呕ycie jest z艂o偶one, ciekawe, czasem nieprzewidywalne.
Dynamika naszego 偶ycia zmienia si臋 w czasie, przyjmujemy r贸偶ne role ka偶dego dnia. Wyznaczamy sobie cele, realizujemy plany, rozwijamy si臋 zawodowo, pracujemy, funkcjonujemy w zwi膮zkach i rodzinach. Codzienno艣膰 dostarcza wielu zada艅 i wyzwa艅, co mo偶e powodowa膰 presj臋 i prowadzi膰 do stresu oraz niespe艂nienia.
Odczuwanie wewn臋trznej harmonii to sprawa indywidualna, nie ma w tym przypadku, z艂otego 艣rodka, ani uniwersalnej recepty.
Wa偶ne, aby pami臋ta膰, 偶e priorytety zmieniaj膮 si臋 na r贸偶nych etapach w臋dr贸wki 偶yciowej, zatem zaanga偶owanie i ilo艣膰 czasu zainwestowana w r贸偶ne aspekty naszego 偶ycia b臋d膮 zmienne. To co dla kogo艣 jest uk艂adem idealnym, w naszym przypadku nie b臋dzie mia艂o ju偶 zastosowania.
Zatem czym w艂a艣ciwie jest harmonia – po czym j膮 pozna膰?
Jak u艂o偶y膰 swoje 偶ycie, aby czu膰 si臋 spe艂nionym, szcz臋艣liwym, a jednocze艣nie mie膰 wewn臋trzne poczucie r贸wnowagi?
Przede wszystkim, najwa偶niejsza jeste艣 TY.
To w jaki spos贸b uk艂adasz swoje 偶ycie prywatne i zawodowe powinno by膰 zgodne z wyznawanym przez Ciebie systemem warto艣ci. Z drugiej strony nosimy w sobie rozmaite wzorce kulturowe, spo艂eczne i 艣rodowiskowe. Podlegamy r贸偶nym wp艂ywom, ulegamy stereotypom, tworzymy w sobie r贸偶ne przekonania. Czasem realizujemy w swoim 偶yciu oczekiwania i pragnienia innych os贸b zapominaj膮c o sobie oraz w艂asnych marzeniach. Por贸wnujemy siebie do innych, oceniamy i krytykujemy samego siebie. W konsekwencji funkcjonujemy w 偶yciu, z kt贸rym nie do ko艅ca si臋 uto偶samiamy i nie w pe艂ni akceptujemy. Taki stan rzeczy mo偶e prowadzi膰 do frustracji.
Cz艂owiek staje w 偶yciu kilkakrotnie w obliczu wa偶nych wybor贸w i zadaje sobie pytania: w jaki spos贸b prowadzi膰 swoj膮 karier臋 zawodow膮, w jakim zwi膮zku funkcjonowa膰, kiedy za艂o偶y膰 rodzin臋, na kt贸rym etapie 偶ycia zdecydowa膰 si臋 na dzieci.
W kluczowych momentach warto zada膰 sobie pytania:
- Co jest dla Ciebie w danej chwili najwa偶niejsze?
- Jakie warto艣ci chcesz realizowa膰 w swoim 偶yciu?
- Z jakiego powodu w艂a艣nie te, a nie inne?
- Jak dana decyzja wp艂ynie na inne aspekty Twojego 偶ycia?
- Na Tw贸j zwi膮zek, relacje, rodzin臋, karier臋, zdrowie?
- W jaki spos贸b dany wyb贸r zmieni Twoje 偶ycie?
- Co zyskasz, z czego zrezygnujesz? Na ile jeste艣 gotowy na te zmiany?
- Jak b臋dziesz si臋 czu膰 w nowej sytuacji?
- Na ile zmieni si臋 Tw贸j poziom 偶yciowej satysfakcji? W jaki spos贸b to zaobserwujesz?
艢wiadomie podj臋te decyzje oraz dojrza艂e przyj臋cie za nie odpowiedzialno艣ci to fundament zbilansowanego 偶ycia. Ka偶dorazowo autonomiczny wyb贸r nie powinien 艂膮czy膰 si臋 z poczuciem straty, winy czy wyrzeczenia.
Daj sobie zatem czas na wejrzenie we w艂asne wn臋trze. Porozmawiaj z samym sob膮 w pierwszej kolejno艣ci.
Daj sobie przestrze艅 na obserwacj臋 siebie w nowej sytuacji. S艂uchaj swojej intuicji. Nie rezygnuj z siebie.
TY i TYLKO TY wiesz, w jaki spos贸b powinno wygl膮da膰 Twoje 偶ycie, co jest dla Ciebie 藕r贸d艂em satysfakcji, co daje Ci poczucie r贸wnowagi.