Jak zwiększyć efektywność dzięki medytacji? [SPRAWDŹ TERAZ]

Ela Rogalska

 

Medytacja raczej nie kojarzy się z efektywnością i produktywnością. Wręcz przeciwnie, może kojarzy Ci się ze stratą czasu, nic nierobieniem czy dziwnymi praktykami duchowymi. Na myśl o medytacji pewnie bardziej wyobrażasz sobie mnicha niż businessmana. A jednak coraz więcej osób medytuje, aby zwiększyć swoją efektywność. Zajęcia z medytacji wdrożyły takie firmy jak Google, Apple, Nike czy Deutsche Bank. 

Co to jest medytacja? Medytacja to nie jest nic nie robienie, to trenowanie swojego umysłu i rozwijanie koncentracji. Medytacja regeneruje i odświeża umysł. Dodatkowe korzyści to zmniejszenie stresu, klarowny umysł, szybsze przetwarzanie informacji czy większa kreatywność. Medytacja sprawia, że jesteś bardziej efektywna, ponieważ Twój umysł działa sprawniej. Tak naprawdę wystarczy tylko 10-15 minut medytacji dziennie, żebyś odczuła korzyści. 

Dlaczego ludzie sukcesu medytują?

Medytacja to jedno z częściej powtarzanych słów przez wielu ludzi sukcesu. Medytują zarówno gwiazdy np. Hugh Jackman, Jennifer Lopez, Oprah Winfrey jak i wielcy businessmani jak Bill Gates czy Jeff Weiner (CEO LinkedIn). W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy bardzo zajęci i mamy wiele zadań. Jednak skoro CEO LinkedIna znajduje codziennie czas na medytacje, to musi mieć on bardzo ważny powód. 

Medytacja robi się coraz bardziej popularna i nie jest zarezerwowana tylko dla osób duchowych. Każdy, kto chce poprawić swoje zdrowie, polepszyć swoją koncentrację, łatwiej się relaksować czy zredukować stres — odnajdzie korzyści płynące z praktyki medytacji. 

”W medytacji mogę puścić wszystko. Nie jestem Hugh’em Jackman’em. Nie jestem tatą. Nie jestem mężem. Po prostu zanurzam się w tym potężnym źródle, które tworzy wszystko. Kąpię się w nim trochę. Nic nigdy nie otworzyło mi oczu jak medytacja. Sprawia, że jestem spokojny i szczęśliwy, i cóż, daje mi trochę spokoju w tym chaotycznym życiu! Dzięki medytacji mój poziom lęku znacznie spadł.” – Hugh Jackman, aktor

Jakie korzyści daje medytacja?

Medytacja poprawia jakość koncentracji, co pozwala nam wykonać więcej rzeczy, w tym samym okresie czasu. Poza tym rzadziej się rozpraszamy i tracimy mniej czasu na nieistotne rzeczy. W jaki sposób działa medytacja?

Medytacja wzmacnia korę przedczołową

Według badań medytacja powoduje, że neurony w przedniej części naszego mózgu działają efektywniej. Dodatkowo zaobserwowano, że kora przedczołowa jest większa u osób praktykujących medytację. 

Jakie płyną z tego korzyści? Kora przedczołowa jest bardzo ważną częścią mózgu. Odpowiada ona za podejmowanie decyzji, skupienie, planowanie, zachowanie i siłę woli. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podejmować lepsze decyzje i wybierać bardziej produktywne zadania. 

Dzięki mocniejszej korze przedczołowej będziesz miała mniejszy opór przed robieniem ważnych zadań. Nie będziesz miała problemu z prokrastynacją, czyli odkładaniem rzeczy na później. To znacząco zwiększy Twoją efektywność, Twój mózg będzie pracował wydajniej.

Silniejsza koncentracja

Wiele badań potwierdziło fakt, że medytacja poprawia skupienie. Podczas praktyki medytacji uczysz się jak omijać stan rozproszenia (błądząca uwaga). Skupiasz się tylko na 1 obiekcie np. oddechu. Dzięki regularnej praktyce jakość Twojego skupienia jest coraz większa. A to przekłada się na całe Twoje życie, w tym również pracę. 

Lepsze podejmowanie decyzji

Dzięki medytacji możesz stać się bardziej świadoma swoich myśli, emocji i zachowań. Pomoże Ci to podejmować lepsze decyzje, oraz będziesz bardziej świadoma obecnej chwili. Medytacja pomaga przestać żyć na autopilocie i pełniej cieszyć się życiem.

Wraz z praktyką medytacji, Twoje działania będą bardziej świadome, co przełoży się na lepsze decyzje życiowe. Dodatkowo dzięki większej klarowności umysłu, łatwiej będzie Ci ustawiać priorytety dla zadań i zajmować się tym, co rzeczywiście jest dla Ciebie ważne. 

Jak medytować?

Jak zacząć medytować? Polecam zacząć od bardzo popularnej i skutecznej techniki medytacji, jaką jest medytacja mindfulness. W tej medytacji rozwijasz swoją uważność i koncentracje. Skupiasz się w niej po kolei na swoich zmysłach takich jak wzrok, węch, smak, zapach czy dotyk. Uczysz się obserwować to, co wydarza się tu i teraz. 

Na początek polecam praktykę z medytacją prowadzoną, dzięki czemu łatwiej się skupić na praktyce. Medytacje najlepiej praktykować na siedząco z wyprostowanym kręgosłupem, aby nie zasnąć. Na początku praktyka może wydawać Ci się nieco dziwna, jednak uwierz mi, ze wraz z czasem, medytacja stanie się czymś zupełnie naturalnym.

Im częściej będziesz medytować, tym więcej pozytywnych efektów będziesz mogła zobaczyć w swoim życiu. Medytacja mindfulness pomaga żyć bardziej tu i teraz oraz daje więcej spokoju i odprężenia w życiu.

Mam nadzieję, ze ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat medytacji, zapraszam Cię na mojego bloga jakmedytowac.pl. Znajdziesz tu wiele medytacji prowadzonych oraz cennych inspiracji i wskazówek na temat medytacji.

***

O AUTORCE:

Elżbieta Rogalska – Trener medytacji, pasjonatka medytacji i zdrowego stylu życia. Najważniejsze jest dla niej rozwijanie w sobie takich cech jak uważność, życzliwość i wdzięczność. Interesują ja różne techniki medytacji. Wzięła kilkakrotnie udział w 10-dniowym kursie medytacji Vipasanna, inspiruje się takimi nauczycielami jak Byron Katie czy Eckhart Tolle. Aktualnie zaangażowana jest w rozwijaniu bloga jakmedytowac.pl, którego prowadzi razem z mężem. Uwielbia nagrywać medytacje prowadzone i prowadzi także warsztaty z medytacji dla firm.