Menopauza – czy to powód, by rezygnować z kariery?

Rola estrogenu w kobiecym organizmie jest ogromna, choć często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo. Wiemy, że menopauza to niezwykle wymagający czas, ale nie mamy pojęcia, że nie nie tylko uderzenia gorąca, poty i bóle głowy, menopauzie przypisuje się nawet 100 objawów. Jak pracodawcy mogą w tym czasie wspierać swoje pracownice i dlaczego warto to robić? Olga Kozierowska rozmawia z Aleksandrą Laudańską, CEO FemTechnology Group i pomysłodawczyni aplikacji MAMENO oraz Katarzyną Wierzbowską, innowatorką społeczną i CEO Sophia Health.

Olga Kozierowska: Ja zacznę przekornie, Szanowne Panie, bo pamiętam złośliwe komentarze na temat propozycji urlopów menstruacyjnych pod tytułem: Ja też chcę urlop na kaca. I komentarzy wynikających ze stereotypów: mówiąc o swoich problemach podczas menstruacji czy też podczas menopauzy, one wręcz udowadniają, że są słabsze i nie nadają się do biznesu tak dobrze jak my. No, i co by panie na to?

Katarzyna Wierzbowska: Ja zacznę od liczb. Fakty są takie, że osiemdziesiąt pięć procent kobiet cierpi z powodu zdrowia kobiecego. To dużo, prawie wszystkie. I to czasami jest fizjologia, a czasami są choroby, ale dużo w tym jest niewiedzy i nieświadomości i cierpienia, bo nie wiem co mi jest. To są fakty. Tak, jesteśmy inne niż mężczyźni, ale to nie znaczy, że jesteśmy słabsze. Mamy też siłę i hormony czasami nam w tym pomagają.

Olga: No i my mówimy o tym. Ale czy to mówienie o tym ma nam pomóc, czy może ma nam wręcz przeszkadzać? Bo cały czas żyjemy w świecie stereotypów, chociaż bardzo często słyszę, szczególnie od ludzi, liderów, liderek w biznesie, że my już dawno, dawno jesteśmy wolni od tych stereotypów.

Aleksandra Laudańska: Nie no, stereotypy mają się świetnie i rzeczywiście naszym zadaniem jest gdzieś tam je burzyć. Jeden stereotyp to ta stereo-menopauzalna baba, wredna, złośliwa – stara humorzasta. I drugi – że po menopauzie przestajemy być atrakcyjne, w ogóle stajemy się przezroczyste i że to jest rzeczywiście jakiś taki przedsionek śmierci.

To czego ja się dowiedziałam, badając ten temat, to to, że rzeczywiście menopauza i jej objawy – one nas na jakiś czas potrafią wyłączyć. Natomiast, kiedy już ta nowa rzeczywistość hormonalna nastaje, doświadczamy czegoś takiego co się nazywa postmenopauzalną werwą. I rzeczywiście wszystkie babeczki, takie sześćdziesiąt plus, to są petardy.

Katarzyna: Z jednym zastrzeżeniem: ten postmenopauzalny wzlot dotyczy tych, którzy świadomie przechodzą przez menopauzę. Jeśli ta menopauza dopada kobiety w nieświadomości, a wiele z nich dopada w dotkliwy sposób i one się źle czują, to potem mogą nie doświadczyć tego wzlotu, bo są perturbowane. Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby o tym mówić, żeby uświadamiać, żeby to było
powszechnie wiadomo.

Olga: Edukacja w zakresie zdrowia kobiecego – jakie kroki są niezbędne? A właściwie, może nawet nie o kroki, może zacznijmy od tego, co warto wiedzieć, zanim menopauza się zacznie? Bo to gdzieś tam się zapowiada.

Aleksandra: Warto w ogóle zainteresować się tematem dużo wcześniej niż nam się wydaje, że
on będzie nas dotyczył. My mamy taką wiedzę wyniesioną z domu, bo mama, bo coś tam, mniej więcej, że to tylko pięćdziesiątki. Wiemy, że uderzenia gorąca, wiemy, że poty, ewentualnie jakieś stany depresyjne i tyle. Natomiast takie pierwsze objawy tej nierównowagi – bo to się wszystko
zaczyna od nierównowagi hormonalnej – zaczynają się po 40-tce. 45 lat to już rzeczywiście taki wiek, że wchodzimy w tę perimenopauzę, czyli w ten ostatni etap przed menopauzą.

Bo my też na przykład tego nie wiemy, że menopauza to nie jest ten cały okres klimakterium. Menopauza to jest ostatnia miesiączka, a czas przed nią to jest perimenopauza, najtrudniejszy moment dla wielu kobiet. Szacuje się, że 80% kobiet rzeczywiście ma dolegliwości, a średnio na jedną przypada około sześciu. Różne źródła natomiast różnie piszą: trzydzieści cztery, pięćdziesiąt cztery, sto nawet, tych objawów jest strasznie dużo. Dużo więcej niż te trzy, o których my gdzieś tam wiemy.

Olga: Jako córka ginekolożki słyszę coraz częściej, że mamy kobiety 30-, 30-kilkuletnie, które zaczynają przechodzić menopauzę. Czy to jest objaw stresu, Kasiu?

Katarzyna:
Dokładnie tak jest. Coraz więcej kobiet wcześniej przechodzi menopauzę, czasami z powodów innych terapii medycznych, ale po prostu czasami tak jest. Więc absolutnie to jest prawda, że do menopauzy warto się przygotować. A naszym wrogiem jest jednak to, że to jest temat tabu. Niewiele o tym jest artykułów, w mediach, niewiele się o tym mówi publicznie i na pewno się w ogóle o tym nie mówi w pracy. A dotyczy to każdą kobietę. Szacuje się, że niebawem na rynku pracy będzie miliard kobiet w fazie menopauzy. To jest liczba niewyobrażalna.

Jednocześnie na zachodzie aż 25, 35% kobiet w wieku menopauzalnym – bo w Polsce się takich badań jeszcze nie robi – rozważa porzucenie pracy, bo się po prostu źle czują i myślą sobie: ja już się kurczę, starzeję. I nie rozumiemy, że to jest pewien etap przejściowy i że to jest jak choroba. No, po prostu jest: choroba się zaczyna i potem się kończy. Natomiast jak nie wiemy, że te symptomy się łączą z menopauzą, to możemy sobie myśleć: kurcze, dopada nas starość, teraz już będzie tylko gorzej. To już jest jakiś zjazd w dół. Natomiast będąc świadomym, można się do tego lepiej przygotować.

Całego wywiadu możesz posłuchać na naszej stronie lub obejrzeć na naszym kanale Youtube w wersji z napisami:

O podkaście Sukces Pisany Szminką

Mówimy o rzeczach ważnych dla Twojego zdrowia, relacji i kariery. Wraz z gośćmi, ekspertami w swoich dziedzinach pragniemy pokazać Ci jak żyć łatwiej, pracować efektywniej i czerpać z różnorodności. Nie boimy się poruszać kontrowersyjnych tematów.

 

O autorce:

Olga Kozierowska – Założycielka Sukcesu Pisanego Szminką i Prezeska Fundacji WłączeniPlus. Dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna, trenerka biznesu, mówczyni motywacyjna i pisarka. Jej motto życiowe to: „Nie wiedziałam, że się nie da, więc zrobiłam”. Autorka książek „Power PODręcznik”, „Mój przyjaciel kryzys”, „Miłość to czasownik” oraz lifebooka „Ty to pieniądz. Dowiedz się dlaczego…”. Więcej na www.olgakozierowska.com.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency