Jak zarządzać swoimi pieniędzmi?

„Nie zarządzam swoimi finansami, bo nie wiem jak.” „Jak będę mieć więcej pieniędzy, to będę oszczędzać. Teraz nie mam z czego.” „Mam nieregularne dochody i nie wiem, jak to ogarnąć.” „Nie umiem odłożyć na dłużej” - to popularne wymówki. Na szczęście istnieje metoda, która obala wszelkie wymówki. Została opracowana przez T. Harva Ekera i opisana w książce „Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie”.

Metoda ta polega na dzieleniu wszystkich swoich dochodów na konta według odpowiednich proporcji procentowych:

  • 55% – konto bieżących wydatków – pieniądze na comiesięczne wydatki takie jak jedzenie, ubrania, rachunki, paliwo itd. Wydajemy całą kwotę co miesiąc.
  • 10% – konto wolności finansowej – pieniądze na inwestycje, potrzebne, aby stworzyć sobie pasywny dochód. Wydajesz, kiedy chcesz inwestować, nie inwestujesz – po prostu odkładasz.
  • 10% – konto edukacji – żeby osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie niezbędna jest ciągła edukacja, dlatego te pieniądze będą wydawane na bieżąco na szkolenia, kursy, książki.
  • 10% – konto przyjemności – to ulubione konto osób, które uwielbiają wydawać pieniądze na wszystko, co przyjdzie im do głowy i ich uszczęśliwi. Tę kwotę trzeba obowiązkowo wydać co miesiąc na wszelkie nasze zachcianki.
  • 10% – konto długoterminowych oszczędności – pieniądze na przyszłe wydatki. Chcesz pojechać na egzotyczne wakacje lub kupić nowy telewizor? To właśnie z tego konta sfinansujesz te rzeczy.
  • 5% – konto dobroczynności – idea jest taka: co z siebie dajesz to do Ciebie wraca pomnożone. Ważne, by z pomocą tej kwoty czynić dobro dla innych ludzi. Pieniądze do wydania co miesiąc np. na cele charytatywne.

Jak widzisz nie jest ważne, czy Twoje dochody są takie same co miesiąc i czy są regularne. Każdą kwotę możesz podzielić procentowo. Nieważne, czy Twoje dochody są niskie, czy wysokie. Nawet jedną złotówkę jesteś w stanie podzielić procentowo. Każdą kwotą pieniędzy trzeba zarządzać. Nawet jeśli to bardzo mała kwota.

Wyobraź sobie, że radzisz sobie w pracy tylko z jednym obowiązkiem. Czy dostaniesz ich od szefa więcej? Nie. Prędzej wylecisz z pracy. Tak samo jest z pieniędzmi. Jeśli nie umiesz zarządzać małymi kwotami – nie dostaniesz więcej.

Czy wiesz, jakie działania dają gwarancję wolności finansowej?

  1. Zwiększanie inwestycji
  2. Zwiększanie oszczędności
  3. Zmniejszenie kosztów życia
  4. Zwiększanie dochodów

Metoda w idealny sposób łączy wszystkie te działania. Odkładając na konto wolności finansowej będziesz mieć coraz więcej pieniędzy na inwestycje. Odkładając na konto długoterminowych oszczędności krótko mówiąc zwiększasz oszczędności. Twoje koszty życia zmniejszają się do 55% Twoich dochodów, a z czasem zwiększysz również dochody, gdyż otrzymasz zwrot z inwestycji.

A czy wiesz, jakie są dwa sposoby na osiągnięcie wolności finansowej?

  1. Zgromadzenie sumy, która da Ci takie odsetki, że przekroczą Twoje miesięczne wydatki, czyli np. milion na koncie.
  2. Nabycie aktywów, które co miesiąc wygenerują dla Ciebie dochód pasywny przekraczający Twoje miesięczne wydatki, czyli np. zakup mieszkania na wynajem, założenie i zautomatyzowanie biznesu, zakup gruntów, wypracowanie dochody z programów partnerskich itp.

Te 2 sposoby możesz realizować poprzez konto wolności finansowej – odkładając dużą sumę pieniędzy, a po drodze pozyskując różne dochody pasywne.

Ale to nie wszystko!

Istnieje pewna zasada, która jest podstawą sukcesu finansowego:

„Nie oszczędzaj tego, co zostaje po opłaceniu wszystkich wydatków, ale wydawaj to, co zostaje po odłożeniu oszczędności.”

Dzięki tej metodzie płacimy najpierw sobie, a nie komuś innemu.

Otrzymujesz wynagrodzenie. Siadasz i rozdzielasz pieniądze. Poprzez konto wolności finansowej płacisz sobie. Odkładając na edukację i przyjemności również płacisz sobie. Nawet oddając 5% innym płacisz sobie, bo prędzej, czy później wszystko do Ciebie wróci. Dopiero później z 55% płacisz rachunki i to, co jesteś winien innym.

***

O Autorce:

Nazywam się Magdalena Chołuj. Pomagam moim Klientom zmienić ich sytuację finansową i udowadniam, że niezależność finansowa jest w zasięgu ich ręki. Dzięki zautomatyzowaniu kilku biznesów i licznym inwestycjom osiągnęłam wolność finansową już w wieku 25 lat. Jeśli kiedykolwiek czułeś frustrację na dźwięk porannego budzika, masz dosyć pracy dla kogoś innego i chcesz się dowiedzieć, jak budować wolność finansową to wejdź na www.365dowolnosci.pl i odbierz praktyczny prezent.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency