Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Francuzi mówią dość! Zbyt chude modelki nie będą miały wstępu na wybieg

Francuzi mówią dość! Zbyt chude modelki nie będą miały wstępu na wybieg

Zbyt chude modelki nie będą miały wstępu na wybieg
Jak prawo we Francji wpłynie na przemysł modowy na świecie?

 

75 tysięcy euro – taka kara grozi organizatorom pokazów mody i sesji zdjęciowych, którzy zatrudnią modelkę bez zaświadczenia od lekarza. Zbyt chude modelki nie będą miały wstępu na wybieg. Nowe prawo zaczęło właśnie obowiązywać we Francji.

Od teraz modelki muszą mieć zaświadczenie od lekarza, które potwierdza, że są zdrowe, a ich BMI jest prawidłowe. Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że w przypadku dorosłych osób BMI poniżej 18 oznacza niedożywienie lub poważne niedożywienie. Średnie BMI wśród modelek wynosi 16.

AnaOno projektuje bieliznę dla kobiet, które przeszły raka piersi. Najnowszą kolekcją firma podbiła Nowy Jork, dodając odwagi tym, którzy walczą z chorobą. Modelkami były kobiety, które wygrały z chorobą lub są w trakcie leczenia. 

Przepisy przewidują, że od 1 października 2017 specjalnie oznaczoną muszą być także zdjęcia modowe, które były modyfikowane w programach graficznych. Będzie na nich oznaczenie „zdjęcie wyretuszowano”.

Francja nie jest pierwszym krajem, które wprowadza takie przepisy. Przed nią zrobiły to Włochy, Hiszpania i Izrael. To element walki z problemem anoreksji, który we Francji dotyka ok. 40 tys. osób. 90% z nich to kobiety. „Pokazywanie młodym ludziom nierealistycznych obrazów ciała uderza w ich pewność siebie, prowadzi do umniejszania swojego wyglądu, a w konsekwencji także do działań, które mają wpływ na ich zdrowie” – tłumaczyła francuska Minister Spraw Społecznych i Zdrowia, Marisol Touraine.

Problem dotyczy nie tylko Francji. Przedstawione przez Fundację Kosmos badania pokazują, że przeciętna polska gimnazjalistka spędza godzinę przed lustrem zanim wyjdzie do szkoły!
60% 15-latek uważa, że są grube choć nie mają nadwagi. „Dzieje się tak ponieważ od małego dziewczynki zderzane są z odrealnionymi modelami dziewczęcości i stereotypami, które każą im wierzyć, że ich głównym zadaniem na ziemi jest podobać się innym i być miłą, a nie odkrywać świat” – piszą twórczynie Fundacji Kosmos.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!