Karolina Cwalina o tym, jak wyznaczać i realizować postanowienia noworoczne

Zabójczo perfekcyjna? Bycie najlepszą wersją siebie nie oznacza bycia ideałem

Karolina Cwalina-Stępniak

Perfekcja - co to właściwie znaczy? Perfekcja nie istnieje, ale niektórzy uparcie do niej dążą. Zazwyczaj mają w głowach wzór czy schemat, do którego chcieliby się zbliżyć i w którym widzą ideał. Jednak w dążeniu do perfekcji łatwo się zatracić. A wtedy niewiele jesteśmy w stanie zrobić.

Wystarczająco dobra?

Mam znajomą – ma świetne stanowisko w agencji marketingowej. Zarządza zespołem ludzi, zarabia bardzo dobrze, podróżuje, nie zarywa nocy. Czy lubi swoją pracę? Nie. Nie przepada za tym, co robi, nie daje jej to satysfakcji, męczy ją. Czy jest coś innego, co mogłaby lub chciałaby robić? Tak! Chciałaby i mogłaby być DJ-ką. Zmiana o 180 stopni, prawda? Ale w zasięgu jej możliwości. Od lat sama się uczy, ćwiczy, kupuje sprzęt i płyty i jest w tym naprawdę świetna! Tak dobra, że znajomi zaproponowali jej zagranie na dużej imprezie w świetnym klubie. Niezły początek nowej kariery. I wiecie co? Odmówiła… Dlaczego? Bo „nie jest wystarczająco dobra”. Musi poćwiczyć jeszcze sto godzin. Tak sobie ustaliła. Tylko, że i ja, i ona wiemy, że kiedy poćwiczy te sto godzin, przed sobą postawi kolejne dwieście.

Takich przypadków znam mnóstwo.

Ludzie zdolni, kreatywni, pełni pasji, stawiają sobie nieosiagalne poprzeczki, które hamują ich na drodze działania. Dlaczego? Być może wynika to właśnie z dążenia do perfekcji. Perfekcjonizm bierze się często z ogromnego wewnętrznego lęku, strachu przed porażką. Perfekcjoniści tworzą nierealne do osiągnięcia cele, wymagają niemożliwego. Biczują się w myślach za wszystkie niedociągnięcia, każą za błędy i potknięcia.

Perfekcyjna? A może wystarczająco dobra?

Perfekcjonizm jest zaburzeniem wtedy, kiedy nas stopuje, unieszczęśliwia, kiedy narzuca nam takie standardy, których i tak nie możemy spełnić. Sprawia, że wymagamy od siebie rzeczy, których nigdy nie uda nam się osiągnąć. Dobry jest ten potoczny „zdrowy perfekcjonizm”. To znaczy chęć jak najlepszego wypełniania swoich obowiązków czy realizacji celów, staranność, próba pokonywania siebie, odkrywanie nowości. Chęć wykonywania swoich zadań najlepiej, jak w danej sytuacji jest to możliwe. Najlepiej, jak to możliwe w danej sytuacji – jest tu kluczowe. Taki perfekcjonizm jest oczywiście cechą dobrą, która motywuje, a nie deprymuje.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Done is better than perfect

Oczywistością jest, że nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej.

Myśląc w ten sposób, wytracamy prędkość i podświadomie rezygnujemy z realizacji swoich celów. Bo nigdy nie będziemy idealni, najlepsi na świecie w czymś. No chyba, że mówimy o mistrzach olimpijskich. Ale umówmy się – w większości nimi nie jesteśmy. Co nie oznacza, że jesteśmy wystarczająco dobre, żeby swoją pasją, talentem, zdolnościami dzielić się z innymi. Nie muszą od razu być jak oszlifowany diament. To życie, lata doświadczeń, prób i błędów nas szlifuje, dodaje nam indywidualnego charakteru. Ludzie nie szukają ideałów, szukają kogoś, kto trafi w ich czułą strunę, zrobi coś inaczej, okryje przed nimi coś innego, wyjątkowego. A ten indywidualny sznyt ma w sobie każda z nas. Szkoda zabijać to niekończącym się dążeniem do „ideału”. Czymkolwiek jest.

***

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak stawiać sobie cele, przekuwać pomysły w działania i znaleźć w sobie odwagę do realizowania swoich marzeń, sięgnij po książkę Karoliny Cwaliny “Wszystko zaczyna się w głowie”. Sukces Pisany Szminką jest patronem medialnym.

***
O autorce

Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach

Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie. Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy. Założycielka firmy szkoleniowo – coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie. Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/ Działaj/ Nie marudź”. Więcej na www.karolinacwalina.pl