Grunt to przygotowanie
Pomimo tego, że pracownicy deklarują swoją gotowość i chęć do wspinania się po szczeblach kariery, często próby podjęcia rozmowy na temat awansu nie przebiegają po ich myśli powodując stres. Jest to po części wynik kultury – nie jest w dobrym tonie chwalić się osiągnięciami – boimy się co inny o tym pomyślą, a dodatkowo często nie doceniamy siebie, swojego zaangażowania w pracę, które przekłada się na wyniki. Decydując się na rozmowę w sprawie awansu musimy mieć świadomość, że kluczowym aspektem nad, którym możemy zapanować (umówmy się, że zawsze pojawić się mogą jakieś niespodziewane sytuacje) jest kwestia naszego przygotowania do takiej rozmowy.
Na co warto zwrócić uwagę? Najważniejsze aspekty, które powinniśmy ocenić przed rozmową z szefem:
- Obecna sytuacja zawodowa – jakie obowiązki wykonujemy na obejmowanym stanowisku, ile lat pracujemy na danym stanowisku (np. w obecnej firmie), jakie zadania dodatkowe są nam powierzane, jakie jest nasze aktualne wynagrodzenie, czy uważamy, że jest adekwatne do obowiązków i wyników.
- Kompetencje – czy nasze umiejętności pozwalają na rozszerzenie obowiązków, w tej kwestii również – czy posiadamy dodatkowe certyfikaty/uprawnienia, które predysponują nas do objęcia nowego stanowiska.
- Rezultaty pracy – co udało się osiągnąć do tej pory, jak wywiązujemy się z powierzonych zadań, jak nasze zaangażowanie w pracę przekłada się na wyniki, jak osiągamy stawiane nam cele.
- Rynek pracy – na jakich stanowiskach pracują osoby wykonujące podobne zadania do naszych, jakie otrzymują wynagrodzenie.
- Ważnym elementem – często niedocenianym – który może wpłynąć na decyzję dotyczącą awansu jest czas i sposób komunikacji naszych oczekiwań w rozmowie z szefem.
Postarajmy się wybrać najoptymalniejszy moment na dyskusję na temat awansu. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się powszechnie stosowane w organizacjach rozmowy ewaluacyjne. Jeżeli natomiast nasza firma nie stosuje systemu ocen pracowniczych, poprośmy szefa o indywidualne spotkanie – tak, aby mógł zarezerwować swój czas na rozmowę z nami, a nie śpieszył się na spotkanie z klientem.
Przeczytaj także: Jak odnaleźć się na rynku pracy w trakcie pandemii?
Klucz do sukcesu
Kluczem do sukcesu zazwyczaj okazuje się sposób przedstawienia naszych oczekiwań. Rozmawiaj z szefem “językiem korzyści”. Swoje oczekiwania popieraj argumentami – osiągnięciami, kompetencjami, wykonywanymi obowiązkami. Opowiedz szefowi o tym jak dzięki Twojemu zaangażowaniu lub realizacji projektów zyskała firma. Wszystko “leży w Twoich rękach”.
Decydując się na rozmowę o awansie postaraj się jak najlepiej do niej przygotować – zarówno pod względem merytorycznym jak i kwestii Twojego nastawienia – “szef też człowiek”, podejdź do rozmowy spokojnie z “pełną kieszenią argumentów”, wytłumacz o co Ci chodzi. Czy możesz usłyszeć negatywną odpowiedź ? Oczywiście.
Decyduje o tym wiele czynników – założenia, co do struktury w firmie, brak środków finansowych, niedocenienie przełożonego. Jednak niech to nie stanie się przeszkodą do kolejnej rozmowy. Awans wiąże się z nowymi możliwościami zawodowymi i finansowymi – nie czekaj, aż ktoś Cię doceni. A może uznasz, że to już czas na zmianę pracodawcy…?
***
Ewelina Mazurek, Specjalista ds. Rekrutacji w Jobhouse