Szósty zmysł dotyku, czyli co musisz wiedzieć o podawaniu ręki w sytuacjach biznesowych

Sprawdź, co trzeba wiedzieć o dotyku, by bezbłędnie zinterpretować mowę ciała, kiedy uścisk dłoni może być przyczyną gafy oraz czy na podawaniu ręki można zarobić.

Wróżki potrafią podobno wyczytać z dłoni przyszłość…

ale nie potrzeba nadprzyrodzonych zdolności, by po uścisku dłoni dowiedzieć się wiele o drugiej osobie. Na powierzchni opuszków naszych palców znajduje się niemal 4000 różnego rodzaju receptorów czuciowych. Dzięki nim w kilka sekund możesz zorientować się, czy masz do czynienia z osobą silną, bezradną, szczerą czy kreatywną. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o dotyku, by bezbłędnie zinterpretować mowę ciała, kiedy uścisk dłoni może być przyczyną gafy oraz czy na podawaniu ręki można zarobić.

Podaj mi rękę, a powiem ci kim jesteś

Uścisk dłoni jest symbolem powitania, szczerych intencji, przyjaznego nastawienia do drugiej osoby, a często także rodzajem podpisu – gdy chcemy przypieczętować zawartą umowę lub potwierdzić wzajemne ustalenia. To element komunikacji niewerbalnej, którą często lekceważymy. Niesłusznie, bo od uścisku ręki może zależeć pierwsze wrażenie, które sobie wyrobimy o drugiej osobie, ale i które po sobie zostawimy. Dlatego świadomość dotyku jest niezwykle ważna zarówno w kontaktach prywatnych, jak i biznesowych. Co warto o nim wiedzieć?

Ludzka ręka – cud natury

Za prawidłowe funkcjonowanie naszych rąk i kierowanie nimi odpowiada 1/3 powierzchni kory mózgowej. W warstwie naskórka znajdują się maleńkie łąkotki dotykowe (tarczki Merckla), połączone z przewodzącą bodźce wiązką nerwową. Za ich pośrednictwem transmitowane są informacje o sile i prędkości nacisku wywieranego na skórę. Im większy nacisk, tym silniej wyczuwa się go w określonym miejscu na powierzchni skóry. Na podstawie informacji dostarczanych przez łąkotki jesteśmy w stanie precyzyjnie zlokalizować miejsce nacisku” – wyjaśniają Manuel Horeth i Magdalena Eder, autorzy książki I ty jesteś mentalistą. Naucz się odczytywać myśli, emocje i zachowania otaczających cię osób. Horeth i Eder zwracają szczególną uwagę na opuszki palców, bo to właśnie one bardzo silnie odbierają bodźce płynące z dotyku.

Muśnięcie motyla…

Analiza uścisku ręki drugiej osoby pozwala dowiedzieć się o niej zdumiewająco dużo. Co zatem, poza przyszłością, można wyczytać z dłoni? Wiele zależy od siły i nacisku, z jakimi podajemy rękę. Słaby uścisk wzbudza negatywne emocje, ponieważ kojarzymy go z osobą niepewną siebie, bezradną, przestraszoną. Jeśli w dodatku dłoń jest spocona lub wilgotna i dochodzi do tzw. uścisku „śniętej ryby”, kłopot gotowy – tak rękę podają osoby zestresowane, lękliwe, wycofane. Psychologowie twierdzą nawet, że wiotki uścisk cechuje zwłaszcza osoby pesymistyczne i zamknięte w sobie. Co zrobić, jeśli twoje dłonie nadmiernie się pocą? Jest sposób i na to – weź kilka głębszych wdechów i postaraj się wyrównać oddech. Na krótko przed ważnym spotkaniem możesz zastosować kilka prostych ćwiczeń rozluźniających i relaksacyjnych.

… czy uścisk niedźwiedzia?

Źle odbierane są także uściski zbyt mocne. Mogą sygnalizować, że osoba nie ma nad sobą kontroli, brak jej opanowania i wewnętrznej równowagi. Jaki zatem uścisk jest najlepszy? „Silny uścisk dłoni charakteryzuje osoby o dużej sile przebicia, mające własną wolę i zdanie, pewne siebie i otwarte. W umysłach wielu z nas silny uścisk dłoni niejako automatycznie uruchamia skojarzenie z cechą charakteru, jaką jest „kompetentność”. (…) Kobiety witające się w ten sposób uchodzą za silne, pewne siebie intelektualistki. Według badań amerykańskich naukowców mężczyźni preferujący silny uścisk ręki są atrakcyjniejsi fizycznie i bardziej zdecydowanie dążą do realizacji swoich pomysłów” – tłumaczą Horeth i Eder.

