Aż 39% par nie widzi potrzeby, by dzielić się urlopem rodzicielskim
W ubiegłym roku również blisko co czwarta ankietowana przez nas kobieta przyznawała, że nie dzieli równo z partnerem obowiązków domowych i rodzinnych – i to niestety się nie zmienia. A ten brak świadomości, jak rola mężczyzny – zarówno jako ojca, jak i partnera – jest istotna, bardzo przytłacza. Bo ojciec jest dokładnie takim samym rodzicem jak matka. Ma dokładnie tę samą odpowiedzialność. Może znać swoje dziecko równie dobrze, ba – może znać je nawet lepiej niż matka. Obowiązkiem taty nie jest pomagać. Jego obowiązkiem jest zajmować się dzieckiem, dbać o nie, reagować na jego potrzeby. To są dokładnie te same obowiązki, które ma również mama. One niczym się nie różnią, bo w tym układzie nie powinno być lepszych i gorszych. I jak najwięcej osób powinno to, jak najszybciej, zrozumieć.
Co szósta respondentka deklaruje, że nie dzieli się z partnerem urlopem rodzicielskim ze względów finansowych
Według wskaźnika skoordynowanej luki płacowej różnice w zarobkach Polek i Polaków wahają się na poziomie od 14 do nawet 20 proc. Dodatkowo nadal mniej niż 20 proc. stanowisk prezesów polskich firm stanowią kobiety. Średnia różnica wynagrodzenia pracowników na tych samych stanowiskach jest znacznie większa – na niekorzyść kobiet. Ta dysproporcja jest tak duża, że przy aktualnym tempie zmian potrzeba ponad 130 lat, aby te różnice zniknęły.
Różnice w zarobkach przekładają się na aktywność zawodową kobiet, dlatego już od lat w ramach Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką działamy na rzecz równości płci zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym, bo – powtórzymy raz jeszcze – równość zaczyna się w domu.
Teraz. Nie za 130 lat.
W dniu 26 kwietnia 2023 weszła w życie ustawa wdrażająca dyrektywę work-life balance. Z tej okazji Fundacja Share the Care wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi, ekspertami oraz pracodawcami startuje z kampanią “Równi w domu – równi w pracy”. Wdrożenie dyrektywy to bardzo ważny krok w kierunku równości rodzicielskiej, która jest nierozerwalnie związana z równością na rynku pracy. Dlaczego? Bo nadanie ojcom 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, i to w dodatku takich, których nie mogą przekazać mamie, było motywowane chęcią poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy.
Nasz artykuł jest częścią poradnika „Równi w domu, równi w pracy 2023” przygotowanego przez Fundację Share The Care.