“Wyznaczamy nowe standardy w dostępie do technologii”

Magdalena Dziewguć – jak sama się przedstawia, w pierwszej kolejności: mama Adama, Soni i Franka, potem szefowa Google Cloud w Polsce. Taki aranż pojęć nie jest przypadkowy, bowiem podkreśla priorytety Magdy, jakimi kieruje się w życiu. „Równowaga pomiędzy pracą, a rodziną jest niezwykle istotna, ponieważ przynosi najlepsze rezultaty zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym” – w rozmowie z naszą redakcją przekonuje Magda Dziewguć, Country Director Google Cloud.

W świecie technologii, który stereotypowo kojarzony jest z domeną mężczyzn, kobiety odgrywają coraz ważniejszą rolę, nie tylko jako użytkowniczki, ale także jako liderki i innowatorki. Czym właściwie w tym świecie zajmuje się Magdalena Dziewguć?

Myślę, że moja ścieżka zawodowa doskonale obrazuje nadchodzące zmiany. Jako szefowa zespołu Google Cloud w Polsce współtworzę przyszłość chmury obliczeniowej. Nie ograniczamy się wyłącznie do branży IT – współpracujemy z firmami z różnych sektorów rynkowych, napędzając globalną innowację i cyfrową transformację w oparciu o AI. Naszym zadaniem jest nie tylko dostarczanie rozwiązań, ale także wspieranie klientów w realizacji ich celów biznesowych. Wspólnie z nimi kształtujemy nową erę cyfrowej transformacji, przynoszącą korzyści nie tylko firmom, ale i całemu społeczeństwu. Działam również w Radach Nadzorczych banku BNP Paribas oraz w grupie InPost, wykorzystując swoje doświadczenie do wspierania rozwoju tych organizacji. Cieszę się, że coraz więcej kobiet decyduje się na branżę IT. Wierzę, że wnosimy do świata technologii zupełnie nową perspektywę. Ważne jest, byśmy jako społeczeństwo promowali i wspierali kobiety w tej dziedzinie, zapewniając im równy dostęp do edukacji i możliwości rozwoju, zwalczając wszelkie uprzedzenia. Moja historia pokazuje, że w świecie technologii nie ma szklanych sufitów i kobiety tak samo jak mężczyźni mogą osiągać w tej branży imponujące sukcesy oraz zmieniać świat na lepsze.

Wiele osób słyszało już o Google Cloud, ale nie wszyscy z pewnością wiedzą, co kryje się za hasłem chmura. Czy możesz przybliżyć naszym czytelnikom to pojęcie?

Chcemy, aby każdy mógł korzystać z korzyści, jakie niosą ze sobą najnowsze technologie, dlatego oferujemy rozwiązania chmurowe, które są proste w obsłudze i dostępne dla każdego, niezależnie od wielkości firmy czy budżetu. Polega to na przechowywaniu, zarządzaniu i przetwarzaniu danych oraz uruchamianiu aplikacji na zdalnych serwerach, które są dostępne poprzez internet. To pozwala firmom uniknąć konieczności inwestowania w kosztowny sprzęt, infrastrukturę informatyczną, a zamiast tego płacić jedynie za zużyte zasoby, w elastyczny sposób dostosowując się do zmieniających się potrzeb biznesowych. W skrócie mówiąc, chmura obliczeniowa zapewnia elastyczność, oszczędność czasu i pieniędzy dla przedsiębiorstw, które mogą skupić się na rozwoju swojej działalności, zamiast martwić się o infrastrukturę IT. Chmura otwiera przed firmami również nowe możliwości w zakresie analizy danych. Przykładem, który doskonale może to zobrazować, jest stworzenie przez firmę Corab, polskiego producenta systemów fotowoltaicznych, aplikacji opartej na infrastrukturze Google Cloud, która optymalizuje zużycie energii słonecznej. Dzięki dostępowi do zaawansowanych analiz i danych z BigQuery, osoby korzystające z tego rozwiązania mogą jednocześnie obniżać rachunki za energię i zredukować emisję dwutlenku węgla.

Sztuczna inteligencja stopniowo staje się nieodłączną częścią naszego codziennego życia, przenikając do wielu jego obszarów takich jak edukacja, medycyna, biznes, czy rozrywka. Jakie są długoterminowe perspektywy rozwoju AI w chmurze i jaki jest jej potencjalny wpływ na społeczeństwo?

Zawsze powtarzam, że sztuczna inteligencja jest naszym przyjacielem i odpowiednio użytkowana może przynieść wiele korzyści. W kontekście Google Cloud są to tzw.wirtualni agenci, którzy usprawniają interakcję klientów z przedsiębiorstwami, wykorzystując różne formy komunikacji, takie jak wiadomość tekstowa czy głos. Innym przykładem jest wykorzystanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji do zapewnienia cyberbezpieczeństwa firmy. Wszelkie luki w kodzie, które mogą być wykorzystane są identyfikowane i eliminowane przez sztuczną inteligencję. W przyszłości AI może znacząco zautomatyzować i zoptymalizować procesy w różnych sferach, prowadząc do wzrostu efektywności i oszczędności czasu. W edukacji może to oznaczać spersonalizowane metody nauczania dostosowane do indywidualnych potrzeb uczniów, a w medycynie przyspieszenie diagnozy chorób i poprawę opieki zdrowotnej.

Bycie matką trójki dzieci oraz sprawowanie funkcji szefowej Google Cloud w regionie wymaga dużych nakładów energii oraz motywacji do działania. Jaki jest Pani sekret na zachowanie równowagi?

Pracujące mamy to nie jest nowe zjawisko. Od zarania dziejów mamy pracują dużo ale dopiero od około 100 lat mają w Polsce możliwość realizowania płatnej pracy i rozwoju zawodowego. Nadal bardzo trudno pogodzić te role ale zmiany idą w dobrym kierunku. Google to firma bardzo przyjazna rodzicom, mamy dużo możliwości elastycznego planowania kalendarza i zarządzania czasem. Bez wątpienia czas spędzony z rodziną jest dla mnie najważniejszy. Staram się tak planować swoje zadania aby znaleźć czas na wspólne oglądanie filmów, jedzenie posiłków i częstsze wyjazdy wakacyjne. To momenty, w których mogę się zrelaksować i naładować baterie. Staram się jak najlepiej zarządzać swoim czasem i zadaniami, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej choć nie jak każda pracująca mama czasem brakuje mi kilku godzin w tygodniu.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

ko*****@wl**********.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00