Pielęgnacja twarzy – od czego zacząć?
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy? Od czego najlepiej zacząć układanie własnej rutyny? Od poznania potrzeb swojej skóry, a zwłaszcza typu cery. W kosmetologii wyróżnia się kilka głównych typów cery: cerę normalną, suchą, tłustą i mieszaną.
Jak rozpoznać swój podstawowy typ cery? Poprzez obserwację swojej skóry, zwłaszcza po myciu twarzy. Jeśli po kontakcie z wodą i produktami myjącymi Twoja skóra jest nieprzyjemnie napięta i szorstka, najprawdopodobniej masz cerę suchą. Szybka nadprodukcja sebum i „świecenie się” skóry mogą wskazywać na cerę tłustą. Z kolei przetłuszczanie się skóry w obrębie czoła, nosa i brody prawdopodobnie świadczy o cerze mieszanej. Jeśli nie jesteś pewna co do typu swojej cery, warto udać się do kosmetologa, który pomoże go ustalić. Poznanie swojego typu cery umożliwi idealne dopasowanie kosmetyków do potrzeb Twojej skóry, co sprawi, że pielęgnacja stanie się efektywniejsza.
Oczyszczanie twarzy – bądź dokładna!
Każda skóra wymaga nieco innego podejścia, jednak niezależnie od typu cery istnieją pewne kroki w pielęgnacji, które każda osoba dbająca o skórę, powinna wykonywać. Są to: demakijaż, oczyszczanie twarzy, tonizacja oraz nawilżanie.
Demakijaż i wieczorne oczyszczanie twarzy to pierwszy i niezwykle istotny krok w prawidłowej pielęgnacji twarzy. Dlaczego jest tak ważny? W ciągu dnia na skórze zbierają się liczne zanieczyszczenia, takie jak pot, kurz, pył czy nadmiar sebum. Zwykle kobieca twarz pokryta jest również makijażem. Pozostawienie tych wszystkich zanieczyszczeń na noc prowadzi do wielu problemów ze skórą, w tym do poszarzałego kolorytu, suchości, przedwczesnych zmarszczek, zablokowanych porów oraz wyprysków i zaskórników. Co więcej, zanieczyszczenia te nie pozwolą skórze oddychać w nocy, a tym samym – efektywnie się zregenerować.
Jak najlepiej przeprowadzać demakijaż i oczyszczać skórę twarzy? Co ważne, nie liczy się tutaj siła, a dokładność! Najlepiej unikać silnego pocierania twarzy oraz mocnych detergentów. Takie podejście może tylko doprowadzić do niepotrzebnych podrażnień.
Warto zastosować dwuetapowe oczyszczanie twarzy: w pierwszym etapie zmyć makijaż za pomocą płynu micelarnego, mleczka lub olejku do demakijażu, a w drugim etapie dokładnie oczyścić twarz z pomocą delikatnej pianki lub żelu do mycia twarzy, zmywając kosmetyk wodą.
W etapie drugim dokładnie umyj całą twarz, nie pomijając żadnego fragmentu skóry i koncentrując się zwłaszcza na strefach, w których często występują niedoskonałości, m.in. nosie, czole czy brodzie.
Tonizacja – przywróć naturalne pH swojej skórze
Tonizacja to bardzo często (i niesłusznie!) pomijany krok w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Dlaczego warto tonizować twarz? Odczyn skóry po demakijażu i oczyszczaniu staje się zbyt zasadowy. Tonizacja pomaga przywrócić skórze naturalne pH, dzięki czemu odzyskuje ona swoją naturalną ochronę.
Co ważne, kosmetyki do tonizacji zwykle pielęgnują też skórę. W zależności od rodzaju produktu nawilżają, pomagają w pozbyciu się zaskórników czy przebarwień, regulują wydzielanie sebum, a także odżywiają skórę z pomocą obecnych w ich składzie składników aktywnych. Do tonizacji wykorzystaj dopasowany do potrzeb Twojej skóry tonik lub hydrolat.
Serum do twarzy – koncentracja na aktualnych potrzebach Twojej skóry
Serum do twarzy to kosmetyk mający za zadanie skupić się na aktualnych potrzebach i problemach Twojej skóry. Oprócz podstawowych typów cery wyodrębnić można kilka dodatkowych jej rodzajów, związanych z często występującymi problemami skórnymi, takich jak: cera trądzikowa, naczynkowa, atopowa, odwodniona czy wrażliwa. Serum stanowi dodatkowy krok w pielęgnacji, celujący właśnie w tego typu problemy skórne. To kosmetyk o skoncentrowanej formule, z dużą zawartością składników aktywnych. W zależności od produktu serum może ekstra nawilżać skórę, delikatnie złuszczać, wyrównywać koloryt czy eliminować rozszerzone naczynka.
Krem do twarzy – dobierz go do typu swojej skóry
Nawilżanie i odżywianie skóry to ostatni krok w prawidłowej rutynie pielęgnacyjnej. Aplikacja kremu do twarzy pozwoli nawilżyć skórę, wzmacniając jej płaszcz hydro-lipidowy, i dostarczyć jej składników odżywczych. Dzięki temu skóra wygląda pięknie, jest miękka w dotyku i wolniej się starzeje.
Krem do twarzy, tak jak i wszystkie inne kosmetyki, powinien być dobrany do typu cery. Skóra sucha, odwodniona czy atopowa wymagają gęstszych i tłustszych formuł. Krem do skóry dojrzałej powinien być bogaty w składniki przeciwstarzeniowe. Z kolei kondycję skóry tłustej, mieszanej czy trądzikowej najlepiej poprawią lekkie formuły.
Warto również dopasować krem do pory dnia. Rano lepiej sprawdzą się lekkie kosmetyki, dobrze wchłaniające się i współpracujące z makijażem. Wieczorem warto nałożyć gęsty krem, mający za zadanie dogłębnie odżywić, nawilżyć i zregenerować skórę.