Karolina Cwalina

Jak odejść z klasą?

Karolina Cwalina

Jak przełamać w sobie strach i rozpocząć rozmowę o odejściu z pracy? - zostałam ostatnio o to zapytana. Przede wszystkim warto pamiętać, że w pracy sprzedajemy swój czas i to przede wszystkim my musimy go cenić. Rzucanie lub zmiana pracy to temat rzeka i powodów takiej decyzji może być wiele: od kwestii finansowych, przez te rozwojowe, wypalenie zawodowe po złą atmosferę w miejscu pracy. Dlatego zanim zdecydujesz się na taki ruch, dogłębnie przemyśl, co Cię do niej pcha.

Odejście z pracy jest tematem trudnym

Nawet jeśli decyzja poparta jest wnikliwymi przemyśleniami, taka zmiana jest emocjonalnie kosztowna. Dla kobiet jest to szczególnie trudne — jeśli nie jest to zmiana pracy na lepszą, często borykają się z myślami o porażce i są skłonne zostać na niesatysfakcjonującym stanowisku, aby tylko nie musieć nic zmieniać. Tym bardziej warto zapytać samą siebie o motywacje do zmiany.

Być może to zmęczenie obowiązkami i poczucie braku rozwoju pcha cię do zmiany?

W takim wypadku, jeśli lubisz swoje miejsce pracy, dobrym rozwiązaniem może być rekrutacja wewnętrzna, rozmowa o awansie lub pozioma zmiana stanowiska. Firmy niechętnie rozstają się z dobrymi, sumiennymi pracownikami. Często za to pozwalają na zmiany wewnątrz firmy. Dowiedz się, czy w twojej firmie nie zwolniło się jakieś stanowisko, którym jesteś zainteresowana.

Wybadaj grunt

Jeśli to niewystarczające warunki zatrudnienia pchają Cię do poszukiwania nowej pracy, porozmawiaj najpierw z przełożonymi – być może są otwarci na negocjacje. Utrzymanie pracownika jest dla firmy bardziej opłacalne niż szukanie nowego, dlatego wielu pracodawców jest w stanie podjąć rozmowę o podwyższeniu wynagrodzenia sprawdzonym pracownikom czy dodatkowych benefitach.

Żadne pieniądze nie są warte utraty zdrowia

Jeśli środowisko, w którym pracujesz, jest toksyczne, nie zastanawiaj się długo nad zmianą pracy. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na odejście, zrób to, bo stres i nerwy są niszczące, a żadne pieniądze nie są warte utraty zdrowia. Być może czujesz też, że twój czas już nadszedł i chcesz poszukać sobie miejsca w innym miejscu. W takim przypadku postaraj się odejść z klasą. Nie pal za sobą mostów, rozstań się w zgodzie. Nigdy nie wiesz, kiedy na swojej drodze ponownie spotkasz tych samych ludzi. Pamiętaj, że każda droga może być dobra, jeśli jest poparta dojrzałą decyzją i świadomością konsekwencji.

***

O AUTORCE:

Karolina Cwalina-Stępniak – Professional Certified Coach w ICF i autorka projektu „Sexy zaczyna się w głowie”. Co-Founder & Head of Professional Content w HerImpact. Wykładowca Studiów Podyplomowych „Coaching w Biznesie” na Politechnice Białostockiej. Występuje w mediach oraz publikuje swoje felietony na portalach biznesowych oraz lifestylowych. Na stałe pisze do: Glamour, Business Insider Polska, Inn Poland czy Sukcesu Pisanego Szminką. Autorka książek: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/Działaj/Nie marudź”, “Wszystko zaczyna się w głowie a kończy, gdy nie działasz”, “#GIRLSTALK Dziewczyny, Rozmowy, Życie” oraz „Sexy zaczyna się w głowie. Samoakceptacja, samoświadomość, seksualność”. Prowadzi autorski kanał Karolina Cwalina na Youtube oraz podcasty dostępne na platformach Spotify oraz Apple Podcast, gdzie przeprowadza “dziewczyńskie rozmowy” z ciekawymi I inspirującymi Kobietami. Więcej na www.karolinacwalina.pl