szukanie pracy

Co możesz zrobić, by szybko znaleźć nową pracę?

Agnieszka Kaniewska, Jobhouse

Bezrobocie dla jednych to chleb powszedni, dla innych stan nie do zaakceptowania. Obecnie bezrobocie w naszym kraju znacznie spada, a zwolnienia z pracy zdarzają się coraz rzadziej. Jeśli jednak z jakiś przyczyn dotknęło to Ciebie - nie poddawaj się. Agnieszka Kaniewska, ekspertka firmy Jobhouse radzi, co zrobić.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

Korzystaj ze wsparcia

Twoi bliscy wiedząc, w jakim znajdujesz się położeniu będą chcieli za wszelką cenę pomóc Ci znanymi im sposobami. Dlatego jedni wciąż będą powtarzać „nie martw się, wszystko będzie dobrze”, a inni „musisz walczyć, musisz dać sobie radę, weź się w garść i działaj”. Gdy tego typu frazesy słyszy się nieustannie, może stać się to męczące. Pamiętaj jednak – Twoi najbliżsi chcą dla Ciebie jak najlepiej i robią wszystko w dobrej wierze. Dlatego nie odtrącaj ich, nie zamykaj się w sobie. Rozmawiaj z nimi o swoich odczuciach i obawach.

Dbaj o siebie

Gdy zostajemy zwolnieni z pracy, nawet jeśli wiemy, że była to kwestia redukcji etatów, a nie nasza wina, stajemy się mniej pewni siebie. Przeraża nas „co będzie dalej”. Niestety często wiąże się to też z apatią i znacznym spadkiem samooceny. Dlatego nie pozwól sobie na siedzenie na kanapie przed telewizorem w wyciągniętych dresach, nie pozwól, by stres związany z utratą pracy był paraliżujący i blokował Twoje działania. Rób wszystko, by patrząc w lustro nie myśleć o sobie w kategorii „nieudacznika, który stracił pracę”, ale jak o osobie sukcesu, która zaczyna nowy rozdział w swojej karierze. Dbaj o swój wygląd, wyjdź do ludzi, aktywnie działaj w kwestii znalezienia nowego zatrudnienia. Pamiętaj – wszystko zaczyna się w głowie, więc jeśli nieustannie będziesz powtarzać sobie, że jesteś do niczego i nic już nie osiągniesz, tak też będą postrzegali Cię inni. Nie pozwól na to i podejmij aktywne działania!

1. Prewencja

Szczepimy się, ubezpieczamy samochód, dom, chodzimy na kontrole do lekarzy. Wszystkie te działania to zachowania prewencyjne, które mają nas zabezpieczyć w sytuacjach kryzysowych lub też zniwelować ryzyko ich zaistnienia. Dlaczego więc nie mielibyśmy działać prewencyjne w kwestii pracy? Nie chodzi tylko o zabezpieczenie finansowe, także bardzo ważne w takiej sytuacji. Dbajmy o to, aby ewentualna utrata pracy nie skazała nas na długotrwałe bezrobocie.

Dbaj o relacje

W pracy otaczają nas nasi przełożeni, współpracownicy, podwładni, kontrahenci, klienci. Poza pracą mamy grono przyjaciół i kolegów, bliższych i dalszych. Spotykamy na swojej drodze sąsiadów, znajomych naszych znajomych, a także codziennie wymieniamy uśmiech z Panią kasjerką w ulubionym sklepie, nawiązujemy krótkie rozmowy podczas jazdy taksówką czy też zwierzamy się kosmetyczce. Człowiek jako istota społeczna musi działać wśród ludzi – nawet jeśli kontakt z nimi nie jest dla niego łatwy choćby z powodu introwersji.

Wszystkie te interakcje składają się na sieć naszych kontaktów, o którą prewencyjnie powinniśmy dbać. Oczywistym jest, że nie da się lubić każdego. Niemniej jednak warto spojrzeć w przyszłość. Być może nasza koleżanka z pracy, za którą nie przepadamy będzie kiedyś Dyrektorem HR w firmie, w której bardzo chcielibyśmy pracować? A może Klient o którego będziesz dbać, w przyszłości potrzebując specjalisty w Twojej branży, zwróci się właśnie do Ciebie w odpowiednim momencie? Dlatego warto dbać o relację ze wszystkimi, aby nawet jeśli nie dobre, były poprawne. Palenie za sobą mostów nigdy w dalszej perspektywie nie przynosi korzystnych rezultatów.

