Kiedy warto wykonać USG piersi?

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów diagnozowanych u kobiet. Wczesne wykrycie zmian w piersiach ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia i zwiększenia szans na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – zarówno samobadanie, jak i profesjonalne badania obrazowe, takie jak USG piersi. Sprawdź, kiedy warto je wykonać!

Czym jest badanie USG piersi?

Badanie USG piersi, określane również jako sonomammografia lub ultrasonografia gruczołów sutkowych, to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe wykorzystujące fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (ultradźwięki). Podczas zabiegu lekarz przykłada specjalną głowicę do skóry pacjentki, która emituje ultradźwięki przenikające do wnętrza piersi. Na podstawie odbitych fal dźwiękowych na monitorze komputera powstaje obraz wewnętrznej struktury gruczołów sutkowych.

Samo badanie USG piersi trwa zazwyczaj od 10 do 15 minut i przebiega według następującego schematu:

  1. Lekarz przeprowadza krótki wywiad, zadając pytania m.in. o datę ostatniej miesiączki, przyjmowane leki, przebyte choroby, ciążę i karmienie piersią etc.
  2. Pacjentka rozbiera się do pasa i układa na plecach, unosząc rękę po stronie badanej piersi.
  3. Lekarz nakłada na skórę specjalny żel ułatwiający przesuwanie głowicy ultrasonograficznej i poprawiający jakość obrazu.
  4. Głowica jest przykładana do piersi i przesuwana po jej powierzchni, a obraz wyświetla się na monitorze komputera.
  5. W razie potrzeby lekarz może delikatnie uciskać lub przesuwać głowicę, aby uzyskać lepszy obraz.
  6. Po zakończeniu badania pacjentka otrzymuje wydruk z opisem wyniku.

Zobacz także: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/badania/badanie-usg-piersi

Kiedy wykonać USG piersi?

Badanie USG piersi powinno być wykonywane regularnie, niezależnie od wieku i stanu zdrowia kobiety. Warto je robić zarówno w ramach profilaktyki, jak i w sytuacjach, gdy pojawiają się niepokojące objawy.

Profilaktyka od 20. roku życia

Pierwsze badanie USG piersi jest zalecane już po ukończeniu 20 lat. Później kobiety bez czynników ryzyka powinny poddawać się temu badaniu co 2 lata. Po 30. roku życia częstotliwość badań powinna zostać zwiększona do 1 USG w roku.

Kobiety z grupy ryzyka

Kobiety, u których występują czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi, takie jak mutacje genów BRCA1 i BRCA2 lub rodzinne obciążenie nowotworem, powinny wykonywać badanie USG piersi z większą częstotliwością, nawet co 6–12 miesięcy. Decyzję o optymalnym harmonogramie badań podejmuje lekarz prowadzący.

Niepokojące objawy

Niezależnie od wieku i stanu zdrowia, badanie USG piersi należy niezwłocznie wykonać w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak:

  • wyczuwalne zgrubienia, guzki lub stwardnienia w obrębie piersi;
  • zmiany wyglądu lub kształtu piersi;
  • nietypowe wydzieliny z brodawki sutkowej;
  • zaczerwienienie, obrzęk lub ból piersi;
  • powiększone węzły chłonne w okolicy pachy.

Dodatkowo badanie USG piersi jest wskazane w celu monitorowania przebiegu leczenia zmian w obrębie gruczołów sutkowych. Choć ma ono pewne ograniczenia, to w połączeniu z mammografią stanowi optymalną strategię wczesnego wykrywania schorzeń piersi.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency