Karolina Cwalina

Jak wytrwać w swoich postanowieniach, kiedy bardzo się nie chce?

Karolina Cwalina-Stępniak

Kwiecień plecień, bo przeplata… zazwyczaj trochę ciężkiej pracy, a trochę lenistwa. W tym wyjątkowym, spędzanym przez wiele z nas w domu, kwietniu, tego drugiego może być znacznie więcej. Mimo znajdowania sobie kolejnych celów i wyzwań, trudno wytrwać w ich realizacji. Zawsze powtarzam, że dobry plan to połowa sukcesu, ale drugą połową jest konsekwencja w realizacji swoich planów. Jak wytrwać w swoich postanowieniach, kiedy bardzo się nie chce?

 

O konsekwencji kilka słów

Zawsze powtarzam, że konsekwencja to umiejętność realizowania zobowiązań, które ma się wobec siebie, nawet kiedy nie ma się na to ochoty. Wartość konsekwencji wynika z tego, że wiele rzeczy, które są długoterminowo dobre i rozwijające, przychodzi nam z trudem i mozołem. Gdybyśmy robili rzeczy, które są wyłącznie przyjemne i na które mamy ochotę, stalibyśmy w miejscu. Zazwyczaj rzeczy, które są najbardziej wartościowe, praktyki, które procentują i prawdziwy sukces osiąga się ciężką pracą, wyrzeczeniami i właśnie umiejętnością zmuszenia się do czynności, które nie sprawiają przyjemności.

Konsekwencję, jak wiele innych cech, można wyćwiczyć

Zazwyczaj określam niekonsekwencję jako łamanie obietnicy danej samej sobie. Trochę bez sensu oszukiwać samą siebie, prawda? Ale co zrobić, kiedy naprawdę bardzo się nie chce? Motywuj się myśląc o celu. W przypadku powtarzalnych zadań jak nauka języka czy ćwiczenia, efekt zazwyczaj jest odroczony w czasie, a postępy są na tyle małe, że nie widać ich z dnia na dzień. Warto więc myśleć o swoim ostatecznym celu: płynnej komunikacji w obcym języku czy wysportowanej sylwetce na wakacjach. Warto też znaleźć swój bardziej prozaiczny sposób: kija lub marchewki — wyznaczać sobie mniejsze nagrody lub kary. Wszystko zależy od tego, co bardziej motywuje. To może być zjedzenie pysznego ciastka w niedzielę po tygodniu pełnym treningów lub wręcz przeciwnie — niekupienie sobie wybranej wcześniej bluzki po tym, jak nie uczyło się języka z zaplanowaną regularnością.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 rad od Oprah Winfrey, dzięki którym zaczniesz działać

Konsekwencja przydaje się nie tylko w przypadku większych celów, ale też w codziennym działaniu

Jeśli masz problem z doprowadzeniem listy zajęć np. w pracy do końca, wypisuj jakie dokładnie zadania zostały i każdemu z nich przypisz wagę 1 od do 10. Dziesiątki to te najistotniejsze. Będziesz wiedzieć, co tak naprawdę przed tobą. Być może, nie jest tego aż tak dużo, jak się wydaje. Choć różne są szkoły wybierania kolejności realizowania zadań, ja uważam, że warto zacząć od najistotniejszych (zazwyczaj też najtrudniejszych). Przyjemniej przecież myśleć, że z czasem będzie tylko łatwiej. Wyznaczaj sobie też czas na zrealizowanie kolejnych zadań. Unikniesz wtedy ich rozciągania w nieskończoność. Dzięki samodyscyplinie będziesz pracować szybciej i efektywniej.

OBEJRZYJ WYWIAD Z SERII DNA SUCESU Z KAROLINA CWALINĄ-STĘPNIAK

Konsekwencja jednak ma też swoją ciemną stronę

Niektórzy uważają ją za przeciwieństwo innej wartościowej cechy, czyli elastyczności. Warto więc znaleźć między nimi zdrowy balans. W dzisiejszym, bardzo dynamicznie zmieniającym się świecie, umiejętność dostosowania się do otoczenia, jest dużą wartością. Wiele sytuacji w życiu wymaga od nas podejmowania szybkich decyzji i często łamania wcześniejszych postanowień. Czasami kurczowe trzymanie się wcześniejszych ustaleń powoduje więcej negatywnych skutków niż złamanie słowa. Dlatego każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie.

***

O AUTORCE

Karolina Cwalina-Stępniak – Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”. Wykładowca Studiów Podyplomowych “Coaching w Biznesie” na Politechnice Białostockiej. Autorka książek: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/Działaj/Nie marudź”, “Wszystko zaczyna się w głowie a kończy, gdy nie działasz” oraz “#GIRLSTALK Dziewczyny, Rozmowy, Życie”. Prowadzi autorski kanał Karolina Cwalina na Youtube oraz podcasty na platformach Spotify oraz Apple Podcast. Co-Founder platformy edukacyjno-rozwojowej HER IMPACT. Specjalista w poradni psychoterapeutyczno-coachingowej Inner- Garden. Więcej na www.karolinacwalina.pl