Wypalenie zawodowe to wynik przepracowania, wykonywania monotonnej i nudnej pracy lub poczucia braku perspektyw rozwoju. Może przydarzyć się w każdym zawodzie i na każdym etapie kariery, choć szczególnie narażeni są na nie menadżerowie wyższego szczebla i przedsiębiorcy, pracujący w warunkach ciągłego stresu. Pierwsze symptomy wypalenia są często bagatelizowane, a należą do nich problemy ze snem, podwyższone ciśnienie, przemęczenie, uczucie irytacji, braku sensu, długotrwałe przygnębienie. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
Zmiana pracy
Wydawać się może, że zmiana pracy jest najlepszym sposobem jest zmiana pracy na inną. Niekoniecznie tak jest. Jeśli wypalenie wynika z kultury firmy, złych praktyk przełożonych czy współpracowników np. mobbingu, należy jak najszybciej opuścić takie środowisko. Jeśli jednak przyczyna leży głębiej, zmiana pracy może nie pomóc. Może to dotyczyć źle dobranej ścieżki kariery czy niewłaściwego podejścia do pracy w ogóle. Być może musisz zacząć bardziej kontrolować emocje, aby nie dać się wyprowadzać z równowagi małym rzeczom.
Rozwój zawodowy
Jeśli to monotonia pracy, brak realnego wpływu na losy firmy czy poczucie braku rozwoju zawodowego sprawiają, że czujesz wypalenie, zastanów się, co możesz z tym zrobić. Być może jesteś w stanie porozmawiać z przełożonymi o zmianie stanowiska lub zakresu obowiązków. Może powinniście razem zastanowić się nad wyznaczeniem jasnej ścieżki kariery, aby nie tkwić w stagnacji. Jeśli natomiast przytłacza liczba obowiązków, warto mówić również o tym.
Szukanie pasji
Nie samą pracą człowiek żyje. Dbaj o wartościowy czas po pracy. Jeśli masz pasję, staraj się ją rozwijać. Jeśli nadal jej szukasz, zacznij testować różne formy aktywności, które sprawiają przyjemność i mogą stanowić odskocznię. Zastanów, jakie rzeczy sprawiają, że jesteś zrelaksowana. Do czego nie będziesz się zmuszać, bo naturalnie sprawia przyjemność.
Nauka odpoczynku
Regularny odpoczynek jest niezbędny do efektywnego realizowania swoich obowiązków i czerpania satysfakcji z pracy. Znajdujemy się w stanie ciągłego czuwania. Tryb pracy, pełna mobilizacja, wypełnione po brzegi „to do list” sprawiają, że nie potrafimy wprowadzić się w stan uśpienia, zmniejszenia czujności. Na dodatek przymus ciągłej produktywności nie pozwalają nam „marnować” czasu na spadek czy wręcz brak aktywności. Jeśli nie wyrobimy w sobie nawyku odpoczynku, prędzej czy później może nam grozić wypalenie nawet najwspanialszą pracą.
***
O AUTORCE
Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach
Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie. Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy.
Założycielka firmy szkoleniowo – coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie. Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/ Działaj/ Nie marudź”. Więcej na www.karolinacwalina.pl