Karolina Cwalina

Jak zadbać o siebie w trakcie pandemii?

Karolina Cwalina

Kiedy pisałam wszystkie teksty o tym, jak przetrwać pandemię w marcu i kwietniu, nie spodziewałam się, że jesienią sytuacja powtórzy się i to w tak poważnej odsłonie. Dziś, kiedy do niepewności i stresu, dochodzi brzydka pogoda, krótkie dni i gasnąca nadzieje, że wreszcie będzie inaczej, bardziej niż kiedykolwiek musisz zadbać o siebie.

Sytuacja związana z pandemią jest trudna dla nas wszystkich. Mimo to jednak warto do niej podejść jak do fascynującego środowiska badania. Wśród plusów koronawirusa wymienia się zmianę mentalności ludzi — przymusowa nauka elastyczności długofalowo może przysłużyć się całemu społeczeństwu. Kryzysy prowokują do zmian, poszukiwań, otwierają oczy, zachęcają do poszukiwań drug zawodowych i biznesowych bardziej odpornych na zmiany lub do tych zmian dostosowywanych. Pandemia wbiła się w nasz ułożony świat i zmusiła do przemeblowania.

Choć z pandemii może wyniknąć wiele pozytywnych zmian, stres i lęk przed przyszłością daje się we znaki i daje wiele negatywnych skutków. Kiedy za oknem szaro, może się wydawać, że nie ma nadziei. Dlatego znajdź dla siebie chwilę — najlepiej codziennie i poświęć czas na drobne przyjemności. Może to być wypita w spokoju kawa, kiedy wszyscy jeszcze śpią, długa, nastrojowa kąpiel albo wieczór z książką. Pamiętaj, że stres, napięcie, długotrwałe odkładanie siebie na potem ma negatywne konsekwencje odbijające się na zdrowiu. A czego jak czego, ale spadku odporności na pewno teraz nie potrzebujesz.

Chwilowy brak siły, energii i motywacji zdarza się każdemu i to też jest w porządku, jeśli tylko nie przekracza zdrowych norm. Pozwól sobie na słabość i zniechęcenie, jeśli je odczuwasz, zwłaszcza kiedy na co dzień masz dużo na głowie. Życie to sinusoida — po intensywnym czasie może nastąpić chwilowy spadek nastroju, zwłaszcza jeśli przyszłość jest niepewna. Najgorsze, co możesz zrobić, to wypierać te emocje, bo one i tak dojdą do głosu jeszcze silniej lub pojawią się w innej formie. Dlatego nie obwiniaj się za zły nastrój lub brak chęci do działania. Zadbaj o siebie, okaż sobie dużo ciepła i czułości w trudniejszych chwilach. Potraktuj się jak najlepszą przyjaciółkę.

O AUTORCE:

Karolina Cwalina-Stępniak – Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Posiada certyfikat potwierdzający ukończenie treningu „Coaching Prowokatywny” prowadzonego przez Jaapa Hollandera. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalizuje się w obszarach zarządzania oraz organizacji czasem. Założycielka firmy szkoleniow-coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo-szkoleniowy. Wykładowca Studiów Podyplomowych “Coaching w Biznesie” na Politechnice Białostockiej. Występuje w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz publikuje swoje felietony na portalach biznesowych oraz lifestylowych. Na stałe pisze do Glamour, Business Insider Polska, Inn Poland, Sukces Pisany Szminką. Autorka książek: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/Działaj/Nie marudź”, “Wszystko zaczyna się w głowie a kończy, gdy nie działasz” oraz “#GIRLSTALK Dziewczyny, Rozmowy, Życie”. Prowadzi autorski kanał Karolina Cwalina na Youtube oraz podcasty dostępne na platformach Spotify oraz Apple Podcast, gdzie przeprowadza “dziewczyńskie rozmowy” z ciekawymi i inspirującymi Kobietami. Co-Founder platformy edukacyjno-rozwojowej HER IMPACT. Specjalista w poradni psychoterapeutyczno-coachingowej Inner- Garden. Więcej na www.karolinacwalina.pl

Karolina Cwalina
Karolina Cwalina