Zawsze zostawiaj po sobie dobre wrażenie

Nigdy nie dopuszczaj do sytuacji, w której osoby z Twojego otoczenia zawodowego zapamiętają Cię jako osobę nierzetelną, niekompetentną i nieskorą do współpracy. Nieważne czy odchodzisz z organizacji z własnej woli czy nie: dopilnuj, aby wszystkie Twoje sprawy były zamknięte lub przekazane odpowiednim osobom. Poinformuj osoby z zewnątrz firmy, z którymi się kontaktowałaś/eś, że teraz ktoś inny będzie zajmował się współpracą z nimi. Jeśli relacja biznesowa była bardzo udana i weszła na poziom mniej formalny, możesz zostawić swój prywatny adres email lub numer telefonu, aby umożliwić osobom zainteresowanym swobodny kontakt z Tobą. Wysiłek włożony w utrzymywanie pozytywnych relacji zawsze się zwraca.

Jeśli nie masz profili na portalach branżowych jak Linkedin czy Goldenline teraz właśnie przyszedł czas, by je założyć. W czasach gdy social media stają się jednym z głównych źródeł pozyskiwania kandydatów ogromnym błędem jest nie korzystanie z nich.

Proś o referencje

Warto poprosić przełożonego o list referencyjny i zapytać czy w razie potrzeby możesz podać jego numer do kontaktu, gdyby przyszły pracodawca chciał zweryfikować pewne kwestie. Jeśli na rozmowie, poproszeni o referencję przedstawimy konkretne informacje, zostanie to dobrze odebrane przez rekrutera i wzbudzi zaufanie.

2. Plan działania

Wielu ludzi żyje w przekonaniu, że „jakaś praca” jest lepsza niż żadna. Niestety często praca na nieodpowiednim stanowisku wiąże się z poczuciem narastającej frustracji, obniżoną samooceną, a także z szybszym wypaleniem zawodowym. Dlatego jeśli po utracie pracy masz możliwość stworzenia wizji na swoją dalszą karierę zawodową, zrób to. Ustal na podstawie poprzednich doświadczeń na jakim stanowisku czułaś/eś się najlepiej, wykonywanie których obowiązków wychodziło Ci dobrze i sprawiało Ci przyjemność. Może tak naprawdę praca w innej branży zawsze była Twoim marzeniem, ale ze względu na dotychczasowe stanowisko, nigdy nie udało się owych marzeń zrealizować. Kiedy to ustalisz zrób research w sieci, w jakich firmach obecnie poszukują osób na pozycje, które Cię interesują i weź udział w procesach rekrutacyjnych.

Niestety może zaistnieć sytuacja, że zapotrzebowanie na ludzi o Twoich kompetencjach jest małe na tyle, że trzymanie się danej branży bardzo utrudni Ci znalezienie nowej pracy. Dlatego należy też przemyśleć co jesteś w stanie poświęcić, aby dostać pracę. Może zdecydujesz się na rozpoczęcie nowych wyzwań zawodowych na niższym stanowisku, za niższe wynagrodzenie lub w innym mieście?

Pamiętaj – wysłanie CV nic nie kosztuje, a może przybliżyć Cię do znalezienia nowego miejsca pracy!

3. Curriculum Vitae i ogłoszenia

Przejrzyj swoje dokumenty rekrutacyjne, ponieważ to jest właśnie Twoja wizytówka. Jeśli dawno nie szukałeś zatrudnienia w CV brakuje wielu ważnych aspektów jak nowe szkolenia, w których brałaś udział, sukcesy zawodowe i nazwy poprzednich stanowisk i firm. Sprawdź dokładnie czy dane kontaktowe są aktualne i czy mają odpowiednią formę: adres email musi wyglądać profesjonalnie. Jeśli Twój dotychczasowy nie spełnia wymagań – załóż nowy. Pomyśl o nowym zdjęciu, na którym będziesz miał postawę otwartą, odpowiedni ubiór i przede wszystkim uśmiech. Jeśli Twój dokument jest już gotowy, rozpocznij wysyłanie aplikacji na interesujące Cię ogłoszenia. Nie ograniczaj się do portali rekrutacyjnych. W Internecie jest wiele portali branżowych, przez które warto wysyłać swoje zgłoszenia. Jeśli są firmy, w których chcesz pracować, ale nie znalazłeś aktualnych ogłoszeń, wejdź na stronę firmy i poszukaj formularza zgłoszeniowego lub adresu email do działu rekrutacji i wyślij swoje CV mimo braku aktualnych wakatów. Warto także wysłać swoją aplikację do agencji pracy, które skupiają wiele ofert od różnych pracodawców w jednym miejscu. Nawet jeśli teraz nie ma żadnej propozycji dla Ciebie, niewykluczone jest, że w przyszłości pojawi się rekrutacja odpowiednia dla Twojego profilu zawodowego i zostaniesz zaproszony na rozmowę. Prześlij swoje CV do rekruterów i headhunterów bezpośrednio na Linkedinie i Goldenlinie. Pamiętaj – wysłanie CV nic nie kosztuje, a może przybliżyć Cię do znalezienia nowego miejsca pracy!

