Karolina Cwalina

Nie doceniamy tego, co jest tu i teraz

Karolina Cwalina-Stępniak

Żyjemy w pędzie - ciągle głodne nowego, większego, innego. Wmawia się nam, że jeśli zatrzymamy się na chwilę, wszyscy wyprzedzą nas o dwie długości. Tymczasem życie to nie wyścig, a podróż. Dodatkowo dla każdego zupełnie inną drogą.

Dokąd się tak spieszysz?

Danuta Szaflarska powiedziała kiedyś „Był taki czas, gdy ciągle się spieszyłam. Na przykład jechałam tramwajem i chciałam, żeby on jechał szybciej. Miałam ten pośpiech w sobie. I nagle pomyślałam: Zaraz, dokąd ja się tak spieszę? Przecież na końcu czeka na mnie trumna. Pozbądź się tego wewnętrznego biegu, oglądaj świat, obserwuj, co się dookoła ciebie dzieje, bo życie mamy jedno, a przecież we wszystkim można znaleźć tyle piękna. Właściwie samo to, że się żyje, jest już czymś cudownym.”

Zbyt zmęczona, żeby odpocząć

Wiele razy wspominam o mojej klientce, która powiedziała, że jest zbyt zmęczona, żeby odpocząć. Z jednej strony jesteśmy w pędzie, z drugiej nie umiemy odpoczywać i odpuszczać. Nie ma nic złego w dniu spędzonym na kanapie przed telewizorem. Być może właśnie tego dziś potrzebuję. Jednak od razu do chodzi wewnętrzna krytyka, że marnuję czas, że przecież tyle do zrobienia. Nawet lenistwem nie umiemy się cieszyć – od razu do głosu dochodzi stres i biczowanie.

Zawsze w ciągłym pędzie

Kto z nas tego nie zna: robię jedno, o drugim myślę, wszędzie w ciągłym pędzie? Cały czas biegnąc, nie doceniamy tego, co jest tu i teraz. Uważam, że uważność, skupienie się na danej chwili, pełne przeżywanie to klucz do szczęścia i zadowolenia z życia.

Trenuj uważność z bezpłatną aplikacją Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką – MyOla

O autorce:

Karolina Cwalina-Stępniak – Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”. Wykładowca Studiów Podyplomowych “Coaching w Biznesie” na Politechnice Białostockiej. Autorka książek: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/Działaj/Nie marudź”, “Wszystko zaczyna się w głowie a kończy, gdy nie działasz” oraz “#GIRLSTALK Dziewczyny, Rozmowy, Życie”. Prowadzi autorski kanał Karolina Cwalina na Youtube oraz podcasty na platformach Spotify oraz Apple Podcast. Co-Founder platformy edukacyjno-rozwojowej HER IMPACT. Specjalista w poradni psychoterapeutyczno-coachingowej Inner- Garden. Więcej na www.karolinacwalina.pl