jest ze spotkaniami – tu oszczędność czasu to nie tylko godzina spędzona na rozmowie, ale także godzina spędzona na dojazdach. Warto mówić „nie” także dla własnego zdrowia – psycholodzy przekonują, że ci, którzy nie potrafią odmawiać częściej borykają się z wypaleniem i stanami depresyjnymi.

Skup się

Kiedy już nauczysz się, jak selekcjonować informacje, spotkania i rozmowy łatwiej będzie ci się skupić na tym, co masz do zrobienia lub na tym, co w danej chwili jest dla ciebie ważne. Umiejętność skupienia się wzmacnia naszą skuteczność w ten sposób, że ułatwia doprowadzanie zadań i planów do końca. Kiedy piszę tekst, staram się nie odbierać w tym czasie maili, telefonów, nie surfować po sieci (research mam przygotowany wcześniej), a już na pewno nie zaglądać na Facebooka. No trudno, emocjonujące dyskusje i nowe memy będą musiały poczekać. Zdarzało się, że tekst, który powinien mi zająć dwie godziny pisałam pół dnia – właśnie dlatego, że nie skupiałam się na zadaniu, ale na wszystkim co działo się dookoła. Nic dziwnego, jeśli się rozkojarzymy, powrót do zadania zajmuje nam co najmniej 15 minut! Skupienie to umiejętność, którą trenujemy każdego dnia. Jeśli masz z tym problem, oto proste ćwiczenie – idź w jakieś miejsce, które jest zaciszne i odosobnione (tak, jeśli siedzisz w biurze, może być to toaleta albo schowek – grunt, żeby nikt ci nie przeszkadzał i żeby nie było tam duszno). Weź kilka głębokich oddechów i postaraj się posiedzieć bez ruchu, skupiając się tylko na tym, co tu i teraz przez około pięć minut. Stopniowo możesz wydłużyć ten czas do 20 minut. Jedna taka przerwa w ciągu dnia potrafi zdziałać cuda i uspokoić nasze rozbiegane myśli.

Bądź otwarta i elastyczna

Częsty błąd, który popełniamy podążając do celu to sztywność naszych założeń. Wymyślamy, co będzie naszym celem i sukcesem i uznajemy, że tylko realizacja tego, co sobie założyłyśmy nas zadowoli. Nawet gdy w międzyczasie zmieniły się okoliczności lub pojawiły się nowe możliwości. Dlatego działając i realizując swój plan warto mieć oczy szeroko otwarte – może się okazać, że to, co uważamy początkowo za trudność, będzie nam sprzyjać, jeśli odrobinę zmodyfikujemy to, co zamierzałyśmy zrobić. Elastyczność pomaga nam też lepiej radzić sobie z kryzysami, porażkami i błędami – wszystkie niosą za sobą ważna informacje, których warto wysłuchać. A potem wstać i znowu działać.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency