Karolina Cwalina

Jak pracować, żeby się nie przepracować?

Karolina Cwalina-Stępniak

Czy znasz osoby, które świetnie radzą sobie w pracy, a przy tym nie zaniedbują rodziny i siebie. Jak one to robią? Albo udają, albo są świetnie zorganizowane. Umiejętne zarządzanie czasem jest prostsze niż się wydaje.

Praca

Na dźwięk tego słowa przechodzą cię dreszcze, bledniesz, masz ochotę owinąć się kołdrą i nigdy już spod niej nie wyjść? Jakimś cudem lista rzeczy do zrobienia wydłuża się w nieskończoność, a czasu wciąż ubywa. Nawet jeśli lubimy swoją pracę, może ona stać się przytłaczająca, kiedy liczba obowiązków z jakiegoś powodu się spiętrzy. Wtedy nawet czas, który powinien przeznaczony być na odpoczynek, spotkania z rodziną i dobrą zabawę, jest mniej udany, bo myśli wciąż zaprzątają zawodowe zaległości. Czy znasz osoby, które świetnie radzą sobie w pracy, a przy tym nie zaniedbują rodziny i siebie. Jak one to robią? Albo udają, albo są świetnie zorganizowane. Umiejętne zarządzanie czasem jest prostsze niż się wydaje.


CZYTAJ TAKŻE: Wybitna w swojej dziedzinie. Jak wykorzystywać swoje mocne strony zamiast pracować nad słabościami?


PLAN PRZEDE WSZYSTKIM

Kluczem do sukcesu jest dobry plan i systematyczność. Wystarczy kartka i długopis, aby stworzyć pełną listę rzeczy do zrobienia. To na pozór banalne narzędzie potrafi zdziałać cuda. Przede wszystkim bardzo odciąża, pomaga usystematyzować działania, sprawia, że jest się spokojniejszym, a wszystkie zadania znajdują się w jednym miejscu. A jaką satysfakcją jest wykreślanie kolejnych punktów! Od razu widać, jak postępuje praca nawet jeśli kolejne punkty przybywają.

ZACZNIJ PEWNIE TYDZIEŃ

Tydzień nie zaczyna się w poniedziałek! Efektywny tydzień zaczynamy w niedzielę. Jeśli chcesz wejść pewnym krokiem w poniedziałek do pracy, stwórz swój plan w niedzielę wieczorem. Najlepiej, aby był to jak najpełniejszy plan na cały tydzień. Oczywiście, lista pewnie wydłuży się z czasem, ale poniedziałkowy poranek rozpoczniesz myślą, że wszystkie najistotniejsze sprawy są spisane i poukładane.

USTAL PRIORYTETY

Jednym z najczęstszych błędów jest branie na siebie zbyt wielu zadań jednocześnie. Pełną efektywność osiągniesz tylko jeśli skupisz się na jednej rzeczy i doprowadzisz ją do końca. Ustal więc, które punkty z listy są najpilniejsze i postępuj zgodnie ze swoim harmonogramem. Najlepiej zacznij od rzeczy, które wymagają najwięcej uwagi, są najtrudniejsze. Rano nasz mózg pracuje najsprawniej. Na później warto więc zostawić rzeczy, które są prostsze, mniej pilne i nie aż tak wymagające.

SKUP SIĘ

Badania pokazują, że ogromna część społeczeństwa marnuje dziennie nawet kilka godzin będąc w pracy. Internet, telefony, kawa, rozmowy z koleżankami, papieros… Niedziwne więc, że często nie starcza czasu na samą pracę. Zrób szczery rachunek sumienia – czy i ty nie marnujesz w ten sposób czasu? Proglem jest powszechny, szczególnie, że rzeczywistość dostarcza nam tylu bodźców i rozpraszaczy, że ciężko utrzymać skupienie na dłużej. Dlatego najlepsze, co możesz zrobić to odciąć się od rozpraszaczy. Wycisz telefon lub nie prowadź rozmów w sprawach prywatnych, nie korzystaj z mediów społecznościowych. Oglądanie zabawnych filmików czy przeglądanie plotek z życia gwiazd też może poczekać.

NAGRADZAJ SIĘ PRZERWAMI

Regularnie, najlepiej co godzinę lub dwie staraj się robić krótkie przerwy. Mogą być też nagrodą po wykonaniu kolejnej części zadania. Daj wtedy swoim myślom odpocząć od pracy. Przejdź się, zjedz coś lekkiego, ale nie rozpraszaj się za bardzo. Ponowne wprowadzenie się w stan skupienia może być wtedy problemem. Najlepiej wyjdź na dwór i zrób sobie 5-minutowy spacer. Nic nie działa tak dobrze jak dotlenienie mózgu. Znacznie wzrasta wtedy szybkość i efektywność pracy.

ZADBAJ O SIEBIE

Sen jest bardzo ważny w prawidłowym funkcjonowaniu. A w dobrym przeżyciu dnia ważne są też drobne rytuały i troska o siebie. Wstań pół godziny wcześniej – twój organizm na tym nie ucierpi, a unikniesz stresującego pośpiechu. Dodatkowy czas rano wykorzystaj na małą przyjemność: pyszne śniadanie, kąpiel, rozmowę z rodziną, a może gimnastykę, która da ci energię na cały dzień. Troszcz się o swoje ciało i komfort psychiczny.

***
Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach

Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie.

Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy.
Założycielka firmy szkoleniowo – coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie.
Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/ Działaj/ Nie marudź”.

Więcej na www.karolinacwalina.pl