Kobieta przy śniadaniu (advertorial)

Co jeść, gdy dopada Cię stres?

Stres jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Nie da się unikać stresorów, ale można nauczyć się z nimi radzić. Na pewno sporo już słyszałaś o ćwiczeniach oddechowych, technikach relaksacyjnych, jodze, medytacji i innych sposobach na wyciszenie. W tym artykule podpowiemy, co jeść, gdy dopada Cię stres.

Składniki odżywcze wspomagające układ nerwowy 

Dieta na stres to nic innego jak zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta uwzględniająca niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Poniżej skupimy się na tych składnikach pokarmowych, które wykazują szczególne działanie na układ nerwowy. Należą do nich: witaminy z grupy B, związki antyoksydacyjne, niektóre składniki mineralne, tłuszcze omega oraz tryptofan.

Witaminy z grupy B odgrywają ważne role w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Przykładowo: witamina B3 (niacyna) wpływa na pracę mózgu, a witamina B5 (kwas pantotenowy) bierze udział w syntezie hormonów i neuroprzekaźników. Źródłem witaminy B w żywności są przede wszystkim: rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, mięso, jaja, ryby oraz warzywa ciemnozielone liściaste i kapustne. 

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to wspólna nazwa związków, które redukują wolne rodniki i ograniczają skutki stresu oksydacyjnego. Wolne rodniki uszkadzają zdrowe komórki w ciele, co zwiększa podatność organizmu na infekcje i zaburza jego funkcje poznawcze. Naturalnymi antyoksydantami są przede wszystkim witaminy A, C i E. Najlepsze źródło witamin to warzywa i owoce.

Aby ograniczyć skutki stresu i zadbać o swój układ nerwowy warto zwrócić uwagę na podaż pierwiastków, takich jak: magnez, żelazo i mangan. Magnez uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych, poprawia pamięć, działa uspokajająco i reguluje pracę układu odpornościowego. Żelazo wspiera układ nerwowy i zapewnia lepsze dotlenienie mózgu. Z kolei mangan usprawnia pracę mózgu i reguluje gospodarkę hormonalną. Dobrym źródłem magnezu jest gorzka czekolada, żelazo znajdziesz między innymi w mięsie i produktach zbożowych,  a mangan w owocach morza, orzechach i tofu.

Kolejnym ważnym elementem każdej zdrowej diety są tłuszcze omega. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega korzystnie wpływają na układ nerwowy, poprawiają koncentrację i zdolność zapamiętywania. Poza tym ograniczają ryzyko chorób przewlekłych związanych z nagromadzeniem “złego” cholesterolu we krwi. Najlepszym źródłem kwasów omega są tłuste ryby morskie, oleje roślinne, awokado oraz orzechy, pestki i nasiona.

Na koniec tryptofan – związek o tajemniczej nazwie, który tak naprawdę jest aminokwasem. Tryptofan uczestniczy w procesie chemicznej syntezy serotoniny – hormonu szczęścia, który naturalnie powoduje poprawę nastroju. Źródłem tryptofanu są produkty bogate w białko. Najwięcej tego aminokwasu znajdziesz w pestkach dyni.

Dieta przy problemach trawiennych 

U wielu osób stres objawia się problemami trawiennymi, nawet takimi jak IBS, czyli zespół jelita drażliwego. W tym przypadku zalecana jest dieta lekkostrawna – wprowadzona pod kontrolą lekarza i dietetyka. Dieta lekkostrawna wyklucza między innymi: żywność wysokoprzetworzoną, tłuste mięso i wędliny, większość surowych warzyw, grzyby, produkty pełnoziarniste i suszone owoce.