Karolina Cwalina

Miłość i władza. Jak sprawdzić czy związek jest partnerski?

Karolina Cwalina

Przeczytałam ostatnio, że według badania "Jak kochają Polacy”, 85% respondentów uważa, że ich związek jest oparty na partnerstwie, jednak tylko dla 15% Polaków partnerstwo w związku polega na równym podziale obowiązków, inwestowaniu w relację po równo i dawaniu sobie swobody. Jak sprawdzić czy związek jest partnerski?

Zaangażowanie

Związki partnerskie oparte są przede wszystkim na równym zaangażowaniu. Chodzi tu zarówno o zaangażowanie emocjonalne, bo nikt nie powinien kochać „bardziej” niż druga osoba, ale też o inwestowanie swojego czasu i starań, a także sprawiedliwe dzielenie się obowiązkami. Warto pamiętać, że sprawiedliwie nie znaczy po równo. Warto wypracować odpowiadający obu stronom wzorzec działania i dzielenia się obowiązkami domowymi, czy czasem spędzonym z dziećmi.

Cele

Wspólne cele są ważne w każdym związku. Pozwalają wyznaczyć jeden kierunek, w którym się podąża. Są budulcem dla stałości związku, dają napęd do wspólnego działania i są dobrym spoiwem. Dlatego tak ważne, aby mieć podobny punkt widzenia na kluczowe kwestie, takie jak posiadanie dzieci, domu czy wizję kariery. Rozmijanie się w tych fundamentalnych kwestiach potrafi zniszczyć każdą relację. Aby związek był obustronnie satysfakcjonujący należy na wstępie rozmawiać.

Sukces

Zazdrość i zawiść o sukcesy partnera potrafią zniszczyć każdą relację. Udane życie zawodowe, satysfakcjonująca pasja, wspierający znajomi czy rodzina mogą być punktami zapalnymi. W zdrowym związku szczęście partnera powinno cieszyć drugą osobą, a nie budzić w niej zazdrość czy złość. W praktyce jednak, zdarza się, że partnerzy wzajemnie podcinają sobie skrzydła zamiast wspierać się w działaniach. Partnerskie związki są budujące dla obu stron.

Komunikacja

Komunikacja to podstawa w każdej relacji. Badania pokazują, że dobrane pary są w stanie wyczuć lub domyślić się, co czuje lub myśli druga strona, ale mimo to chcą z nią rozmawiać i ciekawe są jej opinii. Często też tworzą swój metajęzyk — porozumiewają się gestami lub mają swoje charakterystyczne określenia, wyrażenia i zwroty. Przede wszystkim jednak uważają komunikację za podstawę dobrej relacji, dlatego dzielą się swoimi przemyśleniami, konflikty rozwiązują rozmową i otwarcie mówią o swoich emocjach.

***

O autorce

Karolina Cwalina-Stępniak – Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Posiada certyfikat potwierdzający ukończenie treningu „Coaching Prowokatywny” prowadzonego przez Jaapa Hollandera. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalizuje się w obszarach zarządzania oraz organizacji czasem. Założycielka firmy szkoleniow-coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo-szkoleniowy. Wykładowca Studiów Podyplomowych “Coaching w Biznesie” na Politechnice Białostockiej. Występuje w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz publikuje swoje felietony na portalach biznesowych oraz lifestylowych. Na stałe pisze do Glamour, Business Insider Polska, Inn Poland, Sukces Pisany Szminką. Autorka książek: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/Działaj/Nie marudź”, “Wszystko zaczyna się w głowie a kończy, gdy nie działasz” oraz “#GIRLSTALK Dziewczyny, Rozmowy, Życie”. Prowadzi autorski kanał Karolina Cwalina na Youtube oraz podcasty dostępne na platformach Spotify oraz Apple Podcast, gdzie przeprowadza “dziewczyńskie rozmowy” z ciekawymi i inspirującymi Kobietami. Co-Founder platformy edukacyjno-rozwojowej HER IMPACT. Specjalista w poradni psychoterapeutyczno-coachingowej Inner- Garden. Więcej na www.karolinacwalina.pl