kobiety we władzach spółek

Czy jesteś niezależna finansowo?

Dominika Jajszczak

Według badań co piąta kobieta w Polsce jest uzależniona finansowa od męża, partnera czy rodziców. Nie posiada własnych dochodów i nie chce o pieniądzu w ogóle rozmawiać.

Kobieta i pieniądze – temat tabu

Pieniądze – jak to z nimi jest? Trudna sprawa, bo mam wrażenie, że w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że ten kto ma dużo pieniędzy ten je… ukradł albo dorobił się w sposób co najmniej szemrany. Dlaczego kobiety nie chcą zaprzyjaźnić się z pieniądzem? Bo to wstyd. Bo to nie wypada. Nie wypada mówić głośno o tym, że chcemy pracować i zarabiać, że chcemy być bogate, że chcemy podpisać intercyzę albo zabezpieczyć się na wypadek rozstania czy utraty pracy.

Rzadko się mówi o niezależności finansowej kobiet

O pieniądzach nie rozmawiamy z naszymi partnerami czy rodziną. Nie edukujemy w tym zakresie naszych córek. Przyczyny braku niezależności finansowej mogą być różne – od lęku i braku poczucia własnej wartości, po schematy, które wynosimy ze środowiska kończąc na najgorszych takich jak przemoc ekonomiczna. Portal WP Kobieta chce zwiększyć świadomość dotyczącą pozytywnych aspektów niezależności finansowej kobiet. Z tego powodu w marcu 2021 roku rozpoczął akcję #Wszechmocne, nad którą Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką objęła patronat. W ramach akcji ku inspiracji i motywacji zostaną zaprezentowane sylwetki kobiet i ich prawdziwe historie. Kobiet, które znalazły w sobie odwagę, by na przekór różnym przeciwnościom, odnaleźć wiarę we własne możliwości i rozpocząć przygodę z własną działalnością oraz przedsiębiorczością.

niezależna finansowo

Poznaj historię Mamy na budowie

Pierwszą bohaterką cyklu jest Magdalena Wiereska, czyli Mama na budowie, która porzuciła stały etat na rzecz własnej działalności. Gdy zamiast spodziewanego awansu dostała zaledwie kilkaset złotych premii, a czas powierzonych zadań niebezpiecznie zaburzał jej życie zawodowe i rodzinne, powiedziała: Dość. Zaczynając od wynajmu jednego mieszkania, w ciągu kilku lat dorobiła się miana specjalisty na rynku nieruchomości i obecnie zarządza 20 lokalami. Nie przeszkodziło jej to w urodzeniu trójki dzieci, które często towarzyszą jej choćby na zakupach w marketach budowlanych. Jej przesłanie dla innych kobiet brzmi: „Ogarniamy dom, ogarniamy dzieci, czemu miałybyśmy nie ogarniać biznesu?„.

Jednak inspirujące historie kobiet to nie wszystko!

WP Kobieta chce zaproponować realne wsparcie. Spotkania dwa razy w miesiącu z ekspertkami, które wzmocnią wewnętrznie kobiety, nadadzą właściwy kierunek ich marzeniom, ale i pokażą, jak wiele obecnie zależy od nich samych i ich przekonać o sobie i świecie dokoła. Dołącz do społeczności #Wszechmocne korzystając z dedykowanej grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/126020819449720

Rozwój online w czasach pandemii

Najbliższy webinar organizowany w ramach akcji #Wszechmocne odbędzie się już 13 kwietnia 0 20:00 na Facebooku WP Kobieta. Podczas niego będzie można dowiedzieć się:

  • jak umiejętnie szukać i wykorzystywać narzędzia do rozwoju osobistego,
  • na co zwracać uwagę planując swój rozwój,
  • jak zrobić strategie osobista,
  • jak motywować się do działania,
  • skąd brać siłę, kiedy coś idzie nie po naszej myśli.

Webinar poprowadzi Karolina Cwalina-Stępniak, professional Certified Coach w ICF – PCC ICF, IES Mentor oraz Family Coach, autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie” i jedna z ekspertek programu Sukces TO JA Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Autorka książek i współzałożycielka platformy edukacyjno-rozwojowej HER IMPACT.