Jak się dogadać w święta?

Grudzień w pełni, a na horyzoncie wizja spotkań z rodziną i bliskimi. Jednak nie dla wszystkich jest to najbardziej wyczekiwany czas w roku. Dla niektórych święta jawią się jako dni pełne napięcia, wstrzymywania oddechu i chodzenia na paluszkach. Ale nawet jeśli nie przepadamy za świątecznymi spotkaniami, to możemy zrobić kilka rzeczy, by mimo wszystko spróbować dogadać się w te święta i wyciągnąć z nadchodzących chwil jak najwięcej dobrych wrażeń.

Koncentracja na miłych chwilach

Nawet w rodzinach, pomiędzy krewnymi, których relacje bywają szorstkie, na przestrzeni lat znaleźć można miłe chwile i wspomnienia. Podczas świątecznych dni jest więcej czasu na rozmowy i przypomnienie ich sobie. Warto więc zadbać, by w naszych rozmowach pojawiły się dobre, humorystyczne i ciepłe wspomnienia. Może razem ubieraliście choinkę na ostatnią chwilę? Albo ktoś przypalił makowiec, więc jedliście lody o smaku maku? Być może karp został w wannie i wypuściliście go po świętach? A teraz możecie pośmiać się z tego, że wujek zapomniał, że jesteśmy już w XXI wieku, a w rodzinie większość osób to weganie?

 

Wskazówka
Możecie też zrobić sobie listę anegdotek. Mając ją pod ręką, będzie wam łatwiej przejąć inicjatywę i poprowadzić rozmowę. Innym sposobem jest przygotowanie pytań, które nakierują gości przy wigilijnym stole na dobre wspomnienia i historie.

  • Jakie były twoje/ wasze najlepsze święta do tej pory?
  • Jakie chwile w tym roku wspominacie najlepiej?
  • Jakie największe marzenie spełniliście w tym roku?
  • Jaki prezent najbardziej Was w życiu ucieszył?
  • Co was ostatnio najbardziej rozśmieszyło?

Co nas łączy?

Drugą radą, którą warto wziąć sobie do serca, jeśli chcemy mieć miłe wspomnienia z rodzinnych – niezbyt optymistycznie oczekiwanych – spotkań, to skupienie się na tym, co nas łączy. Warto unikać tematów, które dzielą. Mamy różne życia, różne doświadczenia, różny styl życia – spotykając się przy stole raz w roku, czasami warto zrezygnować z tematów kontrowersyjnych i konfliktowych. Jak to zrobić?

 

Wskazówka

  1. Skoncentrujcie się na tym, co macie ze sobą wspólnego. Lubicie barszcz, a nie grzybową? A może jesteście fanami Kevina samego w domu? Od dziecka uwielbiacie Baśnie Andersena? Gracie w Monopol?
  2. Możecie też w te Święta poćwiczyć prawdziwe słuchanie. W końcu każdy z nas chce być usłyszany, zobaczony, ważny. Słuchanie z uwagą bardzo dużo zmienia – i to nie tylko w relacjach podczas wigilijnych spotkań. Spróbujcie!

Urealnij oczekiwania

I na koniec najważniejsze – coś, co może wiele zmienić. Bywa tak, że jedziemy na spotkanie źle nastawieni, spodziewając się najgorszego. Czasami nieświadomie mamy wobec siebie i innych wielkie oczekiwania. Stawiamy poprzeczkę tak wysoko, że później nie cieszy nas nic z tego, co się rzeczywiście dzieje. Nie wyszedł sernik? To nie koniec świata. Ważne, że ktoś starał się zrobić coś pysznego.

 

Wskazówka
Zanim wybierzesz się w odwiedziny bliskich, ciotek, wujków, siostrzeńców, zwróć uwagę na swoje nastawienie. Spróbuj je choć lekko zneutralizować. Doceń wkład w organizację kolacji albo starania, by spotkać się całą rodziną choć raz w roku. Zawsze jest coś, co możemy docenić. 

Kilka rzeczy do zapamiętania

Jesteśmy tak skonstruowani, że łatwej wychwytujemy to co nie działa. To mechanizm przetrwaniowy, dzięki któremu – jako homo sapiens – mamy się całkiem dobrze. Zmiana tego defaultowego odruchu i przekierowanie uwagi na to co dobre, miłe i wspierające, może na początku iść opornie. Ale to da się wypracować. Wystarczy proste ćwiczenie – zacznij zwracać uwagę na to co łączy Cię z rodziną i bliskimi, co jest fajnego w waszych relacjach. Może się okazać, że to pozwoli wam zmienić odbiór świata oraz innych. I to nie tylko podczas świąt.

Kto wie, może ta nowa perspektywa zostanie z wami na Nowy Rok?

Pozdrowienia świąteczne 🙂

Patrycja Sawicka-Sikora

O autorce:

Patrycja Sawicka-Sikora

Psycholożka biznesu, trenerka, facylitatorka i coach. Specjalizuje się w pracy z wypaleniem zawodowym, a także z emocjami i stresem w biznesie i w życiu prywatnym. Wspiera w budowaniu dobrostanu w pracy, a także w zmianach na ścieżce kariery, przebranżowieniu i awansach. Wykładowczyni Uniwersytetu SWPS. Jej priorytetem jest wykreowanie mody na tworzenie wspierającego środowiska pracy.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency