28
Jak kontrolować wydatki?
Garść prostych trików na początek:
- Na swoich koncie skorzystaj z podziału i oznaczania wydatków na konkretne kategorie np. wydatki na dom, jedzenie, zdrowie, rozrywka, podróże.
- Korzystaj z kont oszczędnościowych określając konkretne cele, na które zbierasz.
- Pamiętaj, że w wielu bankach dostępna jest już możliwości obserwacji kilku rachunków na jednym koncie bankowym bez potrzeby przelogowania i oddzielnych analiz oraz porównywania.
Sprawdź, czy wszystko musisz kupować.
A może lepszy dla Ciebie i Twoich finansów będzie najem długoterminowy? Zazwyczaj kojarzy jest on się z samochodem, ale wynajmować można także telefon czy specjalistyczny sprzęt komputerowy. Jest to prosta procedura, gdzie na początek określamy czas najmu. Największe zalety? Przez cały okres najmu nie ponosimy dodatkowych opłat związanych z utrzymaniem rzeczy (np. ubezpieczenie, przegląd czy serwisowanie). Rata za wynajem jest niższa niż cena końcowa danego produktu przy zakupie jednorazowym.
Kredyt w budżecie domowym. Na co zwrócić uwagę?
- na formę oprocentowania: stałe czy zmienne?
Pamiętajmy, że przy rosnących stopach wybór stałego procentowania gwarantuje nam, że rata kredytu pozostanie niezmienna przez cały czas trwania kredytu. - na rodzaj raty: równe czy malejące?
Sprawdź, czy raty przez cały okres trwania kredytu będą takie same czy będą w trakcie maleć. Pamiętaj, że przy ratach malejących klient płaci niższy procent odsetkowy.
- na kartę kredytową i limity na rachunkach
Sprawdź, jak długi okres bezodsetkowy zapewnia Twój bank i weź to pod uwagę planują wpływy i wydatki w budżecie osobistym. - na nowe formy kredytów
Przykładem są płatności odroczone, w których możemy rozłożyć całość płatności na raty w określonym czasie