Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Dramaty młodej królowej

Dramaty młodej królowej

Elżbieta 2

Serial The Crown kosztował podobno 100 milionów dolarów. Ta wysokobudżetowa lekcja historii to przede wszystkim pełna rozmachu opowieść o kobiecie na szczytach władzy.

Kiedy masz 25 lat i niespodziewanie awansujesz na królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Posiadłości i Terytoriów, to wiedz, że zadanie czeka cię niełatwe. Wprawdzie dwór i rodzina wiedzieli o ciężkiej chorobie króla Jerzego VI i Elżbieta przejmowała coraz więcej obowiązków, wygłaszając przemówienia, uczestnicząc w balach, kolacjach i spotkaniach, to wiadomość o jego śmierci była szokiem zarówno dla niej, jak i dla poddanych. Wstępując na tron w 1952 r. nikt nie przypuszczał, że ta młoda dziewczyna znakomicie poradzi sobie wśród starych politycznych wyjadaczy, a panować będzie dłużej nawet niż rekordzistka, królowa Wiktoria.

Na ekranie postać królowej Elżbiety II pojawiała się kilka razy. Najsłynniejszym filmem jest “Królowa” z oscarową rolą Helen Mirren. Scenariusz napisał Peter Morgan i to właśnie on stoi także za serialem “The Crown”. „Nie zamierzałem robić żadnego serialu. Miałem już dość pisania o Elżbiecie. Ale wtedy zrobiliśmy sztukę „The Audience”, w której pojawia się scena między Elżbietą a 73-letnim Churchillem. Ależ był w niej potencjał! Pomyślałem, że zrobię o nich film. Zacząłem pisać scenariusz i okazało się, że w sumie jej małżeństwo z Filipem to także ciekawa sprawa, więc dodałem i to. Nagle okazało się, że mam materiał na serial” – tłumaczył Morgan w magazynie Variety.

Wejście do Polski Netflixa zelektryzowało rzesze polskich kino- i serialomanów. Gdzie jeszcze można legalnie oglądać filmy i ile to kosztuje?

Do pomysłu szybko udało mu się przekonać Netflix, który wyłożył rekordowy budżet w wysokości ponad 100 milionów dolarów. Podobno, bo Netflix nigdy nie zdradza takich informacji. W pierwszej z planowanych sześciu serii poznajemy młodziutką Elżbietę, która jest w przeddzień ślubu z Filipem Moundbattenem. Cały 10-godzinny sezon poświęcony jest początkom jej panowania – wstąpieniu na tron, praktycznej nauce rządzenia i trudnej sztuce politycznego lawirowania między Churchillem a innymi rekinami, ale także nauce podejmowania trudnych decyzji, także wobec bliskich osób.

“The Crown” to kameralny dramat psychologiczny w wystawnych dekoracjach. I nie jest to bynajmniej zarzut. 7 tysięcy statystów i miliony, które poszły w scenografię i kostiumy robi wrażenie. Zadbano o wszystko, łącznie z tym, że specjalny konsultant major David Rankin-Hunt, który przez 33 lata służył w pałacu Buckingham instruował ekipę w temacie najdrobniejszych detali. To on zwrócił uwagę, że w latach 50. nikt nie witałby się, mówiąc „Morning”. Wszyscy mówili wtedy bowiem „Good morning”. Jak widać liczył się każdy szczegół. Nic dziwnego, w końcu chodziło o żyjącą królową.

Klasyczne kryminały, dramaty policyjne, błyskotliwi detektywi i przebiegli dranie – co warto zobaczyć? Zobacz TOP 5 seriali kryminalnych legalnie w sieci.

Twórcy serialu podeszli do sprawy odważnie, ale i dyplomatycznie. Z jednej strony tworzą złożony portret psychologiczny młodej kobiety, małżonki, matki i władczyni. Z drugiej jednak, pewnych granic nie przekraczają – nie zobaczymy więc odważnych scen łóżkowych z Elżbietą i Filipem w rolach głównych. Dla jednych to zaleta, inni widzą w tym wadę, wytykając, że gdyby chodziło i inną postać historyczną, scenarzyści nie mieliby tyle skrupułów. „Nie wiem, co Królowa powie o tym serialu, ale dołożyliśmy wszelkich starań, żeby nie mogła powiedzieć niczego złego” – wyjaśnia Rankin-Hunt. Póki co Elżbieta II nie wydała oświadczenia w tej sprawie. Być może z wypiekami na twarzy wciąż ogląda kolejne odcinki. Mimo wszystko głowy twórców raczej nie polecą.

W Polsce serial można oglądać na portalu Netflix.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij