Kobieta pracująca przy komputerze

10 kroków do własnego biznesu w Niemczech. Sprawdź koniecznie!

Justyna Gaj-Skowronek

Polacy w Bawarii stanowią piątą co do liczebności grupę obcokrajowców. Oficjalnie w Monachium jest 19 tys. Polaków. Nieoficjalnie, mówi się że Polaków jest co najmniej 2 razy więcej. Jesteś przedsiębiorczy? Masz ciekawy pomysł na biznes? Nie chcesz pracować w korporacji? Marzy ci się bycie samemu sobie sterem, okrętem i żeglarzem? Podpowiadamy jak założyć własną firmę w Niemczech. Krok po kroku do swojego biznesu.

Krok pierwszy. Znajdź lokal

Podstawowym warunkiem do założenia własnej firmy w Niemczech jest posiadanie odpowiedniego lokalu (może to być również twoje mieszkanie). Możesz go szukać na własną rękę, przeglądając niemiecką prasę z ogłoszeniami czy Internet lub skorzystać z pomocy maklera.

Krok drugi. Zamelduj się

Po znalezieniu lokalu musisz się zameldować we właściwym urzędzie meldunkowym dzielnicy lub gminy Powinieneś to zrobić w ciągu 7 dni od przyjazdu. Po 3 miesiącach pobytu należy złożyć wniosek o wydanie tzw. zaświadczenia o prawie do swobodnego przesiedlania się (Freizügigkeitsbescheinigung). Żeby je dostać, musisz okazać paszport lub dowód osobisty. Jeśli wcześniej zarejestrowałeś działalność gospodarczą, do zgłoszenia pobytu trzeba dołączyć zaświadczenie z urzędu ds. działalności gospodarczej jako dowód uzasadnienia przesiedlenia.

Krok trzeci. Zarejestruj działalność

Kiedy znajdziesz już odpowiednie lokum dla swojej przyszłej firmy i spełnisz obowiązek zameldowania się w Niemczech, kolejnym krokiem jest wizyta w urzędzie do spraw działalności gospodarczej (niem. Gewerbeamt) dzielnicy lub gminy właściwej dla siedziby firmy. Działalność gospodarczą możesz zgłosić osobiście, drogą pocztową lub online, zwykle jednak – jeśli nie dysponujesz podpisem elektronicznym – trzeba i tak udać się do urzędu osobiście, aby odebrać zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (Gewerbeschein). Jeśli jesteś rzemieślnikiem lub wykonujesz działalność zbliżoną do rzemiosła, potrzebne jest potwierdzenie niemieckiej izby rzemieślniczej o zgłoszeniu działalności rzemieślniczej, a jeśli wykonujesz działalność wymagającą dodatkowych zezwoleń – kopia odpowiedniego zezwolenia lub koncesji właściwego urzędu w Niemczech (np. w przypadku działalności gastronomicznej lub handlowej). Rejestracja następuje zazwyczaj od ręki i przedsiębiorca wychodzi z urzędu z dokumentem. W urzędzie ds. działalności gospodarczej nie trzeba rejestrować: wolnych zawodów (np. lekarze, architekci, doradcy podatkowi, adwokaci, artyści, pisarze), zawodów związanych z nauką lub prowadzenia gospodarstwa rolnego lub leśnego.

Krok czwarty. Urząd ds. działalności gospodarczej zawiadomi

Z chwilą zarejestrowania działalności gospodarczej Gewerbeamt automatycznie powiadamia kolejne urzędy. Są to m.in.:

  • urząd skarbowy,
  • urząd statystyczny kraju związkowego,
  • Izbę Rzemieślniczą – w przypadku zawodów rzemieślniczych lub Izbę Przemysłowo-Handlową.

Krok piąty. Wypełnij formularz z urzędu skarbowego

Po otrzymaniu informacji z urzędu ds. działalności gospodarczej urząd skarbowy przesyła ci kwestionariusz do rejestracji działalności w urzędzie skarbowym. W kwestionariuszu należy podać dane osobowe oraz informacje dotyczące działalności gospodarczej – m.in.: datę rejestracji firmy, przewidywany obrót i zysk w pierwszych 12 miesiącach prowadzenia działalności.

Krok szósty. Otrzymujesz numer płatnika podatku

Na podstawie powyższych informacji urząd skarbowy przydziela ci numer płatnika podatku dochodowego i ewentualnie numer płatnika podatku niemieckiego VAT. Małe firmy o obrocie rocznym 17,5 tysiąca euro są zwolnione z naliczania podatku VAT. W momencie otrzymania numeru możesz wystawiać rachunki za wykonane prace, a więc rozpocząć działalność.

Krok siódmy. Numer statystyczny

Otrzymujesz numer statystyczny z Urzędu Statystycznego Kraju Związkowego (Statistische Landamt)

Krok ósmy. Wpiszą Cię do Izby Gospodarczej

Nawet jednoosobowe przedsiębiorstwa stają się automatycznie członkami właściwej dla siedziby przedsiębiorstwa izby przemysłowo-handlowej lub izby rzemieślniczej. Składki członkowskie są obliczane według wysokości płaconego podatku od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer). Małe przedsiębiorstwa są zwolnione ze składek, jeżeli nie są wpisane do sądowego rejestru handlowego (Handelsregister), a ich roczny zysk nie przekracza sumy 5200 euro.

Krok dziewiąty. Ubezpiecz się

Jeśli prowadzisz w Niemczech jednoosobową działalność gospodarczą, nie masz obowiązku opłacania ubezpieczenia rentowo-emerytalnego, musisz natomiast mieć ubezpieczenie zdrowotne i opiekuńcze (odpowiednią polisę możesz także wykupić w prywatnym zakładzie ubezpieczeniowym – najniższe to ok. 60 euro miesięcznie). Jednak brak ubezpieczenia emerytalnego spowoduje, że w przypadku powrotu do Polski ZUS nie uwzględni ci lat przepracowanych w Niemczech do stażu pracy wymaganego do przyznania emerytury.

Krok dziesiąty. Skorzystaj z pomocy urzędów

Miasto Monachium organizuje liczne szkolenia, warsztaty i seminaria dla przedsiębiorców. Większość jest bezpłatna a na wysokim poziomie merytorycznym. Dowiesz się jak przygotować biznesplan, gdzie szukać finansowania czy jak rozliczać podatki.
Możesz skorzystać też z powierzchni coworkingowych. Jeśli potrzebujesz salki konferencyjnej na spotkania z klientami czy po prostu biurka na godziny to możesz je wynająć już od 15euro za dzień. Warto zajrzeć też do Monachijskiego Centrum Technologii, to przyjazne miejsce dla młodych firm, głównie z branży IT i nowych technologii, w których można nawiązać owocne kontakty biznesowe.

***

Autorką tekstu jest Justyna Gaj-Skowronek.