4 kroki do pozytywnej zmiany

4 kroki do pozytywnej zmiany. Sprawdź, co warto zrobić, żeby stać się osobą, którą zawsze pragnęłaś być!

Hania Bąbik

4 kroki do pozytywnej zmiany, tyle wystarczy, żeby zacząć inaczej myśleć – o sobie, o wyzwaniach i przeszkodach.

Zdecydowałaś, że koniec użalania się nad sobą i czas na zmiany. Chcesz odbudować swoją pewność siebie i zmienić swoje podejście do życia. Łatwo powiedzieć, gorzej zastosować w praktyce. Jeśli chcesz stać się osobą, którą zawsze pragnęłaś być, musisz najpierw wyeliminować natrętne, negatywne myśli.

Od czego zacząć? Złóż wobec siebie zobowiązanie, że skupisz się na własnym rozwoju i będziesz robić, to co trzeba, żeby wzmocnić swoje poczucie własnej wartości. Proces zmiany składa się z 4 etapów. Powinny nastąpić one jeden po drugim, ale czasem też mogą się na siebie nakładać. Przekonaj się, jak prosta może być droga do lepszego JA.

1. Zrozum, że musisz się zmienić

Uświadom sobie, że nadszedł czas, aby wykonać krok w kierunku zmiany. Na początku może być Ci ciężko się przełamać. Musisz być jedna gotowa i dać z siebie wszystko. Przestań martwić się tym, co będzie kiedyś, skup się na TU i TERAZ. Pamiętaj, żeby pozwolić sobie na pożegnanie się ze starą JA, pogódź się z tym, że teraz czas na nową i lepszą wersje siebie. Nigdy nie będzie „idealnego” czasu na zmiany i walkę o pewność siebie. Nie czekaj więc i zacznij już dziś.

2. Wyobraź sobie, że jesteś inna

Na początku drugiego etapu zastanawiasz się jak będzie wyglądać Twoje życie, kiedy Twoje poczucie własnej wartości już wzrośnie. Spróbuj wyobrazić sobie jak rozwijasz cechy tej nowej osobowości. Jeśli odczuwasz potrzebę wprowadzenia zmian w swoim wyglądzie lub otoczeniu- nie wahaj się! Jest to zupełnie naturalne przy zmianach jakie zachodzą wewnątrz Ciebie. Możesz też zrobić np. kolaż zdjęć, słów czy obrazów, które kojarzą Ci się z pozytywną zmianą. Powieś taki kolaż w widocznym miejscu, np. w sypialni albo w korytarzu. Jak najczęściej spoglądaj na niego, by utrwalić w głowie te obrazy.

3. Przejdź do działania

Zacznij od małych kroków. Zaakceptuj, że czasem nie będzie szło po twojej myśli. Bądź wytrwała i podejmuj kolejne działania, które pomogą ci w budowaniu samooceny. Dalej możesz sobie wyobrażać lepsze życie, ale nie zapominaj też kim właśnie się stajesz. Celebruj czas, który spędzasz sama ze sobą i myśl o korzyściach, które przyniesie ci wysokie poczucie własnej wartości. Przygotuj się też na porażki – nikt przecież nie jest doskonały. Wystrzegaj się myśli, które sugerują, że nic ci się nie udaje. Zastąp je myślami, które będą cię umacniać w przekonaniu, że to właściwa droga. Trwałe zmiany wymagają czasu i wysiłku. Jeśli zauważysz, że taktyka nie przynosi zamierzonego efektu, wypróbuj inną. W końcu znajdziesz coś, co działa właśnie dla ciebie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: „Gdy zaczęłam dokonywać zmian, uwierzyłam w siebie”. Wywiad z Olgą Kozierowską

4. Pielęgnuj nową tożsamość

Po pewnym czasie odkryjesz, że umacnianie wiary w siebie jest całkiem proste. Będzie Ci to przychodzić naturalnie. Pogratuluj sobie i czerp przyjemność ze zmian, które wprowadzasz do swojego życia. Możesz zacząć nagradzać siebie za kolejne postępy. Pójdź do teatru, kup sobie coś ładnego, albo wyjedź na weekend do spa. Postaraj się każdego dnia wykonać jakieś ćwiczenie, które wymaga od ciebie pewności siebie. Zagadnij obcą osobą na ulicy, zadaj pytanie wykładowcy, powiedz jakiś komplement pani z osiedlowego sklepu albo śmiej się głośno czytając ulubiona książkę, czyli powoli wychodź ze swojej strefy komfortu.

***
Tekst na podstawie książki „Poczucie własnej wartości dla bystrzaków” S. Renee Smith i Vivian Harte.

Przeczytaj także