Olga Kozierowska: Mocno mnie boli i oddziałuje na moją wyobraźnię, gdy myślę o tym, że są ludzie, którzy nie mogą być sobą w miejscu pracy… Że muszą ukrywać swoją tożsamość, swoje wartości, marzenia. Przecież w pracy spędzamy mniej więcej 80% swojej aktywnej części życia… Jak to może wpływać na człowieka i na jego efektywność?
Maja Zabawska: 3 lata temu zrobiliśmy w Deloitte, eksperyment skierowany do osób sojuszniczych, czyli do osób, które nie należą do społeczności LGBTQ+. Poprosiliśmy ich, żeby przez tydzień ukrywali w pracy swoje życie prywatne i w ogóle o nim nie mówili. Mieli za zadanie zdjąć obrączki – jeśli je nosili, usunąć zdjęcia swoich rodzin, dzieci i współmałżonków z telefonów, z laptopów albo biurek. W czasie tego tygodnia nie mogli w ogóle odnosić się do swojego życia prywatnego. Okazało się, że nie jest takie proste.
To uświadomiło uczestnikom eksperymentu, jak dużo życia prywatnego i siebie „przynoszą” do pracy. Na późniejszym webinarze, uczestnicy tego eksperymentui osoby LGBTQ+ porównywały swoje doświadczenia. Jeden z partnerów był przekonany, że praktycznie w ogóle nie mówi w pracy na temat życia prywatnego. – Podzielił się sytuacją, kiedy zadzwonił do niego kontrahent. Jego żona akurat się rozchorowała, a on byłz dzieckiem na podwórku. W trakcie rozmowy nie mógł się jednak wytłumaczyć, gdzie jest i czemu otoczenie jest głośne.
Uczestnicy doświadczenia dużo mówili o obciążeniu, o ciągłej konieczności myślenia i energii poświęconej na ukrywanie prywatnych informacji. To doświadczenie świetnie pozwala “wejść w buty” osoby, która nie może powiedzieć o sobie pewnych faktów.
Olga Kozierowska: Doświadczenie zawsze jest mocniejsze niż same słowa albo czyjaś opowieść.
Bartek Godlewski: Dokładnie. Ja akurat jestem tym szczęśliwym człowiekiem, który od samego początku mógł funkcjonować w pracy jako osoba LGBT+. Dosłownie od pierwszych dni, kiedy zacząłem pracę w NatWest. Obserwowałem jednak osoby LGBT+, które z różnych powodów nie chciały tego pokazywać innym. Jednak prędzej czy później wyszły z szafy. Zbyt dużo energii musiały spożytkować na to, by nie powiedzieć czegoś otwarcie, bez zastanawiania się.
Olga Kozierowska: Siedzisz przy lunchu i wszyscy opowiadają o tym, gdzie i z kim spędzili długi weekend. Chcesz powiedzieć “byłem ze swoim partnerem/partnerką tu i tu”. Tymczasem mówisz, że byłeś z kobietą, byłaś z mężczyzną…
Maja Zabawska: Osoby, które się ukrywają mają różne strategie. Od mówienia w liczbie pojedynczej, przez mówienie o “znajomych”, po mówienie w nieokreślonej liczbie mnogiej – bez wymieniania płci osoby, z którą się gdzieś było.
PRZECZYTAJ TEŻ: Czy polski pracownik wspiera i szanuje? Cała prawda o różnorodności w miejscu pracy
Olga Kozierowska: Czy myślicie, że jesteśmy otwartym na społeczność LGBTQ+ rynkiem pracy? Jakie są trendy w tym obszarze? W którą stronę podążamy?
Bartek Godlewski: My – jako Warszawa – jesteśmy wyspą.
Olga Kozierowska: Gdańsk podobno jest lepszy.
Bartek Godlewski: Mając na myśli Warszawę, myślę też o dużych aglomeracjach. Zupełnie inaczej wygląda duży biznes – onjest otwarty.
Maja Zabawska: Tak, przede wszystkim międzynarodowe korporacje. Ostatnich 8 lat to był okres wzrostu i obecności tematyki LGBTQ+ w miejscach pracy. Wszystko jednak zależy od branży.
Często słyszę od firm, które łączą ze sobą pracę biurową i część fabryczną, że mają problem z wprowadzeniem tematu. W kontekście białych kołnierzyków – wszystko gra. Wyzwania pojawiają się ze strony osób, które pracują w fabrykach i nie są przyzwyczajone do tej tematyki. To są realne problemy.
To oczywiście nie oznacza, że w fabryce nie ma osób otwartych. Natomiast trendy pojawiają się przede wszystkim w kontekście firm, w których mamy pracowników pracujących umysłowo. Tak naprawdę zmiany dopiero będą wchodzić do pozostałych gałęzi biznesu.
O podkaście Sukces Pisany Szminką
Mówimy o rzeczach ważnych dla Twojego zdrowia, relacji i kariery. Wraz z gośćmi, ekspertami w swoich dziedzinach pragniemy pokazać Ci jak żyć łatwiej, pracować efektywniej i czerpać z różnorodności. Nie boimy się poruszać kontrowersyjnych tematów.
O autorce
Olga Kozierowska – Założycielka Sukcesu Pisanego Szminką, Prezeska Fundacji WłączeniPlus. Dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna i autorka. Ekspertka ds. różnorodności i włączania występuje na konferencjach dotyczących gender diversity w Polsce i na świecie. Inicjatorka DEI Champions – klubu zrzeszającego prezeski i prezesów dużych firm działających na rzecz budowania oraz wzmacniania polityki różnorodności, równego wykorzystania talentów kobiet i mężczyzn w biznesie, a także tworzenia środowiska, w którym równość i włączanie stanowią nieodłączny element sukcesu organizacji. Więcej na www.olgakozierowska.com.