Sezon ogórkowy na szukanie pracy nie istnieje. W lipcu i sierpniu warto być czujnym, bo konkurencja śpi. O czym jeszcze warto pamiętać?
Polacy są zapracowani i często przepracowani. Siedzimy w pracy dłużej niż Niemcy, a nawet Japończycy. I pewnie nie byłoby tak źle, gdyby zarobki odpowiadały naszej pracowitości. Niestety, zazwyczaj tak nie jest. Zbyt niska pensja jest przyczyną frustracji ponad połowy Polaków. Nic dziwnego, że jak wynika z badań Edenred-Ipsos, „Barometr Pracownika 2015”, o zmianie pracy myśli aż 40% z nich.
Przyjęło się uważać, że wakacje to najgorszy możliwy moment na szukanie nowego zajęcia. Kojarzymy je z wypoczynkiem i jesteśmy przekonani, że wszyscy są wtedy na urlopach. Ile w tym prawdy? Faktycznie, zdarza się, że procesy rekrutacyjne wydłużają się, ponieważ część pracowników jest na urlopach. Mitem jednak jest to, że nie odbywają się zupełnie. – W rzeczywistości mało kto dziś bierze urlop na całe wakacje. Nie ma sezonu ogórkowego. Szczególnie w korporacjach biznes prowadzony jest cały rok. Co więcej, w niektórych firmach, to właśnie lato może być sezonem przyjęć. Na przykład tam, gdzie na jesień zaplanowano nowe, duże projekty i trzeba wcześniej skompletować zespół. Niektórzy pracodawcy oferują też pracę na zastępstwo, która według szacunków w 20-30 proc. zamienia się w stałą posadę – mówi Bartosz Struzik, ekspert międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak stworzyć nowoczesne CV
Co jeszcze zyskujemy, szukając pracy w wakacje? Mamy mniejszą konkurencję. Przekonanie o tym, że latem pracy się nie znajdzie jest tak silne, że nawet osoby aktywnie szukające zajęcia przestają wysyłać swoje CV. Jeśli poczekasz do września, ryzykujesz, że będziesz musiała z nimi konkurować, a stos podań znacznie urośnie. Latem specjaliści od kadr mają więcej oddechu i mogą wnikliwiej przejrzeć nowe aplikacje – jeśli twoje zgłoszenie jest dobrze i profesjonalnie przygotowane masz większą szansę, żeby zostać zauważoną.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zwróć uwagę pracodawcy – przygotuj profesjonalną wideoprezentację
Jak szukać pracy w wakacje? Oto kilka porad ekspertów MonsterPolska.pl:
- Lato to czas spotkań – festiwale, wesela, grille. Podczas takich imprez nie zaszkodzi wspomnieć, że szuka się nowej pracy. Może ktoś, o czymś słyszał.
- Trzymamy się ustalonego grafiku poszukiwań. Jeśli założymy, że zajmujemy się tym godzinę dziennie – to pilnujemy tego. Najgorzej dać się ponieść letniemu lenistwu.
- Budujemy sieć wsparcia. Warto zakolegować się z innymi poszukującymi pracy i regularnie kontaktować. Wymiana doświadczeń i informacji jest bezcenna. Poza tym, coś co nam nie odpowiada, może być idealne dla kogoś innego.
- Porządkujemy CV i doświadczenie zawodowe. Może trzeba coś odświeżyć? Zapisać się na krótki kurs? Lato to doskonały czas, by to zrobić na spokojnie.
- Namierzenie właściwych osób może być wyzwaniem, ale to nie powód by się poddawać. Cierpliwie i konsekwentnie zostawiamy grzeczne wiadomości z przypomnieniem. W końcu nasza wiadomość dotrze, gdzie trzeba.
Więcej porad na temat poszukiwania pracy znajdziesz, klikając w #praca