Czym jest coaching?
Coaching jest procesem, który pomaga ustrukturalizować działania i wybrać najważniejsze cele osobom, które chcą, aby ich działania były lepiej rozplanowane. Może to dotyczyć identyfikowania problemów, ustalania celów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Z drugiej strony często też pracuję z klientami podczas jednego lub kilku spotkań nad ich mapami myśli – staramy się omówić wszystkie pomysły na życie czy biznes, które kłębią się w głowie klienta i wybrać te, które mają największy potencjał. W tym procesie coach towarzyszy swojemu klientowi. „Towarzyszy” to słowo klucz. Coach nie może mówić klientowi, co ma robić. Tym różni się od consultingu czy mentoringu, w których konsultant lub mentor prowadzą klienta.
Z czym do coacha?
Coaching to nie terapia – nie skupia się na przeszłości, na którą już nie mamy wpływu. Mnie jako coacha interesuje tylko stan obecny oraz przyszłość, bo to nad jej poprawą pracujemy z klientem. W ramach tej pracy coaching pomaga wyznaczać satysfakcjonujące cele i ścieżki ich realizacji. Coaching znajdzie zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia. Rozwój może realizować się w życiu osobistym – dotyczy wtedy budowania bardziej satysfakcjonujących relacji, skuteczniejszej komunikacji, wypracowywania nowych, dobrych nawyków. Najpopularniejszy jednak jest coaching biznesowy – który pozwala wyznaczać cele zawodowe i biznesowe, a także rozwija kompetencje takie jak zarządzanie czasem, autoprezentację i umiejętności interpersonalne.
Czy my jesteśmy tu za karę?
Jedna ze znanych polskich przedsiębiorczyń opowiedziała anegdotę: kiedy w jej biznesie zaczęło źle się dziać, poradziła się znajomej. Komunikacja w firmie nie działała dobrze, pojawiały się konflikty, praca stawała się coraz mnie efektywna. Pogarszająca się atmosfera była też odczuwalna dla klientów, którzy zaczęli odchodzić. Znajoma poradziła jej: zainwestuj w coaching. Po latach w korporacji powiedziała tylko „Przecież coaching dają w korpo za karę…”. Postanowiła jednak zaufać znajomej. W ciągu kilku miesięcy zauważyła w firmie ogromną zmianę. Dziś jej biznes wart jest kilkadziesiąt milionów, a ona sama jest rentierką.
Biznes a coaching
Jakie efekty może przynieść coaching w biznesie? Umiejętność wyznaczania celów, planowania, zarządzania czasem, umiejętności interpersonalne, ćwiczenie pewności siebie, konsekwencji i automotywacji – wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w życiu zawodowym i wynikach biznesowych. Prezesi firm oraz kadra menadżerska coraz chętniej sięgają po tę metodę, bo dostrzegają w niej szansę na lepsze wykorzystanie potencjału pracowników, skuteczniejszą komunikację, usystematyzowanie działań i skuteczniejszą realizację celów biznesowych. Coaching to metoda, w której sama się zakochałam. Wyprowadził mnie na prostą po zawirowaniach osobistych i zawodowych. Dzięki pracy z coachem znalazłam swoją ścieżkę zawodową, ale też wyrwałam się z toksycznej relacji po wielu latach. Za sprawą coachingu poznałam się lepiej, zrozumiałam, jakie są moje wartości i priorytety. Na tej podstawia określiłam cele i plan działania, który potem realizowałam pod okiem mojego coacha. Dlatego wszyscy, którym coaching kojarzy się ze zdaniami „jesteś zwycięzcą!”, są w błędzie. To coaching dla tych, którzy chcą działać sprawniej, lepiej, efektywniej. Ta metoda nie jest cudowną różdżką, która zmienia życie i spełnia marzenia, ale stanowi bodziec i ogromne wsparcie, dla osób, które chcą pozytywnych zmian i imponujących efektów.
***
O autorce:
Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach
Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie. Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy. Założycielka firmy szkoleniowo – coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie. Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/ Działaj/ Nie marudź”. Więcej na www.karolinacwalina.pl