Pokolenie 50 i 60+
Powoli zaczynają mijać czasy, w których senior był osobą poświęcającą się jedynie rodzinie i ulubionym serialom, bądź wypiekom. Dzisiejsze pokolenie 50 i 60+ prężnie rozwija kariery, związki i pasje. Interesują się otaczającym światem, chętnie sięgają po nowinki techniczne, uczą nowych form spędzania wolnego czasu. Nadal są blisko rodziny, ale nie zapominają o własnych potrzebach – wśród nich ta najpopularniejsza to rozwój osobisty i poczucie, że są potrzebni innym. Taką postawę docenia coraz więcej pracodawców, dostrzegając rosnący potencjał w tej grupie wiekowej. Skutkuje to wzrostem zatrudnienia osób doświadczonych i z odpowiednio ukształtowanymi kompetencjami. Gdzie możesz spotkać takich pracowników? Oto pięć przykładów.
A jak na rynku pracy radzą sobie samotne mamy? Jakie wyzwania przed nimi stoją? Czy samotne mamy mają takie same szanse, by realizować się zawodowo? Przeczytaj o doświadczeniach samotnej mamy, której udało pogodzić się obie role.
KAPITAN STATKU
Seniorzy ze względu na wieloletnią praktykę zawodową są pożądanymi kandydatami na stanowiska managerskie i kierownicze, dlatego nie powinni obawiać się wysyłać CV na takie stanowiska. Będą doceniani za ich wiedzę oraz praktyczne umiejętności oraz rozwiązania, których sposób użycia niejednokrotnie zweryfikowało życie. Na wagę złota jest również ich obycie w świecie i świadomość oraz dojrzałość biznesowa, tak rzadko dziś spotykana u młodszego pokolenia. Starszy stażem będzie również naturalnie wzbudzać szacunek, a przy odpowiednio dobranej do stanowiska osobowości, szybko zbuduje swój autorytet w grupie, co plasuje go na pozycji dobrego leadera. Ktoś taki sprawnie ułoży pracę w niejednym dziale, wyszkoli podległe zespoły oraz doprowadzi do osiągania zamierzonych wyników. Dojrzałych managerów, często nazywa się kapitanami statków, bo im wystarczy wskazać kierunek i metodologię – z resztą poradzą sobie sami. W końcu z niejednego zawodowego pieca chleb jedli.
DOBRY DUCH
Obecnie każdy z nas gdzieś pędzi, biegnie i po prostu nie ma czasu na wszystko. Mnogość zadań i obowiązków skutecznie obdziera nas z kolejnych godzin. Łatwo w tym całym zamieszaniu zapomnieć o innych aspektach życia zawodowego. Właśnie dlatego coraz chętniej (zwłaszcza do działów księgowości, administracji czy obsługi klienta) zaprasza się do współpracy przedstawicieli 50+. Dlaczego? Bo są spokojniejsi, pamiętają inną kulturę pracy, gdzie tradycją było przynoszenie do pracy ciasta i obchodzenie wspólnie innych świąt. Dodatkowo reprezentują inny poziom podejścia do spraw kryzysowych, bardziej dojrzały i nastawiony na rozwiązania. To sprawia, że w zespole gdzie jest senior, odczuwa się inną atmosferę – milszą, bezpieczniejszą. Coraz więcej kandydatów szuka tego w miejscu pracy, dlatego warto mieć nieopodal naturalnego „dobrego ducha”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 doświadczeń, które warto wpisać do swojego CV
PIERWSZA LINIA FRONTU
Seniorzy dzięki swojej otwartości i doświadczeniu doskonale odnajdą się na stanowiskach związanych z obsługą klienta, również VIP lub trudnego. Na takie osoby trudniej przerzucić negatywne emocje albo oszukać, z uwagi na fakt, że wiele w życiu widziały. Dodatkowo często zależy im na pracy, są więc lojalni i łatwo się nie poddają. Doskonale zdają sobie sprawę z wagi problemu jakim jest niezadowolony klient i naturalnie wypracowują odpowiednie kompromisy. Mają też swoje własne techniki negocjacji, sprzedaży i nawiązywania kontaktu, dlatego świetnie się sprawdzą w pracy zahaczającej o te zagadnienia.
COACH
Są takie profesje, gdzie wiek jest absolutnie kluczowy w budowaniu wiarygodności. Świetnym przykładem będzie psycholog, coach, lider zespołu. Tu podobnie jak w przypadku „kapitana statku” liczy się przede wszystkim doświadczenie życiowe i obserwacja świata na różnych etapach rozwoju człowieka. Dobry coach to ktoś, kto posiada wiele perspektyw, jest wstanie spojrzeć na swojego klienta „ z lotu ptaka”, dostrzeże to czego on sam nie widzi i pomoże mu odnaleźć drogę do osiągnięcia tego celu. Nie będzie czuć potrzeby narzucania się, a jedynie i aż zaoferuje swoje towarzystwo. Osoby wykazujące taką postawę będą również świetnymi pedagogami i wykładowcami, zwłaszcza wtedy, kiedy widać po nich, że lubią uczyć i przekazywać wiedzę.
FREELANCER
Wbrew stereotypom, seniorzy są dziś bardzo „na czasie”, swobodnie montują filmy, prowadzą aktywne życie na portalach społecznościowych, chętnie dzielą się ze światem swoimi spostrzeżeniami, doskonale piszą, załatwiają ważne sprawy oraz prowadzą projekty. Z uwagi na swoje zainteresowania i możliwości, niejeden z nich jest dziś ekspertem czy doradcą, który świadczy swoje usługi na zasadach freelancingu, dlatego jeśli potrzebujesz do swojego zespołu kogoś, kto jest dobrze zorganizowany, odpowiedzialny i na kim możesz polegać – spójrz łaskawszym okiem na doświadczonych pracowników a na pewno się nie zawiedziesz.
Kamila Czarnomska jest Doradcą Kariery w Jobhouse