Co to jest przemoc ekonomiczna?

Kampania społeczna „Rachunek przemocy” jest kolejną odsłoną kampanii Avon Kontra Przemoc. Tegorocznym celem jest budowanie świadomości wśród kobiet i mężczyzn na temat przemocy ekonomicznej i podkreślenie, jak poważny jest to problem w naszym społeczeństwie. Kampania mówi, że są różne rodzaje przemocy, nie tylko fizyczna, seksualna, psychiczna czy bezprawne ograniczenie wolności. Można być ona wymierzona zarówno w kobiety, jak i mężczyzn. Kampania pokazuje, jak rozpoznać przemoc ekonomiczną oraz gdzie i w jakich przypadkach należy szukać pomocy.

Co to jest przemoc ekonomiczna?

Przemoc ekonomiczna to celowe pozbawianie lub ograniczanie środków finansowych. Jej przejawami może być: zakazywanie lub utrudnianie partnerce podjęcia pracy lub jej wykonywania, dysponowanie wspólnymi pieniędzmi, korzystanie z karty płatniczej czy kredytowej bez konsultacji z partnerką, niewypłacanie alimentów.

Jakie są skutki występowania przemocy ekonomicznej?

Przede wszystkim różne formy przemocy ekonomicznej prowadzą do pełnej zależności finansowej od jej sprawcy.

Jaka jest skala problemu przemocy ekonomicznej?

Jak wynika z raportu „Ogólnopolska diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie” przygotowanego w 2019 roku przez Kantar Polska na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do bycia osobą doznającą przemocy (przynajmniej raz i niezależnie od formy) przyznało się 34%, a około 10% dorosłych osób (a więc ponad 3 mln osób) uznaje, różnego rodzaju przemocowe zachowania za normalne. Najczęściej (tj. przez 14%) podzielana jest opinia „Wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wszystkich wydatków, to przejaw gospodarności współmałżonka”. Co więcej, tego rodzaju przemoc dotknęła aż 13% badanych. Trudno jest do końca oszacować ogólną skalę zjawiska.

Przemoc ekonomiczna

Czy Avon wspiera tylko kobiety doświadczające przemocy, czy także mężczyzn?

Według statystyk policyjnych, w 2020 r. wśród osób ogółem dotkniętych przemocą w rodzinie, aż 73% stanowią kobiety. Avon wspiera jednak wszystkie osoby doświadczające przemocy, zarówno kobiety, jak i mężczyzn – od wielu lat współpracując z różnymi organizacjami, np. fundacją Feminoteka i Instytutem Psychologii Zdrowia „Niebieska Linia”.

Poznaj apliakcję Avon Alert?

Avon Alert to pierwsza w Polsce przeciwprzemocowa aplikacja, dzięki której osoby doświadczające przemocy mają możliwość skontaktować się z fundacją Feminoteka, która zapewni im wsparcie prawne i psychologiczne. Chcąc z niej skorzystać, wystarczy wejść na stronę www.avonalert.pl lub ściągnąć aplikację na telefon.

Skorzystaj z pomocy fundacji Feminoteka?

Fundacja Feminoteka wspiera kobiety w trudnych sytuacjach. Jej główną działalnością jest prowadzenie darmowej infolinii oraz udzielanie bezpłatnych, profesjonalnych konsultacji prawnych i psychologicznych. Fundacja Feminoteka z pomocą m.in. Antyprzemocowej Sieci Kobiet opracowała mapę miejsc z całej Polski, w których każdy dotknięty przemocą może szukać pomocy. Z fundacją można skontaktować się od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-19:00 pod numerem tel. 888 88 33 88.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency