Porowatość włosów to inaczej stopień rozchylenia łusek włosów. Włosy wysokoporowate mają mocno rozchylone łuski. Są mocno przesuszone, zniszczone i zmęczone licznymi zabiegami stylizacyjnymi. Również farbowanie zwiększa porowatość pasm, które stają się sztywne, szorstkie i nadmiernie puszące się. Naturalnie wysokoporowate są też często fale i loki.
Natomiast we włosach niskoporowatych łuski gładko przylegają do kory, Są gładkie, zwykle grube, pełne blasku. Można na nich łatwo uzyskać efekt tafli i nie wykazują tendencji do puszenia się. Czy mają jakieś wady? Posiadaczki włosów niskoporowatych narzekają często na brak objętości – fryzura wygląda na oklapniętą, a pasma nadmiernie obciążone i skłonne do przetłuszczania się. Pośrednim stopniem są włosy średnioporowate, które łączą cechy obu rodzajów.
Dobra odżywka do włosów wysokoporowatych
Włosy mocno porowate uwielbiają emolienty, czyli masła, oleje i alkohole tłuszczowe. Dobra odżywka do włosów o wysokiej porowatości zawiera więc naturalne składniki tłuszczowe, które pokrywają pasma ochronnym filmem. W ten sposób dociążają włosy i zabezpieczają je przed takimi czynnikami zewnętrznymi, jak wysoka temperatura, tarcie od ubrań czy zabiegi stylizacyjne.
Wysokopory lubią również proteiny w umiarkowanych proporcjach. Odżywki z proteinami, takimi jak hydrolizowany jedwab, wypełniają luki w łusce włosa. Potrzebują też nawilżenia, ale na humektantowe odżywki stosowane solo mogą reagować puszeniem się. Dlatego po podkładzie z nawilżającej odżywki warto zastosować jeszcze maskę emolientową, która dociąży włosy.
Dobra odżywka do włosów niskoporowatych
Włosy niskoporowate dobrze reagują na lekkie odżywki. Na obciążające formuły reagują mocnym obciążeniem – są przyklapnięte i skłonne do przetłuszczania. Dlatego zrezygnuj z bardzo bogatych odżywek i preparatów bez spłukiwania. Dobra odżywka do włosów niskoporowatych może zawierać takie humektanty, jak kwas hialuronowy, które podniosą pasma u nasady i nawilżą pasma bez ich obciążania. Niskoporowate włosy lubią również oleje, na przykład olej kokosowy. Maski i preparaty kondycjonujące z olejami stosuj jednak umiarkowanie. Wystarczy zastosować je 1-2 razy na dwa tygodnie, by wzmocnić strukturę pasm.
Dobra odżywka do włosów średnioporowatych
Włosy średnioporowate łączą cechy nisko- i wysokoporowatych. To dość pojemna i zróżnicowana grupa. Jak dobrać do nich dobrą odżywkę? Jeden preparat na półce to niestety za mało, by zadowolić zmienne potrzeby włosów. Najlepiej naprzemiennie stosować odżywki emolientowe, proteinowe i humektantowe, by dostarczyć pasmom potrzebnym substancji w zrównoważonych proporcjach.
Odżywkę powinno stosować się tylko na długość włosów (omijając skórę głowy) po każdym myciu – to zapewnia ich optymalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (światło UV, wiatr, tarcie od ubrań i czesania). Dodatkowo możesz zastosować spray termoochronny lub odżywkę bez spłukiwania, jeśli włosy potrzebują dodatkowego zabezpieczenia od wysokiej temperatury urządzeń stylizacyjnych. Regularnie używając produktów kondycjonujących dopasowanych do struktury włosów, szybko zauważysz poprawę ich wyglądu – włosy wysokoporowate mogą stać się średnioporowate, a nawet niskoporowate, a te zaczną współpracować przy stylizacji.