Zmysły w duecie

Choć poprzez uścisk ręki wiele możemy się dowiedzieć o innych, liczy się nie tylko dotyk, ale także wygląd i kształt dłoni. Do zmysłu dotyku dodaj więc zmysł wzroku. Twarda, szeroka i gruba ręka może należeć do osoby o gniewnym usposobieniu, która nerwowo reaguje w sytuacjach stresowych. Duży kciuk u dłoni może występować u osób wiarygodnych, systematycznych i szczerych. Dłoń o szczupłych palcach zapowiada osobę kreatywną, inteligentną, lecz niecierpliwą i niestałą. Drobne dłonie z kolei występują u uduchowionych idealistów. Obserwowanie kształtu i wyglądu dłoni potraktuj jednak raczej jako zabawę i ćwiczenie na spostrzegawczość lub rodzaj wskazówek niż wyczerpującą informację o drugiej osobie.

Gafy i pułapki

Nieporadny uścisk ręki może być przyczyną kłopotów w życiu zawodowym. Różnice kulturowe sprawiają bowiem, że łatwo o gafę. W Europie podajemy sobie zazwyczaj prawą dłoń na powitanie. Kiedyś sygnalizowano w ten sposób, że w ręce nie trzyma się broni i przybywa się w pokojowych zamiarach. Niemcy często nie tylko ściskają dłoń, ale i potrząsają nią. Podobny rytuał występuje także w krajach arabskich. Z kolei Amerykanie traktują ów rytuał jako pewien rodzaj ekscentryzmu. Japończycy zaś w ogóle nie podają sobie rąk na dzień dobry, ograniczając powitanie do głębokich ukłonów. Zanim wybierzesz się więc do innego kraju na spotkanie z partnerami biznesowymi, sprawdź dokładnie, jakie panują tam zwyczaje. W ten sposób możesz uniknąć nieprzyjemnej wpadki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: POZNAJ CZTERY ZŁOTE ZASADY NETWORKINGU!

Moc dotyku

Nawet jeśli w pełni sobie tego nie uświadamiamy, dotyk drugiej osoby wpływa na nas pozytywnie – zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. A czasem także na szczodrość i większą chęć obdarowywania innych. Badania amerykańskich naukowców pokazują, że u gości restauracji dotyk kelnera, choćby przelotny, wyzwala skłonność do… dawania sutych napiwków. Kelner, który był bardziej otwarty wobec klienta mógł liczyć na napiwek wyższy nawet o 18% w stosunku do kolegi, który postanowił zachować dystans. Jeszcze większą szczodrość gości wyzwalało dotknięcie przez kelnera wnętrza ich dłoni, np. podczas wydawania reszty. Napiwek był wtedy aż o 37% większy od zwyczajowego.

A na koniec ćwiczenie!

Interpretacja dotyku

Do wykonania tego ćwiczenia będziesz potrzebować partnera. Celem zabawy jest próba ustalenia, do jakiego stopnia udaje Ci się zinterpretować dotyk. Odwróć się do swojego partnera plecami i poproś go, aby nakreślił na Twoich plecach jakiś symbol. Twoim zadaniem jest odgadnąć, o jaki symbol chodzi.

Urozmaicajcie ćwiczenie, wprowadzając zróżnicowane typy symboli, jak również zmieniajcie ich wielkość. Jakie są Twoje wrażenia? Czy trudniej jest Ci „rozszyfrować” symbol, gdy jest mały, czy wielkość nie ma tu dla Ciebie żadnego znaczenia?

Jeśli ćwiczenie wyda Ci się zbyt proste, spróbuj odgadywać słowa, które Twój partner „wypisuje” Ci na plecach.

Zamieńcie się rolami!

* Ćwiczenie pochodzi z książki: Manuel Horeth, Magdalena Eder I ty jesteś mentalistą. Naucz się odczytywać myśli, emocje i zachowania otaczających cię osób, wydanej przez Wydawnictwo Helion

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency