Kasia Malinowska

Asertywność to alternatywa dla bezsilności i manipulacji

Kasia Malinowska

Asertywność to umiejętność komunikowania się bez intencji ranienia innych, to darzenie siebie szacunkiem i dbanie o swoje granice. Wbrew powszechnej opinii, asertywność to nie tylko umiejętność mówienia „NIE”. Do asertywnych zachowań zaliczamy również otwarte i swobodne mówienie o swoich emocjach, wyrażenie poglądów oraz opinii, przyjmowanie i przekazywanie krytyki, a także proszenie o pomoc.

Asertywność to alternatywa dla bezsilności i manipulacji.

Zakłada ona równość jako styl postępowania, a nie stawianie na swoim. Dzięki niej nasze relacje z ludźmi stają się równorzędne, a my czujemy się spokojniejsze i bardziej pewne siebie w relacjach z drugim człowiekiem.

Wciąż mamy wiele do przerobienia w tym temacie.

Teoretycznie przecież wiemy i rozumiemy, że każdy z nas ma niezbywalne prawo wyrażać siebie i swoje potrzeby oraz czuć się z tym dobrze. Praktycznie, niestety, wciąż odczuwamy silny niepokój, a nawet lęk kiedy przychodzi co do czego. Skąd się to w nas bierze? Czasami z obawy przed odrzuceniem, niezrozumieniem, krytyką, a w ekstremalnych przypadkach, nawet karą za nasze zuchwałe zachowanie.

Dobra wiadomość jest taka, że asertywności możemy się nauczyć.

Szalenie dużo, jak zawsze, zależy od naszego nastawienia. Właściwe myślenie o asertywności jest kluczowe w procesie zmiany. Już na samym początku warto sobie uświadomić, że jesteś nie tylko tym, co jesz, ale – przede wszystkim- tym jak o sobie myślisz. Robert Alberti i Michael Emmons w nowym wydaniu bestsellera „ASERTYWNOŚĆ” piszą tak:

„Asertywna, niezależna i wyrażająca siebie kobieta może wybrać własny styl życia, wolna od dyktatu tradycji, woli męża, dzieci, grupy społecznej czy szefa. Może zdecydować, że zajmie się domem i nie obawiać się poniżenia ze strony tych, którzy zdecydowali inaczej. Może wybrać karierę w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn i cieszyć się PEWNOŚCIĄ SIEBIE wynikającą z posiadanych praw i umiejętności”.

Przeczytaj także: 12 zasad asertywności 

Nie ulega wątpliwości, że z ASERTWYNOŚCIĄ żyje się nam dużo łatwiej.

Pamiętaj, że umiejętność asertywnej komunikacji to jedna z kluczowych kompetencji zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Im bardziej jesteśmy asertywne, tym lepiej czujemy się same ze sobą oraz otaczającym nas światem. Jest w nas więcej spokoju i pewności siebie. Swobodniej wyrażamy swoje opinie, pragnienia i potrzeby. Tworzymy zdrowe i harmonijne relacje. Potrafimy zadbać o swoje życiowe granice.

Zobacz nagranie z webinaru Kasi Malinowskiej „Uszanuj siebie! O asertywnym stawianiu granic”

O autorce

Kasia Malinowska – certyfikowany coach, trenerka umiejętności miękkich, specjalistka w temacie pewności siebie, ekspertka projektu Sukces TO JA Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Prowadzi warsztaty, szkolenia, webinary, sesje coachingowe oraz konsultacje indywidualne w języku polskim i angielskim. Specjalizuje się w temacie odporności psychicznej, autentyczności oraz wewnętrznej siły. Stworzyła autorski program „Jak poradzić sobie z rozwodem?” w aplikacji MyOla. Jako ekspertka w obszarze rozwoju osobistego realizuje webinary dla uznanych platform edukacyjnych takich jak: mindgram.com, sukcestoja.pl, paniswojegoczasu.pl. Od 5 lat współpracuje z magazynem LIFE in łódzkie, dla którego pisze felietony. Jej publikacje można również przeczytać w takich magazynach jak: Focus Coaching, Charaktery, Lider Branży Edukacyjnej, Gazeta Wyborcza oraz na portalach Onet.pl, Sukces Pisany Szminką. Prywatnie jest mamą 17-letniej Michaliny oraz właścicielką dwóch adoptowanych psiaków. Jej wielką pasją jest czarno-biała fotografia portretowa. Uwielbia podróże, dobre książki, czarną kawę i włoską kuchnię. Więcej na: www.kasiamalinowska.pl