– Gdzie jest haczyk? Zapytała patrząc na mnie z pewną podejrzliwością Kasia tuż po skończonej konwersacji, którą odbyłyśmy w języku hiszpańskim.
Moja rozmówczyni ma naprawdę dobry hiszpański, a wspomniane zdziwienie bierze się stąd, że Kasia miała długą przerwę w używaniu języka. I najwyraźniej zadziwiła ją łatwość, z jaką zaczęły „wracać” słówka, że zrozumienie nie sprawa większych kłopotów i że idzie jej… zbyt łatwo.
A idzie łatwo z dwóch zasadniczych przyczyn: Kasia ucząc się języka wykonała kiedyś solidną robotę, po drugie, trenuje mózg nie przestając się uczyć.
Ucz się, ucz!
To, że nasza bohaterka, Kasia, nie ma problemu z odtwarzaniem, czy przywoływaniem dawno nabytej wiedzy ma różne powody. Jednym z nich jest fakt, że jak sama przyznała, cały czas się czegoś uczy. Czy to jednak oznacza, że trzeba kończyć niezliczone ilości kursów, szkoleń, warsztatów czy podyplomówek? Owszem, można, nie zaszkodzi, ale nie jest to niezbędne! Bo nauka dla mózgu to nie tylko podnoszenie kwalifikacji, czy podbijanie kolejnych poziomów edukacji – nauka to robienie czegoś nowego!
Ćwiczyć mózg można próbując czegoś nowego
Przejechałaś się na elektrycznej hulajnodze? Nie? Może warto spróbować?! Pomyśl kiedy ostatnio robiłaś coś po raz pierwszy? Wiem, nie zawsze jest to łatwe, ale to bardzo skuteczne narzędzie bodźcowania dobrej formy naszego mózgu.
Zawsze będę zachęcać by zabrać się za naukę języka obcego! Oprócz tego możesz spróbować ugotować coś według nowego przepisu, nauczyć się choreografii i zatańczyć do swojej ulubionej piosenki, a nawet nauczyć się tanga lub bachaty. Kurs tańca to wspaniała sprawa dla mózgu!
Polecam też tzw. Escape Room’y, czyli pokoje zagadek. Nie dość, że to fajny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi czy rodziną, to na jest świetny sposób, żeby wysilić szare komórki!
PRZECZYTAJ TEŻ: To może być powodem, dlaczego wciąż nie masz czasu!
A można i tak
Jeśli żadna z powyższych propozycji nie przypadła Ci do gustu, to nic straconego! Zawsze możesz porozwiązywać sudoku lub krzyżówki. Zwłaszcza, że to sposób, który można zastosować nawet będąc na wakacjach! Jeśli do tego dorzucisz dobrą książkę, to efekty przyjdą same.
By ćwiczyć swój mózg – zerwij z rutyną
Nawyki bardzo ułatwiają nam życie, ale jeśli zdominują naszą codzienność potrafią niemal „wyłączyć” mózg, który będąc w stanie przewidzieć zwyczajowe i powtarzalne działanie nie włączy się na pełną moc działania.
Bo warto wiedzieć, że mózg to dość leniwa część nas jest. I biologicznie zaprogramowana na oszczędzanie energii. A właśnie nauka i ćwiczenia tej energii wymagają.
Na początek spróbuj umyć zęby drugą ręką. Zaskoczona? Codzienna czynność, którą wykonujesz od lat nagle nabiera zupełnie innego wymiaru! A może spróbujesz pojechać do pracy inną trasą? Tylko błagam- sprawdź informacje o remontach – mówię z własnego doświadczenia!
Zaczynasz prysznic od umycia buzi? Zacznij od włosów. Już wiesz co mam na myśli, prawda? Takie drobne zagrywki wobec swoich przyzwyczajeń są świetnym bodźcem dla mózgu.
Nigdy nie jest za późno, by ćwiczyć mózg
Neuronauka udowadnia, że mózg jest neuroplastyczny. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że mózg tworzy nowe połączenia neuronowe całe życie! Czyli jest zdolny do uczenia się cały czas. A skoro naukę zaczyna odpowiadając na wyzwania, z jakimi styka się w codzienności, warto zadbać by się nie nudził.
Odłóż komórkę, nie scrolluj portali społecznościowych, nie włączaj TV – to najbardziej szkodzi Twojemu mózgowi. Zabierz go na trening i trenuj tak, jak ciało. Warto, bo badania wykazują, że osoby aktywne umysłowo mają większe szanse by uniknąć demencji czy choroby Alzheimera.
P.S. Moja najstarsza kursantka miała ponad osiemdziesiąt lat. Dopiero wtedy udało jej się spełnić marzenie i zacząć uczyć się hiszpańskiego! Na marzenia i naukę nigdy nie jest zbyt późno!
***
O Autorce:
Joanna Rek-Faber – od lat związana z edukacją. Swoją pracę opiera na pozytywnej motywacji i wartościowej relacji. Dziś łączy nauczanie, prowadzenie własnej działalności i pracę coachingowo-mentoringową. Wspiera kobiety na ich drodze do pełnego, spełnionego i szczęśliwego życia. Jest certyfikowanym trenerem metody Points of You®, prowadzi warsztaty i spotkania dla kobiet w Łodzi. Prywatnie kobieta szczęśliwa, mama Alicji i Gucia, miłośniczka książek, ruchu i herbaty.
SPRAWDŹ NASZE ĆWICZENIA ODDECHOWE NA ENERGIĘ UMYSŁU!