Pasja i praca – czy warto je łączyć?

Kiedy w pracy odczuwamy tylko zniechęcenie i zmęczenie, warto pomyśleć o zmianie. Czy pasja może pomóc w znalezieniu…

Kiedy w pracy odczuwamy tylko zniechęcenie i zmęczenie, warto pomyśleć o zmianie. Czy pasja może pomóc w znalezieniu nowego kierunku?

„Praca powinna dawać satysfakcję. To musi być miejsce, gdzie jest po prostu fajnie, gdzie chętnie się przychodzi. Jeżeli tego nie czujesz, coś jest nie w porządku”.
Jack Welch

Czy pasja w pracy jest możliwa?

Według Jacka Santorskiego pasja to nic innego jak „rodzaj motywacji wewnętrznej, ale ktoś, kto jest dopiero na początku tej drogi, zamiast pasji wnosi poświęcenie, a poświęcenie jest dla kogoś lub dla czegoś, a nie dla siebie. Jeżeli ktoś wkłada swoje serce w nadziei, że zostanie mu to wynagrodzone, doprowadzi się do wypalenia. Pasja polega na tym, że mówię mojej pracy – Potrzebuję cię, bo cię kocham, a pracodawcy: tak lubię robić to, co robię, płać mi godziwie w miarę swoich możliwości, a ja będę to robić. Pamiętaj w pasji nagrodą jest już sam proces.”*

Bardzo często wiele z nas tkwi w tym samym miejscu pracy, zastanawiając się – co ja tutaj robię? Jednak mimo rosnącego niezadowolenia, czasem wręcz frustracji, z własnej woli niczego nie zmieniamy. Najczęstszą przyczyną jest apatia, a także paraliżujący strach przed zmianą. Brakuje nam również perspektywy, wizji, pomysłu na siebie, by porzucić nielubiane stanowisko. Przyzwyczajamy się do coraz gorszych warunków i relacji w pracy, tłumacząc sobie na przykład, że koleżanka ma jeszcze gorzej. Albo, że jest kryzys i nie mamy wyjścia. Albo, że przecież musimy spłacić kredyt. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy naprawdę chcemy coś zmienić, czy chodzi tylko o standardowe narzekanie z innymi w firmowej kuchni?

Jeżeli dręczą cię pytania – czy w swojej pracy tracę wpływ na decyzję ze mną związane? Czy doświadczam upokorzeń? Może już jestem obiektem mobbingu? Jeżeli czujesz ciągłą złość, irytację, brak kontroli, ograniczenie twoich działań, to najwyższa pora coś z tym zrobić.

Jak odkryć i znaleźć swoją pracę marzeń?

Warto jednak czasem zaryzykować i pomimo strachu i licznych niewiadomych wziąć sprawy we własne ręce i działać. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić pierwszy krok, ponieważ zmiana kojarzy nam się głównie ze stratą. Doskonale wiemy, co stracimy, a tylko mgliście, jeżeli w ogóle zdajemy sobie sprawę, co dzięki zmianie możemy zyskać. Dlatego ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, dlaczego chcemy doprowadzić do zmiany.
Na początku zatem warto szczerze przeanalizować swoje kompetencje, kwalifikacje, umiejętności, wartości, doświadczenie, a następnie to, co sprawia, że jesteś szczęśliwa, czujesz się spełniona, usatysfakcjonowana. Powyższa analiza powinna stanowić dla nas początek, jeżeli chodzi o świadome, zgodne z nami, naszymi oczekiwaniami planowanie kariery.

Bardzo ważne jest aby dokładnie prześledzić swoje doświadczenie życiowe, zarówno to w szkole, na koloniach, w sytuacjach rodzinnych, jak również w pracy. Kiedy najbardziej się wyróżniałaś? W jakich sytuacjach mogłaś szczególnie się wykazać? Jakie stanowisko przyjmowałaś: negocjatorki, słuchacza, kreatorki, przekonywałaś, analizowałaś, krytykowałaś? Lista możliwości jest tak długa, jak długi jest spis zdolności, które zawsze można udoskonalić.

Z pewnością dużo łatwiejsza jest analiza tego, co uwielbiamy, ponieważ nigdy nie mamy tego dość. Na początek zastanów się jak wygląda twój kalendarz na najbliższy miesiąc. Na jakie działania cieszysz się najbardziej? Co wywołuje bezgraniczny entuzjazm, oczekiwanie, radość?

Następnie odpowiedz sobie na pytanie, czy jest możliwe, aby połączyć dwie wyżej opisane płaszczyzny. Czy jakiś zawód, praca dają ci taką możliwość? Pamiętaj, w pracy spędzamy 1/3 życia więc warto. aby przynosiła nam satysfakcję i radość. Bardzo ważne jest to, by pracując mieć przekonanie, że się rozwijasz, że stale rośniesz, masz wpływ na to co robisz.

Niestety, nie zawsze mamy to szczęście, by od początku naszej kariery zawodowej znaleźć pracę, która będzie jednocześnie naszą pasją. Ważna jest cierpliwość, determinacja i odwaga. Pamiętaj, że „strach zabił więcej marzeń niż porażka kiedykolwiek zdoła”. Nawet jeśli nie od razu wszystko jest zgodne z twoimi wyobrażeniami, oczekiwaniami, nie poddawaj się, nie rezygnuj. Każde doświadczenie jest okazją, żeby się doskonalić, a umiejętności, które zdobędziesz z pewnością się nie zmarnują.

Czy odkryłaś swoją pasję? Jeśli nie, to szukaj, nie odpuszczaj!

***

Ewelina Opala jest trenerką biznesu i warsztatów rozwojowych dla kobiet.

*Cytat pochodzi z wywiadu Joanny Olekszyk „Praca z pasją (jednak) ma sens”, który ukazał się w wydaniu specjalnym magazynu SENS w Pracy nr 3/2015

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency