Jak przygotować się do rozmowy o pracę online?

Czas pandemii wymusił na pracodawcach rekrutacje on-line, jak i również często pracę zdalną. Jest to ogromna szansa dla kandydatów, ponieważ nie muszą już szukać pracy tylko w miejscu swojego zamieszkania, a na terenie całego kraju, a nawet i świata. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w przygotowaniu się do rozmowy o pracę online.

Sprawdź narzędzie, z jakiego będziesz korzystać

Żeby nie być zaskoczoną, jak i również zestresowaną przed samą rozmową, swoje przygotowanie zacznij od spraw technicznych. Zobacz z jakiego narzędzia podczas rozmowy będziesz korzystać – czy będzie to specjalna aplikacja, którą musisz ściągnąć na swój komputer czy może jednak jeden z popularnych komunikatorów. Sprawdź jakie dane techniczne są wymagane, a może producent narzędzia rekomenduje do korzystania którąś z przeglądarek? Warto też przeprowadzić test kamery i mikrofonu.

Przygotuj się merytorycznie do rozmowy

Pamiętaj, że to, że rozmowa odbywa się online nie oznacza, że możesz przyjść na nią nieprzygotowana.

Sprawdź zatem jeszcze raz do jakiej firmy aplikowałaś – wejdź na jej stronę internetową. Szczególną uwagę poświęć zakładkom „O nas” (zobacz czym konkretnie zajmuje się firma, jak wygląda jej struktura, itp.) oraz „Kariera” (sprawdź z ilu etapów składa się rekrutacja, jakie benefity firma może Ci zaproponować, itp.). Odnajdź ogłoszenie, na które odpowiedziałaś i jeszcze raz przeczytaj jakie obowiązki i wymagania wypisał tam Twój przyszły pracodawca i w rozmowie powołuj się właśnie na te Twoje kompetencje, które pokrywają się z ogłoszeniem. Zastanów się też, jakie są twoje wymagania finansowe oraz przećwicz najpopularniejsze pytania, które padają na rozmowach o pracę, np.:

  • Proszę opowiedzieć coś o sobie.
  • Dlaczego chce Pani pracować w naszej firmie?
  • Jakie są Pani mocne/ słabe strony?
  • Gdzie widzi się Pani za 5 lat?

Model STAR

Dodatkowo zastanów się, w jakich sytuacjach zawodowych wykorzystałaś swoje kompetencje, o których chcesz mówić. Odpowiadaj na pytania w modelu STAR, czyli mów o konkretnej sytuacji (S), następnie o zadaniu jakie miałaś do wykonania (T), działaniu jakie podjęłaś, aby rozwiązać zadanie (A) oraz na koniec o rezultatach swoich działań (R).

Przykładowe pytanie: Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiała Pani pracować pod presją czasu.

Odpowiedź w modelu STAR:

  • S: W moim obecnym miejscu zatrudnienia praca pod presją czasu jest na porządku dziennym, ale szczególnie w pamięci utkwiła mi jedna sytuacja, a mianowicie w ostatnim tygodniu miesiąca okazało się, że nasza główna księgowa zachorowała i dostała zwolnienie L4 do połowy kolejnego miesiąca.
  • T: Co za tym idzie – musiałam ją zastąpić i w ciągu tych pięciu dni roboczych wystawić wszystkie zaległe faktury klientom i zrobić pracownikom przelewy wynagrodzeń.
  • A: Przygotowałam zatem konkretną listę zadań do wykonania wraz z ich priorytetyzacją, dzięki czemu widziałam, od czego zacząć i na czym skupić się w pierwszej kolejności.
  • R: Dzięki temu wszystkie zadania zostały wykonane w określonym czasie pięciu dni, a ja dodatkowo utwierdziłam się w przekonaniu, że praca pod presją czasu wymaga przede wszystkim dobrego planu — z nim wszystko jesteśmy w stanie wykonać w odpowiednim terminie.

Zadbaj o strój

Tak jak wspomniałam powyżej – to, że jest to rozmowa rekrutacyjna online nie zwalnia z tego, aby być nieodpowiednio przygotowaną. Dlatego też zadbaj o strój – najlepiej niech będzie to klasyka – koszula i marynarka i ciemne spodnie. Pamiętaj, że jesteś na rozmowie o pracę i powinnaś wyglądać profesjonalnie. Warto też wspomnieć o tym, aby przygotować miejsce, w którym będzie odbywa się rozmowa. Pomyśl o tym, co widać za Tobą – o tym bardzo często zapominają Kandydaci!

Zadbaj o spokój

Ostatnim elementem przygotowania jest zapewnienie sobie spokoju w czasie odbywania rozmowy. Zadbaj o to, aby nikt Ci nie przeszkadzał (np.: dzieci, partner, kurier dzwoniący do drzwi). Postaraj się zapewnić sobie całkowity brak rozpraszaczy, tak, aby jak najlepiej skupić się na odbywającej się rozmowie o pracę.

Powodzenia!

***

O autorce:

Agnieszka Ciećwierz specjalizuje się w testach kompetencyjnych oraz psychologicznych wykorzystywanych w procesie rekrutacji, bilansów kompetencji, oceny pracowniczej, zarządzania i rozwijania talentów. Wspiera firmy w badaniu kompetencji i potencjału pracowników oraz kandydatów do pracy jak i również w opracowywaniu procesów HR-owych. Prowadzi także wykłady i szkolenia, a także konsultacje indywidualne. Autorka licznych artykułów (m.in. „Peronel Plus”, „Benefit”, „World Business Class MAGAZINE”), książki „Daj się zrekrutować” i bloga na temat rozwoju zawodowego i osobistego – www.aciecwierz.pl.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency