Krok pierwszy. Znajd藕 lokal
Podstawowym warunkiem do za艂o偶enia w艂asnej firmy w Niemczech jest posiadanie odpowiedniego lokalu (mo偶e to by膰 r贸wnie偶 twoje mieszkanie). Mo偶esz go szuka膰 na w艂asn膮 r臋k臋, przegl膮daj膮c niemieck膮 pras臋 z og艂oszeniami czy Internet lub skorzysta膰 z pomocy maklera.
Krok drugi. Zamelduj si臋
Po znalezieniu lokalu musisz si臋 zameldowa膰 we w艂a艣ciwym urz臋dzie meldunkowym dzielnicy lub gminy Powiniene艣 to zrobi膰 w ci膮gu 7 dni od przyjazdu. Po 3 miesi膮cach pobytu nale偶y z艂o偶y膰 wniosek o wydanie tzw. za艣wiadczenia o prawie do swobodnego przesiedlania si臋 (Freiz眉gigkeitsbescheinigung). 呕eby je dosta膰, musisz okaza膰 paszport lub dow贸d osobisty. Je艣li wcze艣niej zarejestrowa艂e艣 dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮, do zg艂oszenia pobytu trzeba do艂膮czy膰 za艣wiadczenie z urz臋du ds. dzia艂alno艣ci gospodarczej jako dow贸d uzasadnienia przesiedlenia.
Krok trzeci. Zarejestruj dzia艂alno艣膰
Kiedy znajdziesz ju偶 odpowiednie lokum dla swojej przysz艂ej firmy i spe艂nisz obowi膮zek zameldowania si臋 w Niemczech, kolejnym krokiem jest wizyta w urz臋dzie do spraw dzia艂alno艣ci gospodarczej (niem. Gewerbeamt) dzielnicy lub gminy w艂a艣ciwej dla siedziby firmy. Dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮 mo偶esz zg艂osi膰 osobi艣cie, drog膮 pocztow膮 lub online, zwykle jednak – je艣li nie dysponujesz podpisem elektronicznym – trzeba i tak uda膰 si臋 do urz臋du osobi艣cie, aby odebra膰 za艣wiadczenia o wpisie do ewidencji dzia艂alno艣ci gospodarczej (Gewerbeschein). Je艣li jeste艣 rzemie艣lnikiem lub wykonujesz dzia艂alno艣膰 zbli偶on膮 do rzemios艂a, potrzebne jest potwierdzenie niemieckiej izby rzemie艣lniczej o zg艂oszeniu dzia艂alno艣ci rzemie艣lniczej, a je艣li wykonujesz dzia艂alno艣膰 wymagaj膮c膮 dodatkowych zezwole艅 – kopia odpowiedniego zezwolenia lub koncesji w艂a艣ciwego urz臋du w Niemczech (np. w przypadku dzia艂alno艣ci gastronomicznej lub handlowej). Rejestracja nast臋puje zazwyczaj od r臋ki i przedsi臋biorca wychodzi z urz臋du z dokumentem. W urz臋dzie ds. dzia艂alno艣ci gospodarczej nie trzeba rejestrowa膰: wolnych zawod贸w (np. lekarze, architekci, doradcy podatkowi, adwokaci, arty艣ci, pisarze), zawod贸w zwi膮zanych z nauk膮 lub prowadzenia gospodarstwa rolnego lub le艣nego.
Krok czwarty. Urz膮d ds. dzia艂alno艣ci gospodarczej zawiadomi
Z chwil膮 zarejestrowania dzia艂alno艣ci gospodarczej Gewerbeamt automatycznie powiadamia kolejne urz臋dy. S膮 to m.in.:
- urz膮d skarbowy,
- urz膮d statystyczny kraju zwi膮zkowego,
- Izb臋 Rzemie艣lnicz膮 – w przypadku zawod贸w rzemie艣lniczych lub Izb臋 Przemys艂owo-Handlow膮.
Krok pi膮ty. Wype艂nij formularz z urz臋du skarbowego
Po otrzymaniu informacji z urz臋du ds. dzia艂alno艣ci gospodarczej urz膮d skarbowy przesy艂a ci kwestionariusz do rejestracji dzia艂alno艣ci w urz臋dzie skarbowym. W kwestionariuszu nale偶y poda膰 dane osobowe oraz informacje dotycz膮ce dzia艂alno艣ci gospodarczej – m.in.: dat臋 rejestracji firmy, przewidywany obr贸t i zysk w pierwszych 12 miesi膮cach prowadzenia dzia艂alno艣ci.
Krok sz贸sty. Otrzymujesz numer p艂atnika podatku
Na podstawie powy偶szych informacji urz膮d skarbowy przydziela ci numer p艂atnika podatku dochodowego i ewentualnie numer p艂atnika podatku niemieckiego VAT. Ma艂e firmy o obrocie rocznym 17,5 tysi膮ca euro s膮 zwolnione z naliczania podatku VAT. W momencie otrzymania numeru mo偶esz wystawia膰 rachunki za wykonane prace, a wi臋c rozpocz膮膰 dzia艂alno艣膰.
Krok si贸dmy. Numer statystyczny
Otrzymujesz numer statystyczny z Urz臋du Statystycznego Kraju Zwi膮zkowego (Statistische Landamt)
Krok 贸smy. Wpisz膮 Ci臋 do Izby Gospodarczej
Nawet jednoosobowe przedsi臋biorstwa staj膮 si臋 automatycznie cz艂onkami w艂a艣ciwej dla siedziby przedsi臋biorstwa izby przemys艂owo-handlowej lub izby rzemie艣lniczej. Sk艂adki cz艂onkowskie s膮 obliczane wed艂ug wysoko艣ci p艂aconego podatku od dzia艂alno艣ci gospodarczej (Gewerbesteuer). Ma艂e przedsi臋biorstwa s膮 zwolnione ze sk艂adek, je偶eli nie s膮 wpisane do s膮dowego rejestru handlowego (Handelsregister), a ich roczny zysk nie przekracza sumy 5200 euro.
Krok dziewi膮ty. Ubezpiecz si臋
Je艣li prowadzisz w Niemczech jednoosobow膮 dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮, nie masz obowi膮zku op艂acania ubezpieczenia rentowo-emerytalnego, musisz natomiast mie膰 ubezpieczenie zdrowotne i opieku艅cze (odpowiedni膮 polis臋 mo偶esz tak偶e wykupi膰 w prywatnym zak艂adzie ubezpieczeniowym – najni偶sze to ok. 60 euro miesi臋cznie). Jednak brak ubezpieczenia emerytalnego spowoduje, 偶e w przypadku powrotu do Polski ZUS nie uwzgl臋dni ci lat przepracowanych w Niemczech do sta偶u pracy wymaganego do przyznania emerytury.
Krok dziesi膮ty. Skorzystaj z pomocy urz臋d贸w
Miasto Monachium organizuje liczne szkolenia, warsztaty i seminaria dla przedsi臋biorc贸w. Wi臋kszo艣膰 jest bezp艂atna a na wysokim poziomie merytorycznym. Dowiesz si臋 jak przygotowa膰 biznesplan, gdzie szuka膰 finansowania czy jak rozlicza膰 podatki.
Mo偶esz skorzysta膰 te偶 z powierzchni coworkingowych. Je艣li potrzebujesz salki konferencyjnej na spotkania z klientami czy po prostu biurka na godziny to mo偶esz je wynaj膮膰 ju偶 od 15euro za dzie艅. Warto zajrze膰 te偶 do Monachijskiego Centrum Technologii, to przyjazne miejsce dla m艂odych firm, g艂贸wnie z bran偶y IT i nowych technologii, w kt贸rych mo偶na nawi膮za膰 owocne kontakty biznesowe.
***
Autork膮 tekstu jest Justyna Gaj-Skowronek.