kobiety we władzach spółek

Jak zacząć biznes franczyzowy? Poznaj 5 kroków do sukcesu!

Andrzej Krawczyk

Każdy biznes, duży i mały, można rozwijać przez franczyzę. Czy jednak każdy warto? Jak zacząć biznes franczyzowy?

Dwa sposoby na franczyzę

Franczyza jest obecna praktycznie w każdej branży, rozwijają się w niej i placówki handlowe, i usługowe oraz gastronomia. Z jej zalet korzystają globalne koncerny, ale i niewielkie firmy. Pierwszy sposób to rozwinięcie lub przekształcenie istniejącej firmy za pomocą franczyzy. Drugi to założenie nowej firmy od początku z myślą, że będzie ona funkcjonowała w oparciu o franczyzę. Pomysł na franczyzę często rodzi się w głowie przedsiębiorcy, gdy inni pytają go o możliwość kupna licencji franczyzowej. Jak zacząć biznes franczyzowy?

Tylko dla najlepszych

Franczyza nie jest sposobem na ratowanie źle funkcjonującego przedsiębiorstwa. Nie wygeneruje ona natychmiastowych zysków. Wręcz przeciwnie, trzeba w nią zainwestować czas, pieniądze i zasoby ludzkie. Franczyza musi opierać się na zdrowych zasadach finansowych i mieć solidną podstawę biznesową.

Przygotowanie do udzielania licencji

Podstawową przyczyną porażek franczyzodawców nie jest franczyza jako taka, ale jej nieumiejętne przygotowanie i wdrożenie. Część franczyzobiorców negatywnie postrzega konieczność uiszczania opłat – zarówno wstępnej, jak i miesięcznych. Za co płacimy? Za możliwość rozwijania swojej własnej firmy według pewnego scenariusza nakreślonego przez dawcę franczyzy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: JAK WYBRAĆ FORMĘ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ? KRÓTKI PRZEWODNIK

Proste i przejrzyste zasady

Bardzo istotne jest, aby biznes, który ma być rozwijany poprzez franczyzę opierał się na prostych i przejrzystych zasadach. Im bardziej będą one skomplikowane, tym większe trudności wystąpią przy rekrutacji, szkoleniu i współpracy z franczyzobiorcami. Nieprzypadkowo większość systemów franczyzowych koncentruje się na doprowadzeniu do wysokiego standardu jedynie ograniczonego zakresu produktów lub usług.

Zwrot z inwestycji

Większość odnoszących sukces systemów franczyzowych to te, w których ważne jest mocne zaangażowanie się franczyzobiorcy w osobistą obsługę klienta (np. handel detaliczny czy bary szybkiej obsługi) i które wymagają osobistej obecności i zaangażowania franczyzobiorcy w punkcie sprzedaży. Trzeba też pamiętać, że działalność franczyzowa musi być dochodowa. Franczyzobiorca powinien zarabiać tyle, by po odliczeniu obowiązkowych opłat oraz stopy zwrotu inwestycji, otrzymać zadowalające wynagrodzenie za własną pracę.

5 kroków do franczyzy:

  1. Pośród wielu ofert franczyzowych trzeba wybrać te, które nas interesują i do których pasujemy profilem oraz możliwościami finansowymi. Nie należy przy tym skupiać się na jak najwyższej stopie zwrotu. To biznes obliczony na kilka, kilkanaście lat. Nie warto cieszyć się nieco lepszymi pieniędzmi za robienie czegoś, czego nie lubimy.
  2. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy nadajemy się na franczyzobiorcę. Każdy przedsiębiorca w ramach sieci działa według ściśle określonych zasad, narzuconych przez dawcę licencji. Może być to nie do zniesienia dla niektórych osób, inni zaś bez problemu wpiszą się w ramy współpracy.
  3. Franczyzodawca na spotkaniu musi umieć udzielić wyczerpującej odpowiedzi na każde pytanie, wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Jego zadaniem jest też określenie prognoz finansowych, można poprosić o kontakty do jego franczyzobiorców. Jeśli obie strony zdecydują się na współpracę, nadchodzi czas na podpisanie umowy i szkolenia.
  4. Najważniejszym załącznikiem do umowy franczyzowej jest podręcznik operacyjny. To w nim zawarte są wszelkie informacje, schematy postępowania, zasady i standardy. Określa takie szczegóły jak witać się klientem lub jak mają być ubrani pracownicy. Podręcznik obejmuje wszelkie aspekty działalności franczyzowej.
  5. Szkolenia są kluczową sprawą zarówno franczyzobiorcy i jego pracowników. Dzięki temu uruchomienie biznesu następuje szybko i przebiega płynnie.

***

Autorem tekstu jest Andrzej Krawczyk, Partner Zarządzający w Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.