Jak odkryć swoje talenty? 5 kroków, które dzieli Cię od zawodowego sukcesu!

Ewa Kawecka i Katarzyna Kopeć-Ziemczyk

Zawodowe talenty to nasze kompetencje, predyspozycje, umiejętności i wiedza, które dają nam przewagę na rynku. To nasze mocne strony dzięki którym wiemy, że z powodzeniem możemy znaleźć pracę. Naszym najczęstszym problemem nie jest brak talentów, ale brak świadomości ich posiadania.

Talenty. Po pierwsze: Zrób retrospekcję

Cofnij się do młodzieńczych lat i zastanów się, co przychodziło Ci z łatwością. Na co inni zwracali uwagę, o których cechach najczęściej wspominali. Być może byłaś przewodniczącą klasy albo kapitanem drużyny sportowej? A może zawsze wszyscy w klasie prosili Cię byś załatwiła przełożenie klasówki? Jeśli tak było możemy przypuszczać, że masz naturalne zdolności liderskie. Tak to mogą być Twoje talenty.

Być może jednak byłaś bardziej introwertyczna? Budowałaś swój wyimaginowany świat z niewidzialnymi przyjaciółmi? Może się okazać, że umiejętność wyobrażania sobie różnych zjawisk stanowią Twój potencjał do tworzenia i idealnie pasujesz do pracy w reklamie, przy grafice czy grach komputerowych? Nieszablonowe myślenie sprawdza się w tych obszarach znakomicie.

Talenty. Po drugie: Naucz się widzieć swoje pozytywne cechy

To zadanie polega na wypisaniu 20 pozytywnych cech o sobie. Jaka jestem? To dobre ćwiczenie by zasięgnąć opinii o sobie. Dopytać przyjaciela, znajomego w pracy, szefa, koleżankę ze studiów, rodziców o to: jak Ciebie widzą? Co ich zdaniem jest Twoim atutem? Druga osoba jest dla nas lustrem. Jako ludzie naturalnie wyczuwamy talenty drugiego człowieka. Kiedy mamy mały wgląd w siebie, rady innych okażą się nieocenione w wykonaniu tego zadania.  Wypisanie 20 cech o sobie nie jest wcale łatwym zadaniem. Tym bardziej warto je wykonać i później uwierzyć w to, co zapisaliśmy. Bo właśnie tacy jesteśmy.

Przeczytaj także: Czy wiesz, w czym jesteś dobra? 5 pytań, które warto sobie zadać, żeby odkryć swoje talenty

Po trzecie: Opisz swoją drogę do sukcesu

Każdy z nas osiągnął sukces. Jeśli tak nie uważasz to oznacza, że kolejne ćwiczenie jest Ci bardzo potrzebne i z pewnością okaże się pomocne przed rozmową rekrutacyjną. Polega ono na wypisaniu przynajmniej pięciu historii Twojego sukcesu. Najlepiej wziąć długopis, kartkę papieru i pisać. Chodzi o konkretne przykłady (każde opisane 7-10 zdaniami) drogi do osiągnięcia celu. Trzeba tutaj napisać co po kolei robiłaś, że wszystko zostało zrealizowane. Być może wyjdzie Ci z tego zadania, że umiesz prosić o pomoc, masz łatwość w przekonywaniu innych do swoich pomysłów, dobrze analizujesz i masz oko do detalu albo wręcz przeciwnie masz szeroką perspektywę i potrafisz patrzeć na zadania z lotu ptaka.  Tu znajdziesz informacje o sobie w działaniu.

Po czwarte: Zrób test kompetencyjny i odkryj swoje talenty

Na rynku dostępnych jest wiele różnych testów, które pomogą Ci określić Twoje predyspozycje zawodowe. Tym najbardziej popularnym i najbardziej sprawdzonym jest test Gallupa. Jest to test odpłatny. Jeśli wybierzesz któryś nieodpłatny – pamiętaj by nie był to test kompetencyjny pod hasłem: „jakim zwierzęciem jesteś”, bo ten test zupełnie nic Ci nie pokaże.

Po piąte: Zadaj sobie pytanie „Jakiego koloru jest Twój spadochron?”

Odpowiedź znajduje się w najważniejszej książce doradztwa zawodowego na rynku o tym właśnie tytule. W publikacji znajdziesz też zadanie do wykonanie. Tzw. Kwiatek Bollesa. To ćwiczenie niezwykle pomocne w tworzeniu autoportretu, który zgodnie z zaleceniami autora książki powinien zawierać m.in. wartości, cele, zainteresowania, umiejętności ale także pożądane środowisko czy warunku pracy.

Warto zajrzeć w głąb siebie przed rozpoczęciem poszukiwania pracy. To pozwoli nam mądrze szukać pracy i pracodawcy. Pozwoli uniknąć bardzo kosztownego nakładania maski i bezcelowej próby dopasowywania się na siłę do otoczenia, które nie jest dla nas. Najważniejsze by zapamiętać słowa R. Bollesa, że „większość poszukujących, którym nie udało się znaleźć wymarzonej pracy, poniosła klęskę, nie dlatego że za mało wiedzieli o rynku pracy, ale dlatego, że za mało wiedzieli o sobie”.

***

AUTORKI

Ewa Kawecka – ekspert HR. Międzynarodowy coach ICC, certyfikowany doradca zawodowy, wcześniej kierownik działu HR w międzynarodowej korporacji. Specjalistka w coachingu menedżerskim, coachingu kariery oraz doradztwie zawodowym.  Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Od 9 lat doradza menadżerom w korporacjach oraz osobom prywatnym. Wśród klientów są pracownicy takich marek jak: IKEA, PGNIG, BASF, AEGON, GENERALI, UNILEVER czy BOŚ BANK.  Zajmuje się również psychoterapią w nurcie psychodynamicznym pacjenta indywidualnego.

Ewa Kawecka
Ewa Kawecka

Katarzyna Kopeć-Ziemczyk – ekspert komunikacji. Rzecznik prasowy. Menadżer PR i sportu. Doświadczony mówca, trenerka wystąpień przed kamerą i publicznych. Dziennikarka telewizyjna. Wykładowca i szkoleniowiec z zakresu komunikacji. W firmach odpowiedzialna za komunikację zewnętrzną, w tym media relations, budowę wizerunku i strategie komunikacyjne. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego oraz Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej. Doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.

Katarzyna Kopeć-Ziemczyk
Katarzyna Kopeć-Ziemczyk

Więcej wiedzy znajdziesz tutaj:

https://www.facebook.com/kopec.ziemczyk/videos/2319549011671932/
https://www.facebook.com/kopec.ziemczyk/live_videos/