Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Jak odzyskać życiową równowagę? Tych 9 pytań warto sobie zadać!

Jak odzyskać życiową równowagę? Tych 9 pytań warto sobie zadać!

Jak odzyskać życiową równowagę

 

Równowaga, harmonia, balans – łatwo je w życiu utracić, bardzo trudno odzyskać. O tym jak to zrobić i mądrze zadbać o siebie pisze Agnieszka Nowakowska, coach ACC ICF.

Życie jest złożone, ciekawe, czasem nieprzewidywalne.

Dynamika naszego życia zmienia się w czasie, przyjmujemy różne role każdego dnia. Wyznaczamy sobie cele, realizujemy plany, rozwijamy się zawodowo, pracujemy, funkcjonujemy w związkach i rodzinach. Codzienność dostarcza wielu zadań i wyzwań, co może powodować presję i prowadzić do stresu oraz niespełnienia.

Odczuwanie wewnętrznej harmonii to sprawa indywidualna, nie ma w tym przypadku, złotego środka, ani uniwersalnej recepty.

Ważne, aby pamiętać, że priorytety zmieniają się na różnych etapach wędrówki życiowej, zatem zaangażowanie i ilość czasu zainwestowana w różne aspekty naszego życia będą zmienne. To co dla kogoś jest układem idealnym, w naszym przypadku nie będzie miało już zastosowania.

Zatem czym właściwie jest harmonia – po czym ją poznać? Jak ułożyć swoje życie, aby czuć się spełnionym, szczęśliwym, a jednocześnie mieć wewnętrzne poczucie równowagi?

Przede wszystkim, najważniejsza jesteś TY. To w jaki sposób układasz swoje życie prywatne i zawodowe powinno być zgodne z wyznawanym przez Ciebie systemem wartości. Z drugiej strony nosimy w sobie rozmaite wzorce kulturowe, społeczne i środowiskowe. Podlegamy różnym wpływom, ulegamy stereotypom, tworzymy w sobie różne przekonania. Czasem realizujemy w swoim życiu oczekiwania i pragnienia innych osób zapominając o sobie oraz własnych marzeniach. Porównujemy siebie do innych, oceniamy i krytykujemy samego siebie. W konsekwencji funkcjonujemy w życiu, z którym nie do końca się utożsamiamy i nie w pełni akceptujemy. Taki stan rzeczy może prowadzić do frustracji.

Człowiek staje w życiu kilkakrotnie w obliczu ważnych wyborów i zadaje sobie pytania: w jaki sposób prowadzić swoją karierę zawodową, w jakim związku funkcjonować, kiedy założyć rodzinę, na którym etapie życia zdecydować się na dzieci.

W kluczowych momentach warto zadać sobie pytania:

  • Co jest dla Ciebie w danej chwili najważniejsze?
  • Jakie wartości chcesz realizować w swoim życiu?
  • Z jakiego powodu właśnie te, a nie inne?
  • Jak dana decyzja wpłynie na inne aspekty Twojego życia?
  • Na Twój związek, relacje, rodzinę, karierę, zdrowie?
  • W jaki sposób dany wybór zmieni Twoje życie?
  • Co zyskasz, z czego zrezygnujesz? Na ile jesteś gotowy na te zmiany?
  • Jak będziesz się czuć w nowej sytuacji?
  • Na ile zmieni się Twój poziom życiowej satysfakcji? W jaki sposób to zaobserwujesz?

Świadomie podjęte decyzje oraz dojrzałe przyjęcie za nie odpowiedzialności to fundament zbilansowanego życia. Każdorazowo autonomiczny wybór nie powinien łączyć się z poczuciem straty, winy czy wyrzeczenia.
Daj sobie zatem czas na wejrzenie we własne wnętrze. Porozmawiaj z samym sobą w pierwszej kolejności. Daj sobie przestrzeń na obserwację siebie w nowej sytuacji. Słuchaj swojej intuicji. Nie rezygnuj z siebie.
TY i TYLKO TY wiesz, w jaki sposób powinno wyglądać Twoje życie, co jest dla Ciebie źródłem satysfakcji, co daje Ci poczucie równowagi.

www.agnieszkanowakowska.com

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!