Karolina Cwalina

Jak wyznaczać cele, gdy brakuje nam pomysłu i motywacji?

Karolina Cwalina-Stępniak

Macie czasem tak, że dostajecie coś, o czym marzyłyście i okazuje się, że to nie daje żadnej satysfakcji? Często jest tak, że coś co na pierwszy rzut oka wydaje się dla nas idealne, w ogóle nam nie pasuje. Z czego to wynika? Często z tego, że brakuje nam prawdziwej wiedzy o swoich potrzebach i świadomości, co jest dobre i ważne dla nas, a nie dla kogokolwiek innego. Jak więc wsłuchać się w siebie i znaleźć cel, do którego droga i którego osiąganie będzie dla nas odpowiednia?

1. Poszukaj inspiracji

Najlepsze pomysły pojawiają się niespodziewanie. Świetne pomysły na biznes zazwyczaj wynikały z realnej potrzeby, którą nagle odczuwał twórca. Wystarczy więc poobserwować świat, przejrzeć gazetę, książkę… Inspiracje są wszędzie. Miej oczy i uszy szeroko otwarte. Dla mnie taką inspiracją zawsze były podróże. Poza odpoczynkiem i spokojem, poznawanie innych kultur, innego spojrzenia na rzeczywistość wnosi do mojego życia mnóstwo pomysłów, energii i pasji. Spotkania z fascynującymi ludźmi to zawsze największa inspiracja. Bądź otwarta na doświadczenia. Próbuj, słuchaj, obserwuj.

2. Notuj

Jestem fanką notowania, rozpisek. Uważam, że pomagają porządkować myśli i odciążają głowę, robią w niej miejsce. Dlatego zawsze zachęcam do prowadzenia notatników i robienia pamy marzeń. Gromadź na zdjęcia inspirujących rozwiązań, nazwy projektów czy adresy stron internetowych, na które lubisz zaglądać. Raz na jakiś czas przeglądaj wszystkie te wycinki. To wyjątkowa baza inspiracji, która działa jak puzzle. Dobrze połączone, mogą stworzyć coś wyjątkowego. Nie pozwalaj uciekać inspirującym myślom!

3. Poznaj siebie i… wyznacz cel!

Co tak naprawdę o sobie wiesz? Czy wiesz, co jest dla Ciebie najważniejsze, bez czego nie możesz żyć, czym dla Ciebie jest szczęście? Czy wystarczająco dobrze o siebie dbasz? W jaki sposób chciałabyś, żeby wyglądało Twoje życie w przyszłym roku, za 5, 10 lat? Może widzisz się się np. jako szefową kuchni w świetnej knajpie, a może chcesz nadal pracować w korporacji. Rzucić wszystko i wyjechać z mężem i psem w Bieszczady? Czemu nie! To z tego, jak chcesz żyć za kilka lat powinny wynikać Twoje cele dziś!

4. Określ priorytety

Gdy masz już cel najpierw powinnaś skupić się skupić nad ustaleniem ścieżki realizacji. Zastanów się, od czego możesz zacząć, aby ułatwić sobie dalszą pracę. Staraj się przemyśleć, które zadania są kluczowe, na czym najbardziej Ci zależy. Wbrew pozorom jest to jeden z najtrudniejszych momentów pracy nad sobą i swoimi celami. Często ilość rzeczy do zrobienia może przytłoczyć. To właśnie wtedy najczęściej potrzeba wsparcia kogoś, kto uporządkuje nasze myśli i pomoże ustalić priorytety, czyli np. coacha.

5. Stwórz plan działania

Podziel swój plan na etapy, czyli zastosuj tzw. metodę małych kroków. Co chcesz zrobić na początku, na czym chcesz się skupić w następnej kolejności. Spisz na kartce bardzo szczegółowo wszystkie rzeczy, które masz do zrobienia i uszereguj je od najistotniejszego bądź najbardziej czasochłonnego. I właśnie od pierwszego zacznij pracę. Jeśli uda Ci się przejść przez czynności, które wymagały najwięcej poświęcenia, kolejne kroki będą tylko czystą przyjemnością.

6. Pomyśl nad planem B.

Jako coach wyznaję zasadę, że trzeba mieć mocny plan A i to na nim należy się skupiać, nie myśląc, co będzie jeśli się nie uda. Jednak zdaję sobie też sprawę, że posiadanie awaryjnego planu daje wewnętrzny spokój, który jest ważny. Spontaniczne stawianie wszystkiego na jedną kartę sprawdza się rzadko i to głównie w filmach. Zastanów się, co będzie jeśli pomysł się nie uda. Oszczędzaj, zabezpiecz się finansowo na kilka miesięcy do przodu lub znajdź alternatywną, pewną pracę, którą możesz wybrać jeśli coś się nie uda. Taki plan zapewnia poczucie bezpieczeństwa, które pozwala potem w pełni skupić się na pracy.

***

O autorce:

Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach

Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie.

Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy.
Założycielka firmy szkoleniowo – coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie.
Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/ Działaj/ Nie marudź”.

Więcej na www.karolinacwalina.pl