r贸wne prawa - kobiety i m臋偶czy藕ni

Co zrobi膰, aby nasta艂a r贸wno艣膰 p艂ci i p艂ac?

O faktach i mitach w zakresie r贸wno艣ci szans i p艂ac w najnowszym odcinku podcastu Sukces Pisany Szmink膮, Olga Kozierowska rozmawia z Klar膮 Ufnalewsk膮, Rzeczniczk膮 Prasow膮 home.pl oraz Izabel膮 Tworzyd艂o, Dyrektork膮 Departamentu Komunikacji Korporacyjnej BNP Paribas Bank Polska.

Olga Kozierowska: Jakie s膮 wed艂ug Was dzisiaj najwi臋ksze wyzwania w obszarze r贸wno艣ci p艂ci i r贸wno艣ci szans?

Klara Ufnalewska: M贸wi膮c o wyzwaniach, na pewno powiedzia艂abym o tych w edukacji – tej pozaszkolnej, 艣rodowiska, rodziny, najbli偶szych. Jakie oni przed nami stawiaj膮 wyzwania i czy stawiaj膮 je na r贸wno?

Olga: Dotkn臋艂a艣 wysokiego C. Dzisiaj edukacja – poza tematami typowo szkolnymi: matematyk膮, j臋zykiem polski, geografi膮, histori膮 – je偶eli chodzi o 偶ycie spo艂eczne i u艣wiadamianie m艂odego pokolenia, 偶e istniej膮 pewne stereotypy, w og贸le nie istnieje.

Klara: No w艂a艣nie, dlatego stawiam na 艣rodowisko. Stawiam na znajomych, przyjaci贸艂, rodzin臋. To oni musz膮 uzupe艂nia膰 t臋 wiedz臋 i odpowiednio edukowa膰 m艂ode pokolenia.

Olga: Izo, a co ty s膮dzisz na ten temat?

Izabela Tworzyd艂o: Zacz臋艂aby od tego, 偶e w tym roku podczas 艢wiatowego Forum Ekonomicznego ukaza艂 si臋 Global Gender Gap Report i z tej publikacji wynika, 偶e przy obecnym tempie zmian czas na osi膮gni臋cie globalnej r贸wno艣ci mi臋dzy p艂ciami wynosi 132 lata.

Olga: To wzros艂o. Jeszcze w zesz艂ym roku by艂o 108 lat. Za艂ama艂a艣 mnie teraz.

Izabela: Tak to niestety wygl膮da, dlatego chcia艂am przytoczy膰 w艂a艣nie te dane. I zgadzam si臋 z Klar膮, 偶e tak naprawd臋 to my musimy zacz膮膰 od naszego podw贸rka. My jeste艣my pokoleniem bardziej 艣wiadomym i powinni艣my pokazywa膰 r贸偶ne 艣cie偶ki, r贸偶ne drogi 偶yciowe. Powinni艣my rzeczywi艣cie zach臋ca膰 dziewczyny, by uczy艂y si臋 matematyki, 偶eby stawa艂y si臋 programistkami, 偶eby wybiera艂y politechniki studiowa艂y nauki 艣cis艂e, bo tylko w ten spos贸b mo偶emy zmienia膰 ten 艣wiat i prze艂ama膰 stereotypy.

Olga: Wspomnia艂a艣, 偶e my – to pokolenie, powiedzmy, kobiet 40+ mamy pewn膮 艣wiadomo艣膰. My艣l臋 jednak, 偶e dzisiaj jest ta presja najbli偶szego otoczenia. Wed艂ug mnie – mo偶e si臋 myl臋, ale zapraszam do dyskusji – najwi臋kszym dzisiaj wyzwaniem dla r贸wno艣ci jest niesprawiedliwy podzia艂 obowi膮zk贸w w domu. I mam takie poczucie, 偶e je偶eli nie b臋dzie r贸wno艣ci w domu, to my sobie mo偶emy m贸wi膰 o wielkich karierach. Owszem, mo偶emy je robi膰 i b臋dziemy, bo ju偶 je robimy, ale si臋 po prostu zachetamy. Mam poczucie, 偶e gdyby艣my wzi臋li dwie osoby i zapomnieli o p艂ci, i te osoby pracowa艂yby, a potem zajmowa艂y si臋 domem i dzie膰mi, to wed艂ug takiego sprawiedliwego ludzkiego podzia艂u, to by艣my tym osobom rozdali obowi膮zki mniej wi臋cej po po艂owie. Natomiast, jak patrzymy na sytuacj臋 z podzia艂ek na kobiet臋 i m臋偶czyzn臋, to automatycznie, i kobiety i m臋偶czy藕ni, momentalnie przypisuj膮 te obowi膮zki kobiecie.

Klara: Ja nie chcia艂abym, 偶eby 艣wiat by艂 a偶 w tak czarnych barwach pisany. Najpierw wi臋c powiem, 偶e wydaje mi si臋, 偶e to si臋 powoli zmienia. My艣l臋, 偶e w naszym pokoleniu gdzie艣 ten balans zaczyna zza rogu wychodzi膰. I s膮 domy – mam nadziej臋, 偶e jest ich wiele – gdzie balans jest zachowany. Ale oczywi艣cie masz racj臋, 偶e w wi臋kszo艣ci tak nie jest.

R贸偶nice w podej艣ciu mog膮 si臋 pojawi膰 w zale偶no艣ci, czy zapytamy pokolenie naszych Rodzic贸w, czy nasze i czy zapytamy o t臋 kwesti臋 w mniejszym czy wi臋kszym mie艣cie. Wydaje mi si臋, 偶e zacz臋to to ju偶 inaczej postrzega膰 i nasze pokolenie, tak jak tutaj teraz siedzimy, ma wi臋ksz膮 艣wiadomo艣膰. I dzi臋ki tej 艣wiadomo艣ci uczymy, nie tylko dziewczynki czy kobiety, ale r贸wnie偶 i ch艂opc贸w czy m臋偶czyzn na partner贸w. To jest bardzo wa偶ne.

Izabela: Chcia艂abym si臋 zgodzi膰 z Klar膮, ale wydaje mi si臋, 偶e my jeste艣my w takiej ba艅ce warszawskiej. I jak zejdziemy do tej Polski powiatowej, to niestety ten tradycyjny format jest bardzo mocno zakorzeniony.

Olga: Ja strasznie nie lubi臋 tego s艂owa. „Tradycja” kojarzy mi si臋 ostatnio z synonimem niesprawiedliwo艣ci.

Izabela: Mam te偶 badania o pracy zawodowej i pe艂nieniu r贸l opieku艅czych przez kobiety i m臋偶czyzn w Polsce z ubieg艂ego roku. 62% badanych wskazuje przyk艂ady kobiet rezygnuj膮cych z pracy ze wzgl臋du na dziecko. 33% zna kobiety, kt贸re musia艂y zrezygnowa膰 lub przerwa膰 prac臋 ze wzgl臋du na konieczno艣膰 opieki nad niesamodzielnym doros艂ym, bo tutaj dotykamy jeszcze tematu, kt贸ry tak naprawd臋 te偶 nie jest w og贸le poruszany.

Olga: To temat opieki nie tylko nad dzie膰mi, ale tak偶e osobami starszymi.

Izabela: Dok艂adnie. Z kolei m臋偶czyzn rezygnuj膮cych z pracy z powodu obowi膮zk贸w opieku艅czych zna wyra藕nie mniej os贸b. M臋偶czyzn rezygnuj膮cych ze wzgl臋du na dzieci 10% i ze wzgl臋du na opiek臋 nad doros艂ymi 8%. Mamy to czarno na bia艂ym.

Klara: A czy tutaj nie wchodzimy – poprawcie mnie je艣li si臋 myl臋 – w kwestie tego, 偶e wyb贸r zale偶y od tego, kto w domu czy w gospodarstwie domowym wi臋cej zarabia? I tutaj dotykamy r贸wno艣ci p艂ac, o kt贸r膮 my kobiety zdecydowanie powinny艣my walczy膰.

Olga: Na pewno. Natomiast je偶eli podejmuje si臋 decyzj臋 tylko w oparciu o finanse, a na przyk艂ad powiedzmy w tym modelu „tradycyjnym” ten m臋偶czyzna jest starszy od kobiety, to wiadomo, 偶e b臋dzie wi臋cej zarabia艂. Bo je偶eli nawet by艣my mieli zwi膮zek kobiecy, to kobieta, kt贸ra jest starsza, jest d艂u偶ej na rynku pracy, to zarabia wi臋cej. I teraz – je偶eli ta m艂odsza p贸jdzie na urlop macierzy艅ski albo potem skorzysta z wychowawczego, to ona nie ma szansy, 偶eby w og贸le dogoni膰 finansowo swoj膮 starsz膮 partnerk臋. Specjalnie da艂am tu przyk艂ad kobiet. W takim przypadku zawsze ju偶 ta nier贸wno艣膰 b臋dzie. Ta luka pomi臋dzy finansami osoby, kt贸ra zarabia艂a mniej na wej艣ciu i zosta艂a przez to w domu po prostu b臋dzie jeszcze wi臋ksza.聽

Pos艂uchaj ca艂ego podcastu na聽www.sukcespisanyszminka.pl/podcasty聽albo obejrzyj na kanale Youtube w wersji z napisami.