Pewność siebie a poczucie własnej wartości
W pracy kobieta rakieta, ustawia wszystkich po kątach, ma zdanie na każdy wywołany temat, a po powrocie do domu płacze w poduszkę, nie potrafi spojrzeć sobie prosto w oczy. Znasz takie osoby? A może sam/sama widzisz takie cechy w sobie? Pewność siebie jest związana z wiarą we własne umiejętności; wiąże się z kompetencjami i efektywnością, zaś poczucie wartości to „skłonność do doświadczania siebie, jako osoby kompetentnej w zakresie stawiania czoła wyzwaniom przynoszonym przez życie, a także zasługującej na szczęście” (dr N. Branden).
Gdy poczucie wartości jest niskie to niezależnie od zdobywanych sukcesów, człowiek sobie nie radzi i może to doprowadzić do pełnoobjawowego zaburzenia psychicznego, jak depresja, lęk, alkoholizm.
Po czym poznać obniżone poczucie własnej wartości?
Charakterystyczne zachowania dla osób z zaniżonym poczuciem własnej wartości:
- wycofywanie się z nowych działań („To się nie może udać”),
- unikanie udzielania się na forum publicznym,
- poczucie winy za doświadczane porażki i niepowodzenia,
- rezygnowanie z działań po doświadczeniu trudności,
- nadmierna koncentracja na własnych błędach, słabościach, porażkach i wadach,
- przejawianie wysokiej potrzeby akceptacji, pochwał i uznania ze strony innych, tzw. „głód miłości”,
- brak asertywności,
- zamykanie się w sobie i unikanie kontaktów towarzyskich,
- unikanie działań,
- duża podatność na krytykę i silne reakcje emocjonalne w przypadku jej doświadczania,
- porównywanie się z innymi osobami,
- zaprzeczanie własnym potrzebom.
Nie ufaj własnym porażkom!
To, że popełniamy błąd nie oznacza, że jesteśmy gorsi, słabsi, oznacza, że spróbowaliśmy i Ci się nie udało. Nie wszystkie cele, które sobie postawimy, nie wszystkie zaplanowane sytuacje nam wychodzą i to jest ok. Czasami potrzeba więcej czasu, więcej zaangażowania, a czasami właśnie odpuszczenia. Przyjrzyj się danej sytuacji i zapytaj siebie czego możesz dać teraz więcej od siebie?
Celebracja buduje nasze poczucie wartości
Dbanie o celebrację swoich sukcesów podnosi motywację, ekscytację, poczucie pewności siebie i wartości. Masz większe poczucie sprawczości. A sprawczość w poczuciu wartości stanowi ważny element.
„Jedną z tajemnic szczęśliwego życia, są nieustanne maleńkie uczty” – Iris Murdoch.
Dlaczego warto świętować (podkreślać) swoje sukcesy?
Oto 5 powodów:
- Docenianie sukcesu, ważnego momentu to jeden z kluczowych czynników naszych kolejnych sukcesów, chwil wartych dowceninia.
- Świętowania podnosi naszą energię i poprawia nasz humor.
- Buduje nasze poczucie wartości oraz pewność siebie. Zauważamy nasze nawet najmniejsze kroki w stronę obieganego kierunku. Daje poczucie, że każde kolejne wyzwanie jest możliwe do osiągnięcia.
- Kieruje uwagę na rzeczy, które zrobiliśmy, podnosi ich rangę.
- Skupiamy się na obecnej chwili cieszymy się będąc w „tu i teraz”.
Wypisz 5 rzeczy, które zrobiłaś/eś w ostatnim tygodniu i zapomniałaś/eś o ich celebracji.
Zapisz sytuację – celebrację
Np. Moja sytuacja: Codzienne treningi jogi i crossfitu przez tydzień (uruchomiłam motywację) – moja celebracja: randka ze sobą w poniedziałek po powrocie.
Proste sposoby, aby budować poczucie własnej wartości
- Wypisz 30 swoich mocnych stron. Nie zatrzymuj się na 5, wypisz 30, a może nawet więcej Ci się uda?
- Dziękuj za komplementy od innych, naucz się je przyjmować.
- Twórz „Randki ze sobą”. Dbaj o czas tylko ze sobą, gdzie Twoja uważność jest skierowana tylko na Ciebie.
- Pisz na koniec dnia w czym byłaś najlepsza/najlepszy, z czego jesteś dumna/ny.
- Celebruj swoje sukcesy.
Dbanie o poczucie wartości to praca, której nie da się wykonać raz i już zawsze będzie na wysokim poziome. Budowanie poczucia własnej wartości trwa. Jednak jak już polubisz siebie, a może nawet pokochasz to szybciej będziesz potrafił/ła do tego stanu wrócić, nawet jak chwilowo pobłądzisz w swoich ocenach. To praca, którą warto wykonywać każdego dnia. Bo kto nie marzy o takim przyjacielu jak on sam?
***
O Autorce:
Sandra Panuś – coach ICC, terapeutka TSR i Ekspertka Sukcesu Pisanego Szminką. Organizatorka autorskich kobiecych spotkań „Porozmawiajmy o…” w Płocku. Towarzyszy kobietom, inspiruje, pomaga w prowadzeniu własnej działalności i promocji w social mediach. Autorka e-booka „Moc zmiany”. Doradca wizerunkowy. Od 11 lat prowadzi bloga, który szerzy tematykę zrównoważonej mody i życia w spełnieniu. Z wykształcenia pedagog, absolwentka warsztatów stylizacji Glamour, ELLE, Krzysztofa Łoszewskiego (eksperta od męskiego dress code), absolwentka Szkoły Stylu Moniki Jaruzelskiej. Współpracuje z magazynami: InStyle, Elle, Gala.