Stres w miejscu pracy
Według badań Pracuj.pl stres wynikający z pracy to jedno z najważniejszych wyzwań zawodowych we współczesnym świecie. Ponad połowa respondentów uważa, że praca generuje dziś więcej napięć, niż jeszcze dekadę temu.1 na 4 badanych chciałby korzystać ze wsparcia psychologa w pracy.
Co więcej według raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce” wydanego w 2019 roku 46% pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych przyznało, że padło ofiarą mobbingu. Ponad 50% doświadczyła przemocy słownej, a 14% przemocy fizycznej w miejscu pracy.
Czym jest mobbing?
Mobbing w miejscu pracy prawnie definiowane jest jako „działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”. Można uznać, że jest to forma przemocy psychicznej (obrażanie, wyzywanie, upokarzanie, lekceważenie) czy fizycznej.
Czy mobbing jest trudno udowodnić w sądzie?
Według ekspertów ofiary rzadko decydują się na pójście ze sprawą do sądu. „Wynika to najczęściej z braku zgromadzenia odpowiednich dowodów i obawie, że pracodawca będzie miał w tym względzie przewagę. W postępowaniu sądowym dotyczącym mobbingu obowiązuje klasyczna zasada dowodowa – to pracownik musi udowodnić, że miał on miejsce. Ale wcale nie musi tak być, że pracownik jest z góry na przegranej pozycji. W przypadku doświadczania zachowań mobbingowych dobrze jest rejestrować takie zachowania, np. zbierając korespondencję mailową, robiąc screeny z komunikatorów czy przygotowując tzw. dziennik zdarzeń. Mobbing karmi się ciszą, więc jednym ze sposobów radzenia sobie z nim – ale i pozyskiwania ewentualnych świadków – jest rozmawianie o problemie z zaufanymi osobami czy rozmawianie z mobberem, jeśli tylko to możliwe, w obecności osób trzecich lub przy otwartych drzwiach.” – tłumaczy mecenas Monika Wieczorek, która na co dzień doradza organizacjom w obszarze budowania skutecznych mechanizmów zgłaszania nieprawidłowości, przeciwdziałania zachowaniom niepożądanym, mobbingowi i dyskryminacji.