Na te 4 pytania musisz znać odpowiedzieć zanim założysz własną działalność

Co musi zawierać nazwa naszej działalności, w jaki sposób określamy jej profil, co można ująć w koszty swojej firmy i czy współmałżonek może finansowo odpowiadać za nasze niepowodzenia biznesowe? Sprawdź teraz!

Jak nazwać jednoosobową działalność gospodarczą?

Przedsiębiorca jednoosobowy na rynku przedstawia się swoim imieniem i nazwiskiem. Oprócz imienia i nazwiska w nazwie swojej działalności może zawrzeć także elementy dodatkowe. Warto pamiętać, że dodatkowe elementy nazwy, które np. określają, gdzie i jaką wykonujemy działalność, nie mogą wprowadzać w błąd. Musimy też uważać, aby nazwa naszej działalności respektowała już zastrzeżone znaki towarowe.

Jak określić przedmiot i profil działalności?

Zanim rozpoczniemy działalność musimy ustalić, czy będziemy się zajmować i wybrać odpowiednie kody PKD. PKD to Polska Klasyfikacja Działalność, dzięki której możemy podzielić i pogrupować rodzaje działalności gospodarczej, które wykonywane są przez podmioty działające na rynku. PKD można zawężać i rozszerzać w trakcie działania. Ze względu na to, że w każdej chwili mamy możliwość zmiany tego zakresu nie warto na samym początku działalności wyznaczać go na wyrost. Wybierajmy z umiarem i rozsądkiem.

Czy majątek osobisty może stać się majątkiem firmowym?

Wielu rzeczy np. artykułów papierniczych, komputera czy telefonu używamy zarówno do celów prywatnych jak i osobistych. By zaliczyć coś w koszty naszej działalności gospodarczej ten koszt musi być bezpośrednio związany z przedmiotem naszej działalności i ma mieć na celu umożliwienie nam osiągniecia dochodu. Zatem nie jest bezpiecznym i rozsądnym stwierdzenie, że przedsiębiorca może „brać wszystko na fakturę”. Wydatki nieuzasadnione mogą być zakwestionowane przez Urząd Skarbowy.

Czy współmałżonek odpowiada za moje długi?

Aby wyjaśnić, jak wyglądają relacje i zakres odpowiedzialności w tym przypadku musimy sięgnąć do meandrów prawniczych takich jak prawo rodzinne i kwestie majątkowe. Zapewne słyszeliście o małżeńskiej wspólności majątkowej – majątek, który nabędą, wypracują małżonkowie w trakcie związku małżeńskiego jest ich wspólnym majątkiem i przysługuje im do niego takie samo prawo. Do takiej wspólnoty majątkowej należą m.in. dochody z działalności gospodarczej czy wynagrodzenia za prace. Jeśli w takim przypadku biznesowo niestety nam się nie powiedzie, kontrahenci i wierzyciele mogą sięgnąć w ostateczności do naszego majątku wspólnego ze współmałżonkiem związanego z prowadzoną działalnością.

Poznaj więcej szczegółów dotyczących prawnych aspektów działalności gospodarczej oglądając materiał wideo poniżej!

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

ko*****@wl**********.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00