Miłość czy pieniądze?

Miłość czy pieniądze?

Aleksandra Moskal

Zakochujemy się, tracimy głowę dla partnera czy partnerki, poddajemy się fali uczucia i głęboko wierzymy, że już zawsze będzie wspaniale. I rzeczywiście może tak być, ale szczęściu trzeba pomóc. Emocje i uczucia są ważne, ale wchodząc w związek, warto też pamiętać o finansach. Pewnie mi powiesz, ale czym są pieniądze w porównaniu do prawdziwej miłości. Mogę Cię jednak zapewnić, że rozmowa o nich jest kluczowa dla budowania stabilnej i harmonijnej relacji. A przecież chcesz, by taka była, prawda?

5 pytań o finanse, które warto sobie zadać będąc w związku

1. Jakie mamy cele finansowe?

Omówienie krótko- i długoterminowych celów finansowych pomoże wam skonfrontować plany i marzenia, a także wyznaczyć wspólne priorytety. Marzycie o zakupie własnego mieszkania albo kampera, dalekich podróżach albo inwestycjach na giełdzie? Warto wiedzieć, co was czeka.

2. Jakie są nasze nawyki finansowe?

Ciężko pracujesz i czujesz się bezpiecznie z odpowiednią sumą oszczędności na koncie. Twój partner bądź partnerka żyje natomiast od pierwszego do pierwszego i nie martwi się debetem. Warto byłoby to wiedzieć wcześniej niż później, prawda?

3. Jak dzielimy się wydatkami?

Rachunki, zakupy spożywcze, opłaty za mieszkanie, benzynę – jak zamierzacie podzielić się kosztami życia? Podzielicie się po równo czy proporcjonalnie do zarobków? Każdy z Was będzie odpowiadał za konkretne wydatki? Nie wiem jak ty, ale ja, wchodząc w związek, bardzo bym chciała wiedzieć, co czeka mój portfel!

4. Ile chcemy mieć kont bankowych?

Wiele par decyduje się na otwarcie wspólnego konta bankowego i rzeczywiście przemawia za tym wiele korzyści. Warto mieć jednak też i swoje osobiste konta, ale właśnie – tę decyzję musicie podjąć wspólnie, by później nie było rozczarowań!

Czy wiesz, że…

Z raportu „Co z Tą Kasą” Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i Banku BNP Paribas wynika, że połowa respondentów ma oddzielne konta z partnerem(-ką), ponad ¼ jedynie konto wspólne, a co dziesiąty – zarówno wspólne, jak i oddzielne konta. Blisko co czwarty badany deklaruje, że rachunki i wspólne wydatki w związku dzielone są proporcjonalnie do zarobków, a 30 proc. respondentów dokonuje opłat po połowie.

5. Czy umiemy sobie radzić z problemami finansowymi?

Warto porozmawiać o tym, jak reagujecie na trudności finansowe. I jak się przed nimi zabezpieczacie, a może w ogóle się tym nie przejmujecie i żyjecie jakby jutro miało nie być? Jesteście gotowi na współpracę i szczerość, jeśli pojawią się problemy?

11% Polaków zakończyło kiedyś związek z powodu konfliktu o pieniądze

Również co 5. Polak stracił w przeszłości przyjaciela przez konflikt o pieniądze, a co 4. kontakt z członkiem rodziny. Pieniądze niewątpliwie potrafią namieszać i mają ogromny wpływ na nasze relacje. Przypomniało mi się, jak lata temu mój były partner, idąc do sklepu robił zakupy… wyłącznie dla siebie – jeden serek, jedna bułka… Uwierz mi, nie jest dobrze znaleźć się w podobnym położeniu.

Rozmowy o pieniądzach, podziale wydatków i oszczędzaniu mogą wydawać się trudne i niekomfortowe, ale uwierz mi – są niezbędne w budowaniu zdrowej relacji. Dzięki szczerej rozmowie lepiej zaplanujecie swoje cele – zarówno wspólne, jak i indywidualne, unikniecie niepotrzebnych konfliktów, a przede wszystkim zbudujecie bezcenne zaufanie. Oczywiście może zdarzyć się tak, że druga osoba ma jakieś finansowe trupy w szafie, dlatego lepiej o nich wiedzieć jak najwcześniej i świadomie podjąć decyzję, czy chcemy sobie z nimi poradzić wspólnie. I z drugiej strony – nawet jeśli powinęła ci się noga, podziel się tym, jest duża szansa, że otrzymasz pomoc i wsparcie.

4 punkty, o które musisz zadbać

  • Wybierz odpowiedni moment – na pewno nie sytuacji kryzysowej czy stresującej,
  • Bądź otwarty/ otwarta na opinie i potrzeby drugiej osoby,
  • Nie oceniaj tego, co mówi partner czy partnerka,
  • Zacznij od delikatnych tematów, stopniowo przechodząc do bardziej złożonych i problematycznych kwestii.

Rozmowa o finansach to kluczowy element udanej relacji i nigdy nie jest na nią za późno! Zrozumienie, komunikacja i wspólne podejście do kwestii finansowych umocnią waszą więź i będą solidnym fundamentem na przyszłość – same plusy, zero minusów. Co więcej – warto zadbać też o to, by rozmowa o finansach nie była jednorazowym wydarzeniem. Regularne dyskusje na ten temat pozwolą wam cieszyć się życiem dokładnie takim jak chcecie.

Więcej informacji o tym, jak twoje myśli o pieniądzach wpływają na Ciebie i na dynamikę Twoich relacji, jak budować zdrowe relacje z pieniędzmi oraz rozmawiać o nich z bliskimi i zbliżyć się do osiągnięcia niezależności finansowej i zabezpieczyć swoją przyszłość, znajdziesz na stronie naszej kampanii Co z Tą Kasą.