(Nie)Zawsze włączaj krytyczne myślenie
Zatem kiedy je włączyć? Zdecydowanie przy podejmowaniu decyzji trudnych, które mogą w dużej mierze zaważyć na naszej karierze zawodowej, komforcie życia, relacjach z bliskimi. Przy decyzjach, których podjęcie może się wiązać z bardzo dużym ryzykiem oraz poważnymi konsekwencjami. W sprawach błahych, codziennych, rutynowych możemy krytyczne myślenie odłożyć na bok.
Tylko o poranku – nie podejmuj ważnych decyzji wieczorem!
Dlaczego? To proste! Nasze zdolności poznawcze i interpretacyjne są niczym nasza silna wolna. W ciągu dnia lubią się wyczerpywać. O poranku możemy je maksymalnie wykorzystać. Unikajmy jednak podejmowania ważnych decyzji po wyjątkowo nieprzespanej nocy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: DLACZEGO PODEJMUJEMY ZŁE DECYZJE?
Research to podstawa
Zawsze bierz pod uwagę, że możesz nie posiadać pełnej wiedzy. A brak wiedzy na dany temat może wpłynąć negatywnie na poprawność podjętej przez Ciebie decyzji. Zatem zbierz jak najwięcej informacji Ci się uda aby zmaksymalizować swój sukces.
Stara i niezawodna metoda…
…czyli lista „za” i „przeciw”. Nie ma co się śmiać. Wiele osób nadal ją stosuje. I w dodatku jestem jedną z nich, bo uwielbiam zapisywać dosłownie wszystko! Lista po pierwsze pozwala Ci ustrukturyzować twój problem bądź wyzwanie. Po drugie, zrobiona odręcznie stymuluje twój mózg. Po trzecie, pokazuje czarno na białym jaką decyzję podjąć.
Wyłącz autopilota
Nie podchodź do każdej decyzji w ten sam sposób. Złe decyzje bardzo często wynikają z negatywnych nawyków. Zastanów się, czy głos serca bądź intuicja powinny wpływać akurat na ten wybór. Spójrz na problem z różnych perspektyw. Spójrz na problem z nowe perspektywy! Może warto skorzystać z metody Walta Disneya?
Racjonalna decyzja nie przychodzi w emocjach
Stan impulsywności pozbawionej jakiekolwiek rozsądku nie wspiera optymalizacji dokonywanego przez nas wyboru. Może czasem (ale nie zawsze!) warto zostawić emocje za drzwiami?
Mnóstwo możliwości powoduje zamęt
Gdy musisz dokonać ważnego wyboru nie rób tego spośród tysiąca możliwości i ofert. Różnorodność w tym momencie zabija naszą czujność. Zatem zawęź pole manewru filtrując wszystkie opcje za pomocą najważniejszych dla Ciebie dwóch bądź trzech kryteriów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: JAK PODEJMOWAĆ SŁUSZNE DECYZJE?
Wyciągnij naukę ze wcześniej podjętych decyzji
Największą życiową głupotą jaką możesz pielęgnować jest popełnianie w kółko tych samych błędów. Zatem bierz pod uwagę efekty podjętych już wcześniej złych decyzji swoich oraz innych. Bo łatwiej i taniej (!) jest się uczyć na cudzych błędach.