Przeczytaj także: 5 doświadczeń, które warto wpisać do swojego CV

4. Wizerunek w mediach społecznościowych

Jeśli nie masz profili na portalach branżowych jak Linkedin czy Goldenline teraz właśnie przyszedł czas, by je założyć. W czasach gdy social media stają się jednym z głównych źródeł pozyskiwania kandydatów ogromnym błędem jest nie korzystanie z nich. Nawet jeśli nie czujesz się dobrze w wirtualnej przestrzeni warto jest się przemóc, by nie pozbawiać się szansy na znalezienie pracy właśnie w ten sposób. Pamiętaj, że Twój profil musi wyglądać profesjonalnie, zadbaj więc o detale. Jeśli jesteś już w biznesowej sieci na różnych portalach ogłoś na swoim profilu, że szukasz pracy. Pisz wiadomości prywatne do osób z Twoich kontaktów z zapytaniem czy nie wiedzą nic o otwartych procesach rekrutacyjnych, zapraszaj do sieci rekruterów i osoby z branży HR, bądź aktywny. Jeśli jest taka potrzeba odśwież swój profil, dodaj nowe certyfikaty, informacje o Twojej dotychczasowej działalności zawodowej, zmień zdjęcie profilowe. To wszystko może sprawić, że zostaniesz zauważony i zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

5. Doradca zawodowy

Na rynku jest wiele firm i organizacji, które zajmują się doradztwem zawodowym. Często z takich usług można skorzystać za darmo. Spotkanie z doradcą zawodowym jest dobrym pomysłem jeśli dawno nie poszukiwaliśmy pracy i nie orientujemy się w trendach rekrutacyjnych. Specjaliści z tego zakresu pomagają napisać CV czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Wspierają także przy procesach przebranżowienia jak i przy doborze zawodu zgodnie z potencjałem swoich Klientów. Praca z doradcą kariery może Ci dostarczyć bardzo cennych informacji, a także podnieść pewność siebie przy szukaniu nowego zatrudnienia.

6. Własna firma

Czasami sytuacje kryzysowe z perspektywy czasu wydają nam się zbawieniem. Z utratą pracy może być dokładnie tak samo. Jeśli byłeś samodzielnym pracownikiem albo jest coś co robisz w ramach hobby i wychodzi Ci to świetnie – wykorzystaj to. Założenie własnej działalności wiąże się z ogromnym nakładem pracy i ogromną odpowiedzialnością. Faktem jest, że taka forma aktywności zawodowej nie jest dla wszystkich. Jeśli jednak uważasz, że sobie poradzisz, co więcej być może już kiedyś o tym myślałeś, strata dotychczasowej posady może być motywacją do działania w tej kwestii. Obecnie w Urzędach Pracy można ubiegać się o dotację na prowadzenie własnej działalności, a rynek start-upów rośnie w siłę. Jest wiele możliwości na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko dobrze się poszuka. Może masz znajomego, który ma firmę i mógłby podzielić się swoim doświadczeniem? Może czytałeś kiedyś o szkoleniach związanych z prowadzeniem własnej działalności? Szukaj informacji we wszystkich dostępnych źródłach i jeśli wiesz, że to może być coś dla Ciebie – działaj.

To nowa szansa

Po utracie pracy trzeba odnaleźć w sobie dużo siły, motywacji i cierpliwości. Najważniejsze to patrzeć w swoją zawodową przyszłość z optymizmem i aktywnie działać. Jeśli nie wpuszczają Cię drzwiami, wejdź oknem i nie poddawaj się. Nic nie dzieję się bez przyczyny, a każdą porażkę można przekuć w sukces.

Agnieszka Kaniewska, Konsultant ds. Sprzedaży w firmie Jobhouse.

Zarejestruj się aby otrzymać newsletter

 